وریز وجوهات
  دبیر و اعضای محترم مجمع خیرین سلامت کشور با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف، با ایشان دیدار کردند. در ابتدای این دیدار، دکتر شهریاری دبیر کل مجمع، گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این مجمع ارائه...
پنجشنبه: 1397/11/4 - (الخميس:17/جمادى الأول/1440)

نسخه مناسب چاپSend by email

اشکال و جواب

اگر کسي بگويد موضوع ولايت و خلافت علي(ع) نيز يک موضوع تازه و مطلب بي­سابقه­اي نبود که پيغمبر(ص) در

 

مورد آن سخني نفرموده باشد بلکه از آغاز بعثت و از واقعه يوم‌الدار و يوم‌الانذار که در سال سوم بعثت واقع شد تا سال حجّة الوداع در موارد متعدد و مکرر پيغمبر(ص) حق بلاغ را راجع به آن ادا فرموده بود، پس چگونه اين آيه در مورد آن نازل شده است؟

پاسخ اين است: همين‌گونه است که بيان مي‌کنيد، البته نصوصي که دلالت بر خلافت و ولايت اميرالمؤمنين(ع) دارد منحصر به حديث غدير نيست.

تبليغ ولايت از اوّل در برنامه‌هاي رسالت قرار داشته و رسول خدا(ص) در فرصت‌هاي مناسب آن را به مردم تبليغ مي‌فرمود و چنان‌که صريحاً به آن اشاره کرديم در حديث متواتر ثقلين عترت را عدل قرآن کريم و در احاديث متواتر و مشهور ديگر علي× را خليفه و جانشين خود معرفي فرمود، ولي چون امر ولايت موضوعي است که همواره صاحبان اغراض شخصي و رياست‌طلبان به آن چشم طمع دارند تبليغ عادي و متعارف که نسبت به بيان يک حکم ساده انجام مي‌شود براي آن کافي نيست و بايد تا ممکن است ابلاغ آن ظاهرتر و رساتر باشد به‌طوري‌که دسايس سياسي نتواند آن را محو نمايد.

به اين جهت گرچه انتصاب و معرّفي جانشين پيامبر در مناسبات مختلف انجام‌شدني بود امّا چون به‌مرور زمان ممکن بود در بعضي اذهان اهميت آن کم و يا فراموش شود، بهترين و مناسب‌ترين فرصت و موقعيت براي اعلان عام و غير قابل انکار آن، همان زمان قُرب رحلت رسول خدا(ص) و در آن مجمع همگاني مسلمانان بود تا هم ياد اعلام‌هاي قبلي تازه شود که مسلمانان نسبت به آن موضوع مهم،

 

بعيد العهد نشوند و هم پيغمبر اکرم(ص) شخصاً و بدون واسطه ديگران به عموم مسلماناني که براي انجام فريضه حج از اطراف و اکناف آمده بودند ابلاغ فرمايد.

لذا به فرمان آن حضرت پيش‌روندگان قافله حاج را به غدير خم برگرداند و منتظر ماند تا عقب‌ماندگان نيز رسيدند. سپس با آن تشريفات مشهور اعلام انتصاب رسمي و گزينش علني علي(ع) به خلافت انجام شد، و پيامبر بزرگ اسلام(ص) رسالت خود را ادا کرد، و دين کامل و نعمت خدا بر اين امت اتمام يافت، و آيه کريمه:‌

﴿اَلْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتي وَرَضيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ ديناً﴾؛[1]

نازل گرديد.

 

[1]. مائده، 3. «امروز دین شما را کامل کردم؛ ونعمت خود را بر شما تمام نمودم؛ و اسلام را به‌عنوان آیین (جاودان) شما پسندیدم».

موضوع:

نويسنده:

چهارشنبه / 8 شهريور / 1396