وریز وجوهات
بنابه نقل شيخ مفيد در مسارالشيعه(1) ولادت با سعادت حضرت امام محمّد تقي ‌علیه‌السلام در پانزدهم ماه مبارك رمضان سال 195 هجري قمری اتّفاق افتاد.(2) تفصيل ولادت آن حضرت و كرامات و معجزاتي كه از آن بزرگوار، هنگام تولّد ظاهر شد در كتب حديث و تراجم ائمه...
دوشنبه: 5/خرد/1399 (الاثنين: 2/شوال/1441)

حكومت اسلامی و سياست

اگر كسي بگويد: چون هدف قيام و حركت حسين‌(علیه‌السلام)  تشكيل حكومت اسلامي و بركنار كردن يزيد بود، قيام آن حضرت سياسي بود و اگر هدف غير از اين بود پس چرا دعوت اهل كوفه را پذيرفت؟ و چرا پسر عم گراميش مسلم‌(علیه‌السلام)  را به كوفه فرستاد.

جواب اين است كه:

اولاً، قيام براي تشكيل حكومت حقّ و عدالت اسلامي و تضمين حسن جريان امور اجتماعي و عمومي و اجراي احكام و نظامات آسماني قرآن مجيد و اصلاحات حقيقي از شخصيتي مثل حسين‌(علیه‌السلام)  عين سياست به معنا و مفهوم صحيح و معقول و واقعي آن است و ميان اين سياست با سياستي كه از آن توطئه و نيرنگ و فتنه‌انگيزي و مقدّمه‌چيني براي مقاصد شخصي و به دست آوردن قدرت و تفوّق، قصد مي‎شود، هيچ رابطه‎اي نيست. آن سياستي كه هدف آن تشكيل حكومت اسلامي است، كوشش براي حفظ حقوق و تأمين آزادي انسان‌ها و حكومت خدا و احكام خدا بر مردم است. اما آن سياستي كه در عرف بعضي از مردم عصر ما معمول شده، به معناي طلب حكومت و تفوّق بر جامعه و استثمار ديگران است؛ پرواضح است كه چنين سياستي مذموم است.

سياست علي‌(علیه‌السلام) ، سياست بود و سياست معاويه هم سياست شمرده مي‎شد. هر دو جنگ مي‎كردند، و هر دو قشون و سپاه داشتند اما اين كجا و آن كجا؟ علي‌(علیه‌السلام)  جنگ مي‎كرد:

 

«لِتَكُونَ كَلِمَةُ اللهِ هِيَ الْعُلْيَا»؛[1]

«تا اينكه سخن خدا بلندآوازه باشد».

جنگ مي‎كرد تا احكام خدا حاكم بر همه گردد و مساوات و عدالت اسلامي برقرار شود. معاويه جنگ مي‎كرد تا زمامدار و بر گردن مردم سوار شود و بر مال و جان و ناموس جامعه مطابق ميل و هوسش حكمران باشد، البتّه اگر غرض از سياست، روش معاويه و عمروعاص باشد، مذموم و نزديك شدن به آن نزديك شدن به آتش است، و اگر غرض از سياست، روش پيغمبر اكرم‌(ص)  و علي‌(علیه‌السلام)  باشد از عالي‌ترين صفات كمال بشر است.

همكاري عموم و نظارت قاطبه مردم و اجراي عدالت و برقراري نظم صحيح و تشكيل اجتماع هرچه بهتر و مترقّي‎تر، و برپايي حكومت اصلح و مسئوليت مشترك، جزو برنامه‎هاي عالي اسلام است. هرگز اين سياست از ديانت و روحانيت جدا نيست، و اين سخن كه بر زبان‌هاي افرادي بي‌اطلاع از حقايق اسلام افتاده: «روحانيت از سياست جداست»، سخن بيگانگان و دشمنان اسلام است كه مي‎خواهند اسلام را تجزيه كرده و آن را در دايرة عبادات و اخلاق، محبوس كنند و از اتحاد مسلمين و تجديد عظمت آنها و اجراي نظامات اسلام مانع شده و قوانين فاسد بيگانگان و روش كفار را در بين مسلمانان رايج سازند.

اگر مسلماني چنين عقيده‎اي را داشته باشد ـ يعني اسلام را فقط يك سلسله برنامه‎هاي روحي و معنوي بداند و برنامه‎هاي ديگر اسلام را در كشورداري، عمران و حقوق، انتظامات و آئين داوري و غيره انكار كند ـ طبق موازين و شرايطي كه در فقه مقرر شده محكوم به كفر و خروج از اسلام خواهد بود.

 

اين عقيده كه اسلام شامل تمام مسائل زندگي اجتماعي و فردي مسلمانان است و اسلام براي همه، دين و عقيده، وطن، حكومت، قانون، روحانيت، سياست، صلح و جنگ و همه‌چيز است و از هيچ‌يك از شئون و مسائل حيات بشر جدا نيست، عقيده‎اي است كه بايد كاملاً به مسلمان‌ها تفهيم شود و حقايق و معاني بلند آن تشريح گردد.

هر مسلمان (به‌خصوص افراد مؤثر در جامعه) بايد در سكوت و كناره‎گيري از مسائل اجتماعي و در نطق و دخالت و قيام خود، به پيشرفت اسلام و اجراي احكام و ترقّي و عظمت مسلمانان متوجّه باشد.

بنابراين شكي نيست كه اصلاحات و مدافعه از اوضاعي كه در آن عصر، اسلام را تهديد مي‎كرد، با تشكيل حكومت اسلامي و گرفتن مسند خلافت از عنصر ضدّاسلام و ناپاكي مثل يزيد تأمين مي‎شد، و اگر حسين‌(علیه‌السلام)  كه هم امام منصوص و هم از هر جهت شايستگي و صلاحيتش مورداتّفاق مسلمانان بود، زمامدار مي‎شد آن مفاسد مرتفع و اسلام در مسير واقعي خود به جلو مي‎رفت.

پس در صورت همكاري و ياري مردم، قيام حسين‌(علیه‌السلام)  براي بركنار كردن يزيد و تشكيل حكومت اسلامي شرعي و واجب بود، و اين مقصد قيام را از حقيقت و خلوص و حفظ دين و خير و اصلاح خارج نمي‎ساخت و به طلب سلطنت و اغراض سياسي آلوده نمي‎كرد.

اين اصل، يعني تأسيس حكومت اسلامي در صورت همكاري مردم ارزش آن را داشت كه حسين‌(علیه‌السلام)  براي آن قيام نمايد، بلكه در صورت همكاري و پايداري و استقامت مردم شايد بهترين و نزديك‌ترين راه به هدف حسين‌(علیه‌السلام)  بود، ولي چون آن حضرت علاوه بر علم امامت، از اوضاع اجتماعي و اخلاقي مردم و شدت سوء‌نيت و ظلم بني‎اميه، شهادت خود را پيش‌بيني مي‎كرد، تصميم گرفت با صداي مظلوميت و عكس‌العمل تحمل آن مصائب جانكاه مسلمانان را بيدار و اسلام را نجات دهد.

 

و ثانياً قبول دعوت مردم كوفه و اعزام مسلم‌(علیه‌السلام)  براي اين بود كه پس از مرگ معاويه و ولايتعهدي يزيد كه به فسق و فجور و انحراف از تعاليم اسلام معروف و مشهور بود، مسلمانان بيدار و متوجّه، در سرگرداني و تحيّر عجيبي افتاده و سنگيني حكومت تحميلي يزيد آنها را ناراحت كرده بود. عالم اسلام ازنظر عموم (جز جيره‌خواران و دست‌نشاندگان بني‎اميه) بدون خليفه و زمامدار شرعي بود! زيرا بنا بر مذهب شيعه، حسين‌(علیه‌السلام)  امام و خليفه منصوص و تعيين‌شده از جانب پيغمبر‌(ص)  بود، و بنا بر نظر ديگران هم زمامداري يزيد شرعي نبود، چون هم انتخابش ازطرف معاويه مبني بر رعايت مصلحت مسلمين نبود، و هم اهل حلّ‌ و عقد و بزرگاني كه رأيشان ميزان رأي عموم بود، از بيعت با او خودداري كرده بودند. كساني هم كه به او رأي داده يا سكوت كرده بودند، از بيم شمشير ابن‌زيادها و مسلم بن عقبه‎ها (مسرف)، يا به طمع جوايز و گرفتن پول و درجه و مقام بود. حتي در خاندان بني‌اميه، مروان و ديگران با آن مخالفت كردند و معاويه آنها را با پول و رشوه‌ دادن و حكومت ساكت كرد و براي مروان ماهي هزار دينار و افراد ديگر را صد دينار اضافه‌حقوق قرار داد.[2]

و به‌طوركلي جز كساني كه تحت‌تأثير تهديد يا تطميع و حفظ منافع بودند، نوع مردم از حكومت يزيد نگران، و بيعت با او را شرعي و سبب وجوب اطاعت و حرمت خروج بر او نمي‎دانستند.

و از سوي ديگر باشخصيت‎ترين كسي كه نامش بر زبان‌ها بود و مسلمان‌ها به او ارادت داشتند و براي خلافت و رهبري مسلمانان شايسته‎تر از هركس مي‎شناختند حسين‌(علیه‌السلام)  بود. براي اصلاح و تأسيس حكومت اسلامي چشم‌ها از او برداشته نمي‎شد و اگر او كه صاحب حقّ و در نظر همه سزاوارتر از هركس بود، از گرفتن حقّ خويش خودداري مي‎كرد و به وضعي كه پيش آمده رضايت

 

مي‎داد، دست ديگران هم بسته مي‎شد، و همه آن را در رضايت به حكومت يزيد عذر و حجت قرار مي‎دادند، پس آنچه در مرحله اوّل بر حسين‌(علیه‌السلام)  لازم بود اين است كه از بيعت با يزيد امتناع نمايد و دست مسلمان‌ها را براي اقدام و تجديد حكومت اسلامي و همكاري بازگذارد و آنها را با بيعت و تسليم خود در برابر عمل انجام‌شده قرار ندهد و حجت را بر آنها تمام سازد و در مرحله بعد هم بايد براي اتمام‌حجت، دعوت آنها را براي تأسيس حكومت اسلامي به رهبري خودش بپذيرد.

لذا وقتي نامه‎ها و فرستاده‎هاي مردم عراق و رؤساي قبائل، به آن حضرت رسيد كه از او دعوت كرده بودند رسماً زمامداري و خلافت را عهده‎دار شود و اظهار انقياد و اطاعت و فداكاري و دلسوزي براي وضع ناهنجار مسلمين نموده بودند، و نامه‎ها و فرستادگانشان متوالي و متواتر شد و به‌ظاهر حجت را بر امام‌(علیه‌السلام)  در اين موقع حساس تمام كردند آن حضرت پيشنهاد آنها را پذيرفت و پسر عمّ عزيز و ارجمندش ـ مُسلم ـ را به كوفه فرستاد.

معلوم است كه با آن‌همه اصرار و اظهار حضور مردم عراق در چنان فرصت تاريخي، ناگزير بود دعوت آنها را بپذيرد. اگر او به داد مردم نرسد و به صداي استغاثه آنها جواب ندهد پس مردم چه كنند؟ و جامعه مسلماني كه خود را تشنه اصلاحات مي‎داند، چه راهي پيش گيرد؟ سزاوار نبود حسين‌(علیه‌السلام)  دعوت آنها را كه مدّعي همه‌گونه اظهار اخلاص و فداكاري بودند ردّ كند و به سوءنيت و پيمان‌شكني متهم سازد، و آنان را به جرم رفتار و كردارشان با پدر و برادرش مؤاخذه نمايد.

يا چنانچه بعضي مي‎گفتند، به آنها بگويد: شما اول شهر را تصرف كنيد و عامل يزيد را بيرون نماييد، وقتي بدون منازع شد مرا بخوانيد تا بيايم. حسين‌(علیه‌السلام)  اين پيشنهاد را نداد؛ زيرا به او گفتند: بدون رهبر، انقلاب عليه حكومت اموي نتيجه‌بخش

 

نيست و به‌علاوه معناي آن اين است كه شما خود برويد و جنگ كنيد و كشته بدهيد، اگر ميدان را صاف و بي‌مانع كرديد مرا بخوانيد تا زمامدار شوم، اين پيشنهادها در افكار مردم بهانه‌جويي و شانه خالي كردن از زير بار تكليف شمرده مي‎شد.

آنها زبان حال و مقالشان اين بود: ما امام نداريم، پيشوا نداريم، جامعه اسلام بدون رهبر و امامي كه قائم به امور باشد مخصوصاً با روي كار آمدن جنايتكاري مثل يزيد، متلاشي مي‎شود بايد فكري كرد و چاره‎اي انديشيد، ما هرچه فكر كرده‎ايم و مشورت نموده‎ايم، جز آنكه تو كه پسر پيغمبري، به داد اسلام برسي و حكومت اسلام را از دست اين ناكسان خلاص سازي و به‌سوي ما بيايي چاره‎اي نيست.

اين پيشنهاد را در آن عصر و در آن شرايط، حسين‌(علیه‌السلام)  بايد بپذيرد و اگر خدعه و نيرنگ هم بود، تكليف او پذيرفتن بود، چنانچه در بعضي از كتب مقتل است كه فرمود:

«مَنْ خَادَعَنَا فِي اللهِ إِنْخَدَعْنَا لَهُ»؛

«هركس در كار خدا با ما خدعه و نيرنگ كند، خدا هم از جانب ما خدعه‎اش را به او باز مي‎گرداند».

قبول اين پيشنهاد و اعزام مسلم بن عقيل و دست به ‌كار شدن براي تأسيس حكومت اسلامي مربوط به سياست به معناي طلب ملك و رياست نبود، اين سياست، سياست اسلامي، و وظيفه ديني و وجداني و قيام براي خدا بود.

لذا بااينكه مي‎دانست جريان به كجا منتهي مي‎شود، دعوت اهل كوفه را پذيرفت و مسلم را به آنجا فرستاد.

مسلم به كوفه آمد و بدون آنكه مالي و رشوه‎اي براي سران قبائل بياورد[3] يا وعده مقام و منصب به كسي دهد يا كسي را تهديد كند، در محيطي آزاد شروع

 

به كار كرد و چنانچه مي‎دانيم با حسن استقبال مردم كه كاشف از همان خواسته‎هاي واقعي و كمال خوش‌بيني آنها به حسين‌(علیه‌السلام)  و تنفّر شديدشان از بني‌اميه بود روبه‌رو شد، و هجده‌هزار نفر يا شصت‌هزار نفر با او با رغبت و شوق بيعت كردند و تشكيل خلافت اسلامي پي‌ريزي شد و زمامداري حسين‌(علیه‌السلام)  رسميت يافت و چون اهل حلّ ‌و عقد و مسلمانان آزادانه با احدي جز آن حضرت بيعت نكرده بودند، آن حضرت در عرف كساني هم كه خلافت را با اجماع مي‎دانند، خليفه شرعي گرديد و اين بيعت، يك بيعت واقعي بود، زيرا نه پول در كار بود و نه زور، ولي متأسفانه حوادثي كه پيش آمد و محبّت مال و زر و زيور دنيا و بيم از مرگ و ضعف ايمان و فقدان شجاعت اخلاقي، آنها را از استقامت و فداكاري در راه مقصد و عقيده بازداشت تا با آن وضع اسف‎انگيز و جنايت‌بار، عهدشكني و بي‌وفايي كرده و ذليل و مغلوب مطامع پست مادي شدند.

بديهي است آنچه از حسين‌(علیه‌السلام)  صادر شد از جواب نامه‎ها و اعزام مسلم و عزيمت خود آن حضرت به‌سوي عراق، همه به‌ظاهر پاسخ مثبت به نداي التجاء و استغاثه مردم كوفه و كوشش براي تشكيل حكومت اسلامي بود.

اما چون باطن كار بر آن حضرت معلوم بود و چون او برنامه‌اي را كه انبيا و اوليا اجرا كردند اجرا مي‌نمود، دعوت مردم كوفه را قبول و حجت را بر آنها تمام كرد و مفاد آيه كريمه:

﴿لِيَهْلِكَ مَنْ هَلَكَ عَنْ بَيِّنَةٍ وَ يَحْيَى‏ مَنْ حَيَّ عَنْ بَيِّنَةٍ﴾[4]

را به كار بست.

همان‌طور كه يكي از فوايد دعوت پيغمبران قطع عذر و ﴿ لِئَلَّا يَكُونَ لِلنَّاسِ عَلَى اللَّهِ حُجَّةٌ بَعْدَ الرُّسُلِ‏﴾[5] است.

 

حسين‌(علیه‌السلام)  كه خليفه و جانشين پيغمبر‌(ص)  بود هم، با مردم اتمام‌حجت و قطع عذر كرد.

و حوادث كوفه و بي‌وفايي و پايداري مردم نشان داد كه تشكيل حكومت اسلامي در آن شرايط ميسر نيست و راه دفع خطرات از اسلام، خودداري از بيعت و تسليم و استقامت و تدارك انقلاب فكري و تهييج احساسات و فداكاري و بي‌اثر كردن برنامه‎هاي تخريبي بني‎اميه است.

خلاصه جواب اين است كه با حساب دقيق، نجات اسلام از يكي از دو راه ممكن بود: نخست، تشكيل حكومت اسلامي و برکنار كردن يزيد. دوم، فداكاري در راه امتناع از بيعت و تسليم و استقبال از شهادت و مظلوميت فوق‌العاده؛ اما چون راه اول به‌علّت ناپايداري مردم به نتيجه نمي‎رسيد، امام‌(علیه‌السلام)  از آغاز كار راه دوم را انتخاب كرد، و براي اتمام‌حجت تا وقتي پيمان‌شكني مردم كوفه علني و آشكار نشده بود از راه مشترك به طرف مقصد دوم مي‎رفت.

پس، تشكيل حكومت اسلامي اگر‌چه هدف عالي و مقصد مقدسي بود كه طلب آن، از مقام امامت و عصمت حسين‌(علیه‌السلام)  چيزي كم نمي‎كرد بلكه قيام براي آن نيز از جانب آن حضرت بجا و سزاوار بود؛ اما چون شرايط آن موجود نبود، با علم امام‌(علیه‌السلام)  به واقع و پيش‌بيني آينده، نمي‎توان آن را از علل و اسباب قيام شمرد.

 

 

[1]. اشاره به آیة 52 سورة توبه: ﴿وَكَلِمَةُ اللهِ هِيَ الْعُلْيَا.

[2]. ابن‌قتیبه دینوری، الامامة و السیاسه، ج1، ص197 ـ 199؛ عقّاد، ابوالشّهداء، ص‌201 ـ 203.

[3]. حضرت مسلم‌(علیه‌السلام) براي مخارج خود هفتصد درهم در كوفه قرض كرد كه در هنگام شهادت وصيت به پرداخت كرد. عقّاد ابوالشّهداء، ص215 و سائر كتب مقتل.

.[4] انفال، 42. «تا آنها که هلاک (و گمراه) می‌شوند از روی دلیل روشن باشد و آنها که زنده (و هدایت) می‌شوند از روی دلیل روشن باشد».

 .[5]نساء، 165. «تا بعد از این پیامبران، حجتی برای مردم بر خدا باقی نماند».

نويسنده: