وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحيم حادثه ناگوار و دلخراش جان باختن تعدادی از فرزندان عزیز کشورمان، دریانوردان غیور و فداکار هنگام انجام وظیفه، موجب تأثر و تأسف گردید‌. این مصیبت، بسیار سخت و سنگین است و فقط باید از خداوند متعال استمداد نمود که به...
چهارشنبه: 27/دى/1396 (الأربعاء: 29/ربيع الثاني/1439)

امام صادق (علیه السلام)  و مذهب تشیع

آيا امام جعفر صادق (ع) بنيان‌گذار مذهب تشيّع است، يا تبيين و تشريح‌كننده آن؟

پاسخ:

امام‌صادق (ع) تفكر اصيل شيعي را ـ كه چه بسا افرادي از دوستان و محبّان اهل‌بيت علیهم‌السلام آن را چنان‌که بايد نشناخته بودند ـ به همگان شناساند. وي با تأسيس آن مدرسه بزرگ علمي مردم را با حقايق اسلام راستين ـ كه با پيروي از علي (ع) و اهل‌بيت علیهم‌السلام تحقّق مي‌يابد ـ آشنا ساخت، درحالي‌كه در دوره‌هاي قبل از حضرت امام‌صادق (ع) زمينه گسترش معارف در حدّي كه در عصر آن حضرت بود فراهم نشده بود.

اين بدان معنا نيست كه امام جعفر صادق (ع) بنيان‌گزار تفكر شيعي هستند، چون همان‌گونه كه پيش از اين بيان شد، تفكر شيعي در عصر پيامبر (ص) به‌طور منسجم و مشخّص بود و احاديث متواتر و ارشادات روشن‌گرانه نبيّ ‌اعظم (ص) كمّ و كيف آن را مشخّص كرده بود و

 

گذشتِ زمان و وقوع حوادث در تكميل آن هيچ‌گونه دخالتي نداشت، البتّه اين امور در تبليغ و ترويج و تنظيم آن در دوره‌هاي بعدي به‌ويژه در عصر امام‌صادق و امام‌باقر علیهما‌السلام مؤثّر بودند و حتي خود اين حوادث، حقّانيت اين تفكر را در مقابل تفكر مخالفان هرچه بيشتر آشكار كرد.

يكي از علل پيروزي تفكر شيعي در مسئله امامت اين بود كه مردم در دوره حاكميت بني‌اميّه اعمال و رفتارهايي را از مدّعيان جانشيني پيامبر (ص) مشاهده كردند كه با هيچ‌يك از احكام و اصول اسلامي همخواني نداشت.

اين كار حتّي سبب شورش مردم عليه آنها در موارد مختلفي شد، گرچه اين شورش‌ها اغلب به‌واسطه توسّل به زور شكست خورد و حكومت بني‌اميّه در ظاهر ادامه پيدا كرد، ولي در كل اين حوادث سبب شد كه زمينه رسوخ و گسترش تفكر شيعي در دل‌هاي مردم فراهم شود.

 

نويسنده: