وریز وجوهات
با نزدیک‌شدن عید بزرگ نیمه شعبان المعظم، دوشنبه (6 شعبان المعظم 1439) جمعی از فعالان عرصه مهدویت، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار کردند. معظّم له ضمن عرض تبریک و تهنیت بمناسبت اعیاد...
چهارشنبه: 5/ارد/1397 (الأربعاء: 9/شعبان/1439)

سادگی و هیبت معظم‌له و نمونه‌هایی از احترام علمای فِرَق به ایشان

شخصيت علمي و هيبت روحاني آن زعيم بزرگوار، اشخاص، رجال، علما، اساتيد دانشگاه‌ها، سياستمداران و فقها و بالاخره همه را تحت‌تأثير قرار مي‌داد، چنان‌كه همه در محضر ايشان، ادب و احترام خاصی از ايشان داشتند و خود را از ايشان كمتر مي‌يافتند.

مجلس ايشان باهمه شكوهمندی و وقار و سنگيني خاصی كه داشت، درعين‌حال، ذرّه‌اي بوي تكبر و خودبيني از آن استشمام نمي‌شد.

 

آقا در اطاق خود كه غالباً اطاق كوچكي بود نشسته و جلوی ايشان يك منبر چوبي بسيار ساده‌ - كه روي آن كتاب‌ها و نامه‌ها و نوشته‌ها بود- گذارده بودند.

در مثل اين اطاق بسيار ساده و بدون هيچ تجمل و پيرايه - كه از ظواهر و تجملات چيزي در آن نبود - معمولاً كسي براي صاحب آن در ذهن خود حسابي باز نمي‌كند و با آن بسيار عادي برخورد مي‌نمايد، اما به‌عكس اين اطاق و مهابت آن، همه دل‌ها را حتي ژنرال‌ها، سرلشكرها، نخست‌وزيران و شاه را پر مي‌كرد.

شيخ باقوري از علمای معروف مصر و وزير اوقاف آن كشور، در اين اطاق، قريب دو ساعت حضور يافته بود، و در اين مدت كوتاه، هرچه بايد بفهمد فهميده بود، و مجذوب روحانيت و معنويت و علم آقا شده بود.

واقع اين بود كه اين اشخاص برخلاف انتظار مي‌ديدند تسلط آقا بر مسائل مذهب آنها، آرای علما، فقها، اهل نظر و صحابه، از آنها بيشتر يا كمتر نيست. در هر مسأله اسلامي، نظر علمای عامه را فوراً بيان مي‌كرد؛ ابوحنيفه، احمد، شافعي، مالك، اوزاعي، ثوري، يا فلان صحابي حتي عايشه را. واقعاً عجيب بود، يا اینكه در رجال و طبقات اظهارنظر مي‌فرمود و همه را معرفي مي‌كرد.

آقاي باقوري تحت‌تأثير افكار و علميت آقا به مصر رفت، و همان‌گونه كه وعده داده بود طبع كتاب «المختصر النافع» محقق‌ رحمه‌الله با

 

حكم او و سپس مقدمه مرحوم علامه قمي به طبع رسيد، و بعد هم كتاب تفسير «مجمع البيان» با مقدمه دو شيخ اكبر الازهر در قاهره چاپ و منتشر شد، كه هر دو عملي بود دارای ارزش فوق‌العاده و بسيار بااهميت.

در نامه‌اي كه همين آقاي شيخ احمد حسن باقوري به آقا نوشته بود و رونوشت آن نزد حقير بود اعلام كرد كه مطالب آقا را انجام خواهد داد، و اين جمله در آن راجع به انجام اين مطالب و تذكرات آقا بود كه:

لا يزال يخلد في كياني[1]

به حقيقت بايد بگوييم كه آيت‌الله بروجردي شخصيتي بسيار نادر و نابغه و مرد قرن و عصر بود. رحمة الله عليه.

 

[1]. برای همیشه در روح و جان من ماندگار خواهد بود.

نويسنده: