وریز وجوهات
ﺳﺨﻦ ﺑﻪ ذﮐﺮ ﺗﻮ آراﺳﺘﻦ ﻣﺮاد اين است * ﮐﻪ ﭘﯿﺶ اهل هنر ﻣﻨﺼﺒﻲ ﺑﻮد ﻣﺎ را و ﮔﺮ ﻧﻪ ﻣﻨﻘﺒﺖ آﻓﺘﺎب ﻣﻌﻠﻮم است * ﭼﻪ ﺣﺎﺟﺘﺴﺖ ﺑﻪ ﻣﺸّﺎطه روي زﻳﺒﺎ را سخن گفتن از شخصيت با عظمت و والايي که از سوي مسلمان و غيرمسلمان, صدها هزار کتاب و خطابه و مقاله و قصيده و رساله...
پنجشنبه: 1399/09/6 - (الخميس:10/ربيع الثاني/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
راهنمايي‌ و ارشادات حضرت آيت الله العظمي صافي به جمعي از طلاب و فضلاي حوزه‌هاي علميه در آستانه‌ي سال جديد تحصيلي

 

بسمه تعالي
محضر مبارك مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الشريف
سلام عليكم؛
ما جمعي از طلاب حوزه‌هاي علميه هستيم كه در آستانه‌ي سال تحصيلي جديد حوزه‌هاي علميه از آن مرجع عاليقدر تقاضا داريم تا ما را راهنمايي و ارشاد فرماييد كه بتوانيم با استفاده از رهنمودهاي حضرتعالي، سربازي خوب براي آقا و مولايمان حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف باشيم.
با تشكر و احترام
 
بسم الله الرحمن الرحيم
عليكم السلام و رحمة الله

 

حقير اولاً به همه حضرات مدرسين محترم و طلاب عزيز كه به شَرَف افتخار تعليم و تعلّم مشرفند، ‌و عمر گرانمايه‌ي خود را مصروف تحصيل، درس و كسب معارف قرآني و علوم و معارف اهل بيت عليهم السلام - اين معلمان حقيقي- مي‌نمايند، تبريك عرض مي‌كنم و از خداوند متعال براي همگان توفيق بيشتر و نيل به مقامات و درجات عاليه را مسألت مي‌نمايم. اميد آن كه در ظل توجهات حضرت صاحب الامر ارواح العالمين له الفداء قلّه‌هاي بلند علم و معرفت را فتح نمايند و در فقه احكام و مسائل حلال و حرام و شناخت علوم قرآن،‌ نخبگان و مفاخر زمان شوند.
اولين نكته‌اي كه خود و طلاب عزيز و مدرسين عالي‌مقام را به آن توصيه مي‌نمايم اين است كه در سير دانشوري و دانشجويي، دو بال كتاب و سنت؛ قرآن مجيد و احاديث شريفه را وسيله‌ي پرواز و عروج به معارج علم و معرفت بدانند و الهام از كتاب خدا و هدايت‌هاي اهل بيت عليهم السلام را در خودسازي و معرفت‌افزايي و تكميل بصيرت ديني، مصدر همه‌ي بينش‌ها و كمالات علمي و عملي بدانيم و اين جمله بزرگ «شَرِّقَا وَ غَرِّبَا فَلا تَجِدَان عِلْماً صَحِيحاً إِلَّا شَيْئاً خَرَجَ مِنْ عِنْدِنَا أَهْلَ الْبَيْتِ»(1) را همواره جلوي چشم خود داشته باشيم و در فرهنگ دين و عقيده، استقلال اسلامي و مذهبي را كه اصل و اساس است حفظ نماييم.
نكته‌ي دوم كه بايد طلبه‌ي اين علوم و شاگرد اين مكتب وحياني به آن آراسته باشد، خود نگهداري در برابر دنيا، جلوه‌هاي مادي و شهوات حيواني و مقامات و مناصب ظاهري است كه هرچه يك عالم ديني به آن بيشتر مقيّد باشد، توفيقش، شجاعتش در امر به معروف و نهي از منكر و حفظ شئون ديني بيشتر خواهد شد.
طمع به اين زخارف دنيا، انسان را ذليل و از استقلال ساقط مي‌نمايد. علاقه به رياست و برتري‌جويي هم، انسان را ضعيف و خودباخته مي‌نمايد حتي به مقامات ديني نيز نظر استقلالي‌داشتن، مذموم است. فرموده‌اي ‌از اين تأكيد بالاتر نيست كه «مَلْعُونٌ‏ مَنْ‏ تَرَأَّسَ‏، مَلْعُونٌ مَنْ هَمَّ بِهَا، مَلْعُونٌ مَنْ حَدَّثَ بِهَا نَفْسَه‏»(2)
سومين نكته اينكه در درس، تدريس، بحث و تحقيق، خلوص نيت و خدمت به بسط علم و دفع جهل از خود و ديگران را وجهه‌ي همت قرار دهند و بدانند كه بزرگترين خدمت به بندگان خدا و بالاترين سعي، در افزايش بينش و معرفت بندگان خدا به خدا و جهل‌زدايي مي‌باشد.
حفظ يك آيه از قرآن و آشنايي به مضمون آن، يك جمله از مثل نهج البلاغه و منابع وسيع علمي و مواريث فكري و تربيتي - كه بحمدالله در اختيار ما است- فضيلتي بس بزرگ مي‌باشد كه قيمت حقيقي اشخاص به مقدار بهر‌ه‌اي است كه از اين فضيلت دارد.
قرآن كريم و حديث در رشته‌هاي مختلف كمالات انساني در نهايت ايجاز، جامع‌ترين دستورات را در اختيار بشر قرار داده است. از شخص حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله و سلم علاوه بر قرآن كريم كه كلام الهي است، هزاران كلمات علم و حكمت روايت شده است و بحمدالله در فرهنگ و علم و معرفت غني‌ترين و بهترين مكتب‌ها و تعليمات را در اختيار داريم.
نكته‌ي چهارم اين است كه در مقام هدايت مردم و دعوت آنها به خدا و عمل به احكام، بايد از كمال حسن خلق، نرمي، خوش‌برخوردي و ادب استفاده نمود كه خداوند به پيامبر اكرم مي‌فرمايد: «فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ الله لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ كُنْتَ فَظًّا غَليظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِك‏»(3)
يك روحاني بايد هميشه با مردم بوده و ملجأ و پناهگاه آنان در مشكلات ديني، اجتماعي و فكري مردم باشد و هميشه و در همه حال، خودش به ياد حضرت بقية الله الاعظم ارواح العالمين له الفدا بوده و مردم را نيز به آن امام عزيز و مهربان دعوت نمايد.انشاء الله هميشه موفق باشيد             لطف الله صافي/شوال المكرم1433
پي‌نوشت‌ها:
1. كافي؛ ج1، ص399، حديث 3.
2. كافي؛ ج3، باب117، حديث2508.
3. سوره آل عمران،‌آيه 159.
 
 
 
 
 

موضوع:

چهارشنبه / 29 شهريور / 1391