وریز وجوهات
به مناسبت ایام جانسوز اربعین حسینی (علیه السلام) و رحلت پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله)، شهادت امام حسن مجتبی و شهادت امام رضا (علیهماالسلام)، مجلس عزاداری و سوگواری با حضور علماء، فضلا، هئات مذهبی و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت (علیهم السلام...
چهارشنبه: 1/آذر/1396 (الأربعاء: 3/ربيع الأول/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email

مشکل حکومت

در گذشته و حال يکي از مهم‌ترين اموري که همواره افکار بشر را از حاکم و محکوم به خود مشغول ساخته است، مسئله رهبري و زمامداري جامعه و چگونگي حکومت، سيستم اداره امور، تشکيلات انتظامي و قضایي و بخش‌هاي ديگر است که هنوز هم افکار نسبت به آن هماهنگ نشده و هنوز هم يکي از علل بزرگ و بلکه بزرگ‌ترين علت اختلافات و جنگ‌ها است.

در هنگام ظهور خورشيد جهان‌تاب اسلام هم دنيا با همين مشکـل روبرو بوده و با اينکه همه در لزوم وجود نظام و رهبري جامعه تقريباً اتفاق‌نظر داشته‌اند در نوع اين نظام و روش اداره و گزينش رهبر اختلاف‌نظر بوده و هست.

 

پس اسلام که آن را آييني جهاني مي‌دانيم و معتقديم که براي اداره دنيا و آخرت آمده چگونه ممکن است به اين مشکل بي‌اعتنا مانده و تعيين تکليف اين‌چنين برنامه خدايي را بر عهده انسان‌هايي جدال‌گر واگذارده باشد؟

اگر مسئله حکومت بر اساس صحيح پي‌ريزي نشود، ساير احکام و برنامه‌هاي علمي، تربيتي، سياسي و مدني دين به‌‌طور کامل اجرا نمي‌شود و در حدودي هم که اجرا شود داراي فوايد همه‌جانبه نخواهد بود. از اين جهت است که برحسب احاديث، معرفت امام وقت واجب[1] و ولايت از اهمّ ارکان و اساس اسلام است.[2]

پس به اين نتيجه مي‌رسيم که اسلام، سبک و سيستم حکومت و کيفيت سازمان آن را کوچک نشمرده و از چنين نقص بزرگي منزّه و مبرّا است و البته اصلاح امر حکومت، مثل اصلاح ساير امور جزء برنامه‌هاي اساسي اسلام قرار دارد و اسلام شرايط زمامداري، روابط ملت و حکومت و حدود اختيارات زمامداران را معين کرده است.

 

[1]. صدوق، کمال ‌الدین، ص409؛ ابن‌شهرآشوب، مناقب آل ابی‌طالب، ج3، ص18؛ مجلسی، بحار الانوار، ج8، ص368.

[2]. کلینی، الکافی، ج2، ص18؛ مجلسی، بحار الانوار، ج65، ص329.

موضوع:

نويسنده:

کليد واژه:

چهارشنبه / 8 شهريور / 1396