وریز وجوهات
بسمه تعالی جناب مستطاب آقای دکتر علی لاریجانی زید عزه العالی سلام علیکم اکنون بعد از سه دوره متوالی که ریاست مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشتید و با مدیریت شایسته خدمات فراوانی را نموده‌اید، لازم دیدم از جنابعالی تقدیر و تشکر نمایم. بدیهی است...
دوشنبه: 5/خرد/1399 (الاثنين: 2/شوال/1441)

 

49. دشمن علي(ع) غيرمسلمان است

عَنْ مُعَاوِيَةِ بْنِ حَيْدَة: قَالَ رَسُولُ اللهِ(ص):

«مَنْ مَاتَ وَفِي قَلْبِهِ بُغْضُ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ فَلْيَمُتْ يَهُودِيّاً أَوْ نَصْرَانِيّاً».[1]

از معاوية بن حيده روايت است كه رسول خدا(ص) فرمود:

 

«هركه بدرود حيات گويد و در دلش دشمني علي‌ بن‌ابي‌طالب باشد پس بايست يهودي يا نصراني از دنيا رخت بربندد».

 

.[1] ديلمي، فردوس‌الاخبار، ج4، ص153. از جابر و او از رسول اكرم(ص)  روايت كرده كه حضرت فرمود: «اي علي! چنان‌كه امّتم با تو دشمني ورزيد، خداوند آنان را با نوك بيني‌شان در آتش مي‌اندازد». کنانی، تنزيه‌الشريعه، ص360؛ سیوطی، اللآلي‌المصنوعه، ج1، ص190.

و در كتاب فردوس‌الاخبار (ديلمی، ج5، ص408) و زهر الفردوس (ابن‌حجر عسقلانی، ج4، ص312) به‌صورت مسند از بهز بن حكيم از رسول خدا| روايت كرده كه فرمود: «اي علي! باكي ندارم هركس با دشمني تو دنيا را ترك گويد، يهودي بميرد يا نصراني». اين حديث را ابن‌مغازلي در مناقب (ص63) از معاوية بن حيده نقل كرده است.

و از ابی‌هارون نقل شده كه گفت: با ابن‌عمر در جايي نشسته بوديم كه نافع بن ازرق به ما نزديك شد و بالاي سر ابن‌عمر ايستاد و سوگند ياد كرد و گفت: به خدا سوگند كه بغض علي را در دل نهفته دارم. راوي گويد: ابن‌عمر سربلند كرد و گفت: خدايت دشمن بدارد، بغض شخصيّتي را در دل مي‌گيري كه يكي از سوابقش از دنيا و هرچه در آن است برتر و بهتر است.

‌ابن‌ابي‌شيبه کوفی، المصنف، ج7، ص505؛ حاکم حسکانی، شواهدالتنزيل، ج1، ص29-30، ح12.

نويسنده: