وریز وجوهات
امروز پنج شنبه ۱۱ مردادماه ۹۷ جمعی از مردم با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته دیدار کردند.   معظم له در این دیدار، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور فرمودند: آیا وقت آن نرسیده است که مسئولان، به وضعیت بد...
سه شنبه: 23/مرد/1397 (الثلاثاء: 2/ذو الحجة/1439)

پناه بر خدا

اهانت به مقام مقدس پيغمبر‌(ص)  از اين بالاتر نمي‎شود كه كسي صريحاً يا به كنايه بگويد: شمشير او به دست اين افراد بود، يعني اين افراد مظهر برنامه‎هاي سياسي و نظامي اسلام بودند.

لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللهِ وَإِنَّا لِلهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ.

جا دارد كه براي مثل اين مصيبت‌ها كه در اسلام، افرادي مانند ابن‌عربي پيدا شوند و جسارت و دشمني را با اهل‌بيت رسالت به اين حد برسانند، عوض اشك، خون گريه كنيم.

دشنام و ناسزا به پيغمبر‌(ص)  و به اسلام از اين جمله ابن‌عربي بدتر نيست؟

نه، اي ابن‌عربي! حسين‌(علیه‌السلام)  و ياران و اصحابش و هركس براي ياري حقّ و نصرت اسلام قيام كرد، با شمشير پيغمبر‌(ص)  كشته نشد.

حسين‌(علیه‌السلام) ، با شمشير عتبه و شيبه و وليد و مشركيني كه با اسلام مبارزه كردند كشته شد. با شمشير كفر و ارتجاع، با شمشير ابي‎سفيان و پسرهايش كه در جنگ بدر و اُحد و احزاب به ‌روي اسلام كشيده شد، با شمشيري كه حمزه را با آن كشتند، با شمشير معاويه و عمروعاص و مروان، كشته شد. حسين‌(علیه‌السلام)  با شمشير شما نويسندگان متملق و چاپلوس كشته شد.

يكي ديگر از اين افراد محمد خضري‌بک صاحب كتاب محاضرات تاريخ الامم الاسلاميه است كه در كتاب نامبرده به اسلام و تاريخ خيانت‌ها كرده است.

اين مرد كه ناصبي و طرف‌دار بني‎اميه مخصوصاً معاويه و يزيد بوده، قيام حسين‌(علیه‌السلام)  را يك تندروي و انتحار سياسي و ترك حزم و دورانديشي و

 

خوش‌گماني به مردم عراق شمرده و با الفاظي اعتراض‌آميز از نهضت حسين‌(علیه‌السلام)  انتقاد كرده و به‌جاي اينكه بني‌اميه و مخصوصاً معاويه را كه موجب تفرقه و اختلاف مسلمين شد و بر خليفه به‌حقّ خروج كرد و پسرش يزيد را كه شايستگي نداشت، به رسم اكاسره و قياصره، وليعهد ساخت، نكوهش و توبيخ كند به روش پاك و مقدس حسين‌(علیه‌السلام)  و قيام او بر ضدّ يزيد، حمله كرده و در پايان مقال مي‎گويد:

حسين‌(علیه‌السلام)  در موقعي با يزيد مخالفت كرد كه هنوز از او جور و ستمي ظاهر نشده بود.[1]

ما مي‎گوييم: در محيط مسلمين و جهان اسلام خصوصاً باتوجّه ‌به سوابق روشن سيدالشهدا‌(علیه‌السلام)  و فضايل و مناقب او و اخبار و احاديث متواتره‎اي كه در شأن و بلندي مقامش از پيغمبر اعظم‌(ص)  روايت شده، احتمال آنكه حسين‌(علیه‌السلام)  در اين قيام قدمي به اشتباه برداشته باشد مردود و منفي است و مصاب بودن آن حضرت، يك فكر عمومي و نظر و رأي همگاني است.

در عصر ما عموم عقلا و طبقات فاضل دنيا بر اين عقيده هستند كه بايد تا سرحدّ امكان با ظلم و ستم و استثمار ضعيفان مبارزه كرد و حيات و بقاي ملل را وابسته به مقاومت آنها در برابر ظلم و ستم مي‎دانند و روش حسين‌(علیه‌السلام)  را مي‎ستايند، او را پيشواي فداكاران راه نجات بشر و آزادي ملت‌ها و اصلاحات مي‎دانند و به ياوه‌سرايي‌هاي خضري‌بک ناصبي كسي اعتنا نمي‎كند و كساني كه اين ياوه‎ها بر قلم و زبانشان جاري شود مورد طعن و ردّ مسلمين واقع مي‎شوند. مع‌ذلك به‌طور اختصار باتوجّه ‌به پاسخ‌هايي كه دانشمند مصري استاد محمد رضا در كتاب الحسن و الحسين سبطا رسول الله به خضري‌بک داده چند پاسخ به او مي‎دهيم:

 

1. خضري‌بک گمان كرده، قيام حسين‌(علیه‌السلام)  به‌منظور طلب سلطنت بوده و حاصل نشدن آن به‌علت ترك حزم و احتياط و آماده نساختن وسائل و اسباب بوده است؛ ازاين‌جهت حركت امام‌(علیه‌السلام)  را بدون مطالعه عاقبت كار و دورانديشي شمرده و مورد انتقاد قرار داده است.

ولي چنان‌كه مكرر گفته‎ايم: قيام امام‌(علیه‌السلام)  براي طلب حكومت نبود و آن حضرت از عواقب امر مطلع بود و ديگران هم از مآل و پايان اين حركت آگاه بودند و امام‌(علیه‌السلام)  خود را مكلّف مي‎دانست كه در برابر وضعي كه پيش آمده عكس‌العمل نشان دهد.

او بيعت با يزيد را جايز نمي‎دانست و امتناع از آن را هرچند به قيمت خون پاكش تمام شود واجب مي‎دانست.

حسين‌(علیه‌السلام)  در بين امت، شخصيت اول و تمام شرايط زمامداري اسلامي در او جمع بود. او از خاندان رسالت بود، به صلاح امت اهميت مي‎داد؛ چگونه راضي شود خلافت بازيچه جواني فاسق، فاجر و متجاهر به گناه گردد.

اگر امر به معروف و نهي از منكر واجب باشد، حسين‌(علیه‌السلام)  اول‌كسي بود كه بايد به آن عمل كند، و اول كسي است كه بايد براي پاك‌ كردن محيط از منكرات و كفر و ظلم اگر‌چه به بذل جان باشد، اقدام كند. اگر حسين‌(علیه‌السلام)  در راه بقاي دين و دفاع از شرع، مجاهده و فداكاري نكند پس چه كسي جهاد كند؟

حسين‌(علیه‌السلام)  فداكاري و جان‌نثاري در راه اقامه حقّ و اماته باطل و نجات اسلام را واجب مي‎دانست كه فرمود:

«لَا أَرَی الْمَوْتَ إِلَّا سَعَادَةً، وَلَا الْحَيَاةَ مَعَ الظَّالِمِينَ إِلَّا بَرَمَا».[2]

و فرمود:

«لَا اُجِيبُ ابْنَ زِيَادٍ فَهَلْ هُوَ إِلَّا الْمَوْتُ فَمَرْحَباً بِهِ».[3]

 

اشتباه يا اشتباه‌كاري خضري‌بک در اينجا است كه قيام امام‌(علیه‌السلام)  را با قيام سياستمداران و رياست‌طلبان تاريخ مقايسه كرده و آن را انتحار سياسي و ترك حزم شمرده باآنكه اين قيام از هرگونه شائبه اغراض دنيايي و شخصي منزّه و مبرّا بود و در فصل اول همين بخش روشن ساختيم كه قيام امام‌(علیه‌السلام)  يك قيام الهي و اداي تكليف ديني و مأموريت خدايي بود و بايد آن را با قيام‌هاي مشابه آن (نهضت‌هاي انبيا و اوليا) مقايسه كرد كه به اتكاي نيروي مادي و ظاهري نبود.

ابراهيم خليل‌(علیه‌السلام)  درحالي‌كه نه قشوني داشت و نه شمشير و اسلحه و نه همكار و همفكري، در برابر پادشاه جباري مانند نمرود قيام كرد و خدايان و مقدسات او و ملتش را خوار شمرد، بت‌هايشان را شكست و پايمال نمود. موساي كليم‌(علیه‌السلام)  چوپان پشمينه‌پوش فقير از فرعون مصر خواستار شد كه دست از دعواي خود بردارد و استعباد بندگان خدا را ترك كند و بني‌اسرائيل را آزاد سازد، او را گمراه شمرد و از او و قشون و سپاهش بيم نكرد.

محمّد‌(ص)  بي‌معين و يار و ياور و تنها و بي‌جمعيت و لشكر، پرچم دعوت گردنكشان متكبر عرب و عجم را به دوش گرفت، و قبائل مشرك و وحشي را كه سيصدوشصت بت داشتند، به توحيد و پرستش خداي يگانه خواند و به پادشاه ايران و قيصر روم نامه نوشت و همه را دعوت به پذيرش دين خدا كرد.

يحياي پيغمبر(ص)، مردم را به‌سوي خدا خواند، پادشاه ستمكاري او را كشت و سرش را براي فاحشه‎اي به هديه بردند.

حسين‌(علیه‌السلام)  مردم را به حقّ و عدالت و دين جدّش دعوت كرد، او را كشتند و سرش را براي يزيد هديه بردند.

زكريا‌(علیه‌السلام)  و ساير پيغمبراني كه كشته شدند، يا مردم دعوتشان را پذيرفتند، با اتكا به كدام اسباب ظاهري و وسايل مادي قيام كردند؟

 

قيام اين طبقه جز مأموريت ديني، باعثي نداشت و غلبه و شكست ظاهري براي آنها يكسان بود.

در عصر انبيا نيز كساني بودند كه دعوت ايشان را تندروي و بي‌احتياطي و استقبال از مرگ و هرگونه خطر مي‎شمردند، بلكه آنها را به باد استهزا و تمسخر مي‎گرفتند، چون هدف انبيا را از هدف مردمان دنياطلب و جاه‌دوست تميز نمي‎دادند و نهضت‌هاي روحاني و معنوي و آسماني را كه بر اساس اطاعت امر خدا و فضيلت و بشردوستي و حقيقت و عدالت و اتمام‌حجت است، مانند نهضت‌هاي دنيايي كه بر اساس حبّ به دنيا و جاه و رياست و منفعت شخصي است گمان مي‎كردند.

2. به نظر خضري‌بک، حسين‌(علیه‌السلام)  وقتي که قيام كرد، هنوز از يزيد ستمي ظاهر نشده بود و بهتر اين بود كه صبر كند و حرفي نزند و حكومت او را امضا كند تا يزيد بر مركب مرادش سوار شود و ظلم و ستمش عالم را بگيرد، آن وقت قيام كند!

خضري‌بک گمان كرده حسين‌(علیه‌السلام)  يزيد را نمي‎شناخت، يا مسلمان‌ها او را نمي‎شناختند.

يزيد مشهور به فساد اخلاق و اعمال زشت بود. ميگساري و سگ‌بازي و تجاهر او به معاصي معروف بود. كساني كه در زمان معاويه با ولايتعهدي او مخالفت كردند همه فساد اخلاق و سوء رفتار او را مانع زمامداري او مي‎دانستند.

يزيد در زمان پدرش حتي وقتي به مدينه مي‎آمد، باآنكه مي‎دانست كردار و رفتارش به گوش بزرگان اسلام و صحابه مي‎رسد، دست از ميگساري بر نمي‎داشت.[4]

امام‌(علیه‌السلام)  در همان عهد معاويه، او را مي‎شناخت و به معاويه فرمود: «تو مي‎خواهي مردم را به اشتباه بيندازي، مثل آنكه غائبي را وصف كني يا كسي را كه در پشت پرده است بشناساني. يزيد خودش خود را با سگ‌ها و كبوترهايش و كنيزان خواننده و نوازنده‎اش و با انواع كارهاي لهو شناسانده است، رها كن آنچه را اراده

 

كرده‎اي! سود نمي‎دهد تو را اينكه بر خدا وارد شوي درحالي‌كه بار گناهي كه از ستم به اين خلق داري بيشتر از اين باشد».[5]

3. اگر يزيد بعد از شهادت امام‌(علیه‌السلام)  عدل و داد پيشه كرده و به كتاب و سنّت عمل نموده بود و آن كردار زشت و رفتار نكوهيده را ترك كرده بود، جا داشت كسي بگويد حسين‌(علیه‌السلام)  او را چنان‌كه بايد نشناخت و در نهضت شتاب فرمود.

ولي بعد از آنكه حادثه كربلا و اسارت خاندان پيغمبر‌(ص)  و واقعه حرّه و تخريب مكه معظمه و مداومت او به معاصي و تجاهر به فسق و فجور و گناهان كبيره، او را بيش‌ازپيش به مردم معرفي كرد، اين‌گونه ايراد از خضري‌بک جز آنكه حكايت از عداوت با اهل‌بيت(علیهم‌السلام) مي‎كند معنايي ندارد.

4. سخنان خضري‌بک يا از جهت تعصب يا ازجهت عدم درك هدف اسلام است. او گمان مي‎كند هركس عليه هر حكومتي در هر شرايطي قيام كند، عامل تفرقه و اختلاف است و بايد از هر ظالم و ستمگر و هر حكومتي، تمكين و اطاعت كرد و با او همكاري و سازش نمود تا تفرقه و اختلاف پيش نيايد و اتحاد و همكاري، پسنديده است اگر‌چه با ستمكاران و براي ظلم و ستم باشد و همه بايد با حكومت يزيد، وليد، حجاج، معاويه و بيدادگران تاريخ از در سازش در آيند و آنها را به رسميت بشناسند تا تفرقه ايجاد نشود. نه، خضري‌بک! سخت گمراه شده‎اي، اختلاف و تفرقه بين اهل حقّ و باطل هميشه بوده و هيچ شريعتي اجازه نمي‎دهد كه اهل حقّ تسليم اهل باطل شوند، براي آنكه تفرقه و اختلاف حادث نشود. با اين حساب شما، ابراهيم خليل‌(علیه‌السلام)  هم كه در مقابل نمرود، و پيامبر عظيم‌الشأن اسلام‌(ص)  كه عليه بت‎پرستي قيام كرد، ـ العياذ بالله ـ عامل تفرقه و اختلاف شدند.

 

نه آقاي خضري‌بک! ريشه اختلافات مسلمين، حكومت امثال معاويه مفرّق‌الجماعات، و يزيدها و مخالفت آنان با تعاليم دين و دستورات اسلام و جاه‌پرستي و دنياطلبي بود.

5. آقاي خضري بک! در نزد امام‌(علیه‌السلام)  حساب كار روشن بود و با كمال بيداري و هشياري‌ به‌سوي مقصد و هدفي كه داشت مي‎رفت و از ماوراي پرده‎هاي زمان، اوضاع بعد را پيش‌بيني مي‎كرد و تدارك كار را چنان ديد كه حكومت بني‎اميه در خشم و نفرت عمومي محو و از شمار حكومت‌هاي اسلامي خارج و به لعن ابد گرفتار گردند. حسين‌(علیه‌السلام)  در اين جهت كه بني‌اميه و مخصوصاً يزيد و معاويه را از پا در آورد و پرده از باطن كار آنها بردارد و مسلمانان را با خودش در باطل بودن آنها هم‌صدا كند و اسلام را از شرّ آنها نجات دهد، تمام قوايي را كه لازم بود، براي اين‌كار بسيج نمود و دقيقه‎اي از دقايق، حزم و احتياط را ترك نكرد و در راه تأمين مقصد و هدف خويش تمام اطراف و جوانب كار را ملاحظه فرمود و مقدمات را چنان فراهم كرد كه مقصدش تأمين گشت و صداي مظلوميتش در عالم پيچيد، و بني‎اميه منفور و مخذول شدند و نقشه‎هايي كه داشتند بي‌اثر شد، و پسر يزيد (معاويه دوم) رسماً بر منبر دمشق به مظالم و جرائم پدر و جدش، و فضايل علي‌(علیه‌السلام)  و صلاحيت اهل‌بيت(علیهم‌السلام) شهادت داد.

 

 

[1]. خضری بک، محاضرات تاریخ الامم‌الاسلامیه، ج2، ص129 ـ  130.

[2]. طبری، تاریخ، ج4، ص305؛ طبری، ذخائر‌العقبی، ص149 ـ 150؛ زرندی، نظم‌دررالسّمطین، ص216.

.[3] ابن‌داوود دينوري، الاخبارالطوال، ص254. «من با خواستة ابن‌زياد موافقت نمي‌کنم. آيا جز مرگ چيزي است؟ من از مرگ استقبال مي‌کنم و به آن خوش‌آمد مي‌گويم».

[4]. ابن‌اثیر جزری، الكامل في التاريخ، ج3، ص317.

[5]. ابن‌قتيبه دينوری، الامامة و السياسه، ج1، ص208 ـ 209؛ اميني، الغدير، ج3، ص260؛ ج10، ص248.

نويسنده: 
کليد واژه: