وریز وجوهات
یکشنبه 12 ذی الحجة الحرام 1438(دوازدهم شهریور96) مسئول و اعضای بنیاد غدیر، با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، با ایشان دیدار، و گزارشی از برنامه‌های جشن بزرگ غدیر، ارائه کردند. معظّم له نیز با تقدیر و تشکّر از...
پنج‌شنبه: 21 / 09 / 2017 ( )

عقیده به ظهور مهدی و منجی و پیدایش متمهدیّان

عقيده به ظهور مهدي و منجي موجب پيدايش متمهّديان در طول تاريخ شده است، و بعضي اين پيشامد را توجيهي براي كنارگزاردن اين تفكر قرار مي‌دهند، اين ديدگاه تا چه حدّ مي‌تواند قابل قبول باشد؟

پاسخ:

اين ديدگاه به‌هيچ‌وجه قابل قبول نيست وگرنه بايد بشر همه ديدگاه‌هاي مثبت را كنار بگذارد، چرا كه همه آنها كم‌وبيش مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند. اين‌همه اشخاص كه دعوي خدايي كرده‌اند و يا خود را مظهر خدا، و متّحد با خدا و خدا را حالّ در خود دانسته‌اند همه از اصل اعتقاد به خدا سوءاستفاده كرده‌اند. اين كار به‌هيچ‌وجه به مسئله اعتقاد به خدا ضرري نمي‌زند.

همچنين اين‌همه پيغمبران دروغين كه ادّعاي پيامبري كرده و مردمي را گمراه كرده‌اند، به صحيح‌بودن اصل نبوت آسيبي نمي‌رساند اين مسئله كم‌وبيش در هر فنّ و صنعتي پيش‌مي‌آيد وليّ آن پيشامد به اصل آن فنّ ضرر نمي‌رساند.

 

خلاصه هر اسم و كلمه‌اي كه معناي خوب و جاذب دارد، اگر در ضدّش به كار گرفته شده مثلاً به خائن امين و به ظالم عادل، و به جاهل عالم، و به فاسق متّقي گفته شده است و يا اينكه همه خيانت‌ها و مظالم را تحت عنوان‌هاي خيرخواهي و اصلاح‌طلبي در طول تاريخ انجام داده‌اند هيچ‌كدام به اصل اين ارزش‌ها و امور خير صدمه نمي‌زند.

 

نويسنده: