وریز وجوهات
  ابوالقاسم عبدالعظيم بن عبدالله بن علي بن الحسن بن زيد بن السبط الاكبر الامام ابي محمد الحسن المجتبي عليه‌الصلوة و السلام یكي از اعاظم ذرّيه‌ی رسول و فرزندان مرتضي و بتول صلوات الله عليهم‌ اجمعين و از شخصيت‎ها و معاريف علماي اهل‎بيت و...
پنجشنبه: 22/آذر/1397 (الخميس: 4/ربيع الثاني/1440)

اختلاف در تاريخ ولادت حضرت مهدي صاحب‌الزّمان (ع) كه به گفته بعضي مطابق با عدد حروف نور است ـ 256 ـ ولي برحسب بعضي روايات در سال 255 هجري واقع شده است اين چگونه قابل توجيه است؟ غيبت آن حضرت در چه سالي واقع شده است؟

پاسخ:

اختلاف در اين‌گونه امور به اصل موضوع ضرر نمي‌زند و شبهه‌‌اي پيش نمي‌آورد.

در تاريخ ولادت بيشتر رجال و شخصيت‌هاي تاريخي اين‌گونه اختلافات وجود دارد؛ بلكه در خيلي از موارد تاريخ ولادت و وفات آنها نامعلوم است.

اختلاف در تاريخ ولادت حضرت صاحب‌الامر (ع) از اختلافي كه در تاريخ ولادت بعضي از ائمّه و شخص پيغمبر (ص) وجود دارد كمتر است.

 

قول معتبر سال 255 هجری قمری  است كه فضل بن شاذان نيشابوري ـ كه از محدّثين بزرگ و هم‌زمان حضرت امام حسن عسكري (ع) مي‌باشد ـ روايت كرده است و واسطه او شخصيتي مثل جناب «محمد بن علي بن حمزه بن حسين بن عبيدالله بن عباس بن علي بن ابي‌طالب علیهم‌السلام است.[1]

و امّا غيبت حضرت صاحب الامر (ع):

از همان موقع ولادت به‌طور متعارف همگان اذن تشرّف به زيارت ايشان را نداشتند و پدر بزرگوارشان فقط اصحاب و شيعيان خاصّ را از سعادت زيارت آن يگانه فرزند عزيز و «كلمةالله الباقيه» بهره‌مند مي‌فرمودند، شروع غيبت صغري كه آغاز دوره امامت آن حضرت هم بوده است در همان روز شهادت حضرت امام حسن عسكري (ع) يعني سال دويست‌وشصت هجري واقع شده است.

مطلبي كه در اينجا لازم به تذكّر است اينكه: طرح مسئله غيبت امام در زمان وقوع آن براي شيعيان و معتقدان به امامت مسئله غيرمنتظره‌اي نبوده است، چون پيش از آن در روايات زيادي به آن اشاره شده بود و مردم مي‌دانستند كه حضرت صاحب‌الامر (ع) داراي دو غيبت است: غيبت كوتاه به نام صغري و قصري و غيبت طولاني به نام غيبت كبري و طولي.

خبر مفصّل آن در كتاب‌ها و اصول شيعه كه قبل از ولادت حضرت صاحب‌الزّمان (ع) تأليف شده بودند به‌طور كامل ذكر شده است.

 

[1]. حرعاملی، اثبات‌الهداة، ج5، ص197؛ صافی گلپایگانی،  منتخب‌الاثر، ج2، ص369 - 394.
نويسنده: 
کليد واژه: