وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
يكشنبه: 1399/04/22
نسخه مناسب چاپSend by email
در اين موقع حساس تكليف همه، رعايت احكام شرع و حلال و حرام دين و امر به معروف و نهي از منكر است.

بسمه تعالي
مرجع عاليقدر جهان تشيع حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني‌مدظله الشريف
سلام عليكم؛
احتراماً باستحضار حضرتعالي مي‌رساند، با توجه به هجمه‌ي فرهنگي بي‌سابقه دشمنان عليه هويت و عزت و تمدن اسلامي، آنچه بيش از پيش لزوم آن آشكار و آشكارتر مي‌شود عمل به آيه شريفه «ولتكن منكم أمة يدعون إلى الخير و يأمرون بالمعروف و ينهون عن المنكر» است.
از طرفي روند بدحجابي در جامعه در حال گسترش است. بي‌بند و باري‌هاي اخلاقي در رسانه‌ها موج مي‌زند. اختلاط‌زن ومرد در دستگاه‌ها و دانشگاه‌ها به روند انحطاط مذهبي، علمي و صنعتي سرعت بخشيده است. و از سويي ديگر، بسياري از مسلمانان به واجب شرعي خود يعني امر به معروف و نهي از منكر عمل نمي‌كنند و آنان كه عمل مي‌كنند به علت در اقليت‌بودن و عدم حمايت از سوي سايرين راه به جائي نمي‌برند.
از سويي ديگر، نهادهاي رسمي متكفل اين امر مهم، آن طور كه بايد به وظيفه خود عمل نمي‌كنند.

مرجع عزيز و گرانقدر! آيا وقت آن نرسيده است كه مسلمانان، و ارگان‌ها و نهادهاي مربوطه اين آيه را آويزه گوش خود قرار دهند و دست در دست هم، اين واجب فراموش‌شده را زنده نمايند تا با كمك هم بتوانند ريشه‌هاي منكرات را در جامعه اسلامي بخشكانند و نيكي‌ها را جايگزين آن نمايند.

عاجزانه استدعا داريم توصيه گرانبهاي خويش را در باب امر بمعروف و نهي از منكر مرقوم نماييد، اميد است مورد عمل قرار بگيرد؟ با احترام و تشكر

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم
عليكم السلام و رحمة الله
از توجه و احساس وظيفه‌ي شما نسبت به دستورات ديني، تقدير و تشكر مي‌شود. همان‌طوري كه مرقوم داشته‌ايد متأسفانه خلاف‌شرع‌‌ و منكرات در جامعه‌ي مسلمين رائج شده و موجب فساد اخلاق و انحراف گرديده است.
در اين موقع حساس، تكليف همه بدون استثناء، رعايت احكام شرع و حلال و حرام دين است، و هركس بر حسب توان خود بايد امر به معروف و نهي از منكر نمايد تا تدريجاً معروف، منكر نشود و منكر عنوان معروف پيدا نكند. همه بايد بدانند تظاهر به بي‌حجابي كه شكستن حريم شرع مقدس و عادي‌نمودن گناه است و جنبه بدآموزي نيز دارد، اشاعه‌ي فساد محسوب مي‌شود و حكومت بايد با آن برخورد نمايد. همچنين اختلاط بين زن و مرد نامحرم بخصوص در ادارات و مراكز علمي، مفاسدي بر آن مترتب است كه باعث انحطاط در فراگيري علوم مي‌شود.
نهي از منكر وظيفه همه مسلمان‌ها است؛ هركس بايد از خانواده و اطرافيان خود شروع كند و با بيان متين، نهي از منكر نمايد. مسؤلان امر هم كه قدرت و توانائي دارند بايد طبق وظيفه، اقدام نمايند و جلوي منكرات را بگيرند. اينجانب هم كراراً اين مفاسد را به اولياء امور تذكر داده‌ام و باز هم تذكر خواهم داد انشاء الله. خداوند همه را به انجام تكاليف و وظايف شرعي خود موفق بدارد.
11شوال المكرم 1432
لطف الله صافي
 

موضوع:

يكشنبه / 20 شهريور / 1390