وریز وجوهات
روز یکشنبه 17 جمادی الأولی 1439 هـ.ق، مدیرکل و معاونان کمیته امداد استان قم با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، از توصیه‌های معظّم‌له بهره‌مند شدند. در ابتدای این دیدار، آقای میر شکار مدیر کل کمیته امداد استان...
يكشنبه: 6 / 12 / 1396 ( )

نسخه مناسب چاپSend by email

مشکل حکومت

در گذشته و حال يکي از مهم‌ترين اموري که همواره افکار بشر را از حاکم و محکوم به خود مشغول ساخته است، مسئله رهبري و زمامداري جامعه و چگونگي حکومت، سيستم اداره امور، تشکيلات انتظامي و قضایي و بخش‌هاي ديگر است که هنوز هم افکار نسبت به آن هماهنگ نشده و هنوز هم يکي از علل بزرگ و بلکه بزرگ‌ترين علت اختلافات و جنگ‌ها است.

در هنگام ظهور خورشيد جهان‌تاب اسلام هم دنيا با همين مشکـل روبرو بوده و با اينکه همه در لزوم وجود نظام و رهبري جامعه تقريباً اتفاق‌نظر داشته‌اند در نوع اين نظام و روش اداره و گزينش رهبر اختلاف‌نظر بوده و هست.

 

پس اسلام که آن را آييني جهاني مي‌دانيم و معتقديم که براي اداره دنيا و آخرت آمده چگونه ممکن است به اين مشکل بي‌اعتنا مانده و تعيين تکليف اين‌چنين برنامه خدايي را بر عهده انسان‌هايي جدال‌گر واگذارده باشد؟

اگر مسئله حکومت بر اساس صحيح پي‌ريزي نشود، ساير احکام و برنامه‌هاي علمي، تربيتي، سياسي و مدني دين به‌‌طور کامل اجرا نمي‌شود و در حدودي هم که اجرا شود داراي فوايد همه‌جانبه نخواهد بود. از اين جهت است که برحسب احاديث، معرفت امام وقت واجب[1] و ولايت از اهمّ ارکان و اساس اسلام است.[2]

پس به اين نتيجه مي‌رسيم که اسلام، سبک و سيستم حکومت و کيفيت سازمان آن را کوچک نشمرده و از چنين نقص بزرگي منزّه و مبرّا است و البته اصلاح امر حکومت، مثل اصلاح ساير امور جزء برنامه‌هاي اساسي اسلام قرار دارد و اسلام شرايط زمامداري، روابط ملت و حکومت و حدود اختيارات زمامداران را معين کرده است.

 

[1]. صدوق، کمال ‌الدین، ص409؛ ابن‌شهرآشوب، مناقب آل ابی‌طالب، ج3، ص18؛ مجلسی، بحار الانوار، ج8، ص368.

[2]. کلینی، الکافی، ج2، ص18؛ مجلسی، بحار الانوار، ج65، ص329.

موضوع:

نويسنده:

کليد واژه:

چهارشنبه / 8 شهريور / 1396