وریز وجوهات
شب‌هاي مسجدالحرام در دنيا هيچ مجلس شب نشيني سالم و شب زنده‎داري و انس و سير در عوالم روحاني مثل شب زنده‎داري در مسجدالحرام كه لذت بخش و آرام ساز روح باشد وجود ندارد. هر چه انسان نگاه مي‎كند و هرچه مي‎بيند روحانيت و مظاهر بيداري وجدان و سير و...
جمعه: 31 / 06 / 1396 ( )

نسخه مناسب چاپSend by email

استعمال لفظ «خليفه» در بعضی روايات

ثانياً، در روايات صحيحه متعدّد از اميرالمؤمنين(ع) تعبير به «خليفه» شده است كه از نخستين موارد آن اوایل بعثت، هنگام نزول آيه كريمه: ﴿وَأَنْذِرْ عَشِيرَتَكَ الْأَقْرَبينَ﴾[1] مي‌باشد.

در حديث متواتر ثقلين ـ كه بر وجوب ارجاع امّت به عترت پيغمبر(ص) صراحت دارد و امان از ضلالت و گمراهی، منحصر به آن اعلام شده ـ در بعضی الفاظ آن صريحاً حضرت رسول(ص) فرمود:

«إنّي تَارِكٌ فِيكُمْ خَليفَتَيْنِ».[2]

با اين‌همه، شخصی كه در تاريخ، حديث، جوامع، سنن و صحاح اهل سنّت تخصّص دارد، در مي‌يابد از موضوعاتي كه

 

به‌طور شايسته مورد اعتنا قرار نگرفته و از اشخاصي كه كمتر از آنها كسب علم و دين شده است، اهل‌بيت(ع) هستند. حتّي كساني چون بخاري در صحيح روايات بسياري از فسّاق و فجره و افراد فاسد العقيده ذكر كرده است؛ و از ائمّه اهل‌بيت و شخصيّتی، مانند حضرت امام جعفر صادق(ع) حتی يك روايت نيز نقل ننموده است.

غرض اينكه وقتي اغراض، سياست‌ها و آرای مبدعانه جلوی چشم بصيرت و بينش انسان را گرفته باشد، انكار حق از او عجيب و بعيد نيست.

 

[1]. شعراء،‌ 214. «و خویشاوندان نزدیکت را انذار کن».

[2] . نگارنده، امان الامة من الضلال و الاختلاف، ص128. «من در میان شما دو جانشین به جا می‌گذارم».

موضوع: 
نويسنده: 
چهارشنبه / 8 شهريور / 1396