وریز وجوهات
بسمه تعالی هلال ماه صفر، امشب با چشم عادی رویت شد و فردا، شنبه 29 شهریور ماه، اول ماه صفر می‌باشد. ضمن عرض تسلیت ایام عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابی‌عبدالله الحسین علیه‌السلام و اهل بیت طاهرین آن حضرت، خیر و توفیق را برای شیفتگان اهل بیت...
يكشنبه: 1399/07/6 - (الأحد:9/صفر/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
پاسخ آيت الله العظمي صافي به يك نامه ( پرسش‌هايي پيرامون مهدويت)

بسمه تعالي
محضر مبارك حضرت آية الله العظمي صافي گلپايگاني مدظلّه العالي
السلام عليكم؛
احتراماً باتوجه به مباحثي كه امروزه در برخي پايگاه‌هاي اطلاع رساني و نشريات مطرح مي‌شود، موجب امتنان است براي آگاهي همه منتظران راستين امام عصر عليه السلام به پرسش‌هاي زير پاسخ دهيد.

1. سخرانان، مبلغان و نويسندگان مهدوي در سخنراني‌ها و مقالات خود بيشتر بايد به چه موضوعاتي بپردازند و چه مطالبي را در اولويت قرار دهند؟

2. سخنرانان، مبلغان و نويسندگان مهدوي تا چه حد مي‌توانند به تطبيق حوادث و رويدادهاي عصر حاضر با حوادث و رويدادهاي پيش بيني شده در روايات عصر ظهور و آخرالزمان بپردازند، يا شخصيت‌هايي را به عنوان شخصيت‌هاي مطرح در عصر ظهور مطرح كنند؟

3. برخي سخنرانان، مبلغان و نويسندگان مهدوي معتقدند كه با تطبيق شرايط عصر حاضر با شرايط عصر ظهور يا معرفي برخي چهره‌ها به عنوان چهره‌هاي مطرح در عصر ظهور بهتر مي‌توان جوانان را به مباحث مهدوي جلب كرد و شور و نشاط سياسي و اجتماعي آنها را بالا برد، اين نظر تا چه حد درست است؟

4. در برخي روايات از هرگونه تعيين وقت براي ظهور نهي شده و در برخي ديگر تأكيد بر نزديك ديدن ظهور شده است، چگونه مي‌تون اين دو دسته روايات را با هم جمع كرد؟


بسم الله الرحمن الرحيم

عليكم السلام و رحمة الله

ج1) بطور كلي منتظران وظيفه دارند در همه رشته‌ها و شعب امام شناسي معرفت خود را به وجود مقدس حضرت بقية اللّه الأعظم ارواح العالمين له الفداء كامل نمايند و به اين نكته مهم توجه داشته باشند كه بخش بشارتهاي قرآن مجيد و احاديث شريفه مربوط به آن حضرت و هم چنين بخش خصائص آن حضرت و قيام جهاني ايشان و لزوم انتهاي جهان به چنان عصر تام كه نهايت دعوت و تبليغ انبياء مي‌باشد بسيار با اهميت است. و مسائل مربوط به عصر غيبت و امتحان مؤمنين وتمحيص و تخليص آنها و نيز بيان فضائل مؤمناني كه در اين عصر بر استقامت دين و ولايت ائمه طاهرين عليهم السلام و خصوص ولايت شخص وجود مبارك ايشان پايدار مي‌مانند و اضطرابات و دگرگونيها كه موجب تزلزل اشخاص ضعيف العقيده مي‌شود آنها را تكان نمي‌دهد و كالجبل الراسخ مانند كوه و از كوه استوارتر در حفظ ايمان و عمل به احكام پايدار مي‌باشند بسيار مهم است. روايات راجع به علائم ظهور مخصوصاً رواياتي كه از اوضاع آخرالزمان و غربت اسلام و دشوار شدن دينداري و راه و شغل حرام همه مطالبي است كه بمناسب مجالس و مستمعين مخصوصاً روايات مربوط به بانوان و امتحانات خاص آنها و حضور آنها با مردهاي بيگانه در مجالس بطور رسمي بايد تذكر داده شود.

ج2) تطبيق جزمي اشتباه است البته بعض وقايع است كه از علائم بعيده است ولي حوادث بايد مطرح باشد ولي تطبيق شخصي صحيح نيست البته تطبيق غير تشبيه است و غالباً تطبيقات تمام نيست.

ج3) البته در هر زمان چهره‌هاي پاك و چهره ناپاك وجود دارند كه در آخرالزمان يك اكثريت تظاهر فوق العاده و فراگير دارند همانطور كه در روايات آمده زمين از جهل و ظلم و جور پر مي‌شود، اينها اهل معاصي و مناهي و بيشتر لائيك و ملحد مي‌باشند بايد به مردم توصيه كرد كه با امر به معروف و نهي از منكر هرچه مي‌توانند از فساد و افساد اين اشخاص جلوگيري نمايند و مسأله عرض اعمال را به آنحضرت تذكر دهند بايد به مردم رسانده شود كه در آخرالزمان اين مفاسد و اين خطرات براي دين مردم هست تا موجب تنبه و بيداري و اجتناب آنها از معاصي ‌شود.

ج4) وقت ظهور را هركس تعيين كند تكذيب مي‌شود ولي طلب قرب ظهور و دعاء براي تعجيل در فرج از وظايف مهمه است كه برحسب بعض روايات فاضل‌ترين عبادات است در قرآن در مورد روز قيامت و ساعت مي‌فرمايد:[اقتربت الساعة] اين يك نوع نزديكي است كه نسبت به ساعت صغري و ظهور حضرت نيز بايد گفت نزديك گرديده و نزديك مي‌شود ولي از سوي ديگر در روايات طول غيبت آن حضرت بسيار مطرح شده است و اميرالمؤمنين عليه السلام مي‌فرمايد:«مَا أَطْوَلَ هَذَا اَلْعَنَاءَ وَ أَبْعَدَ هَذَا اَلرَّجَاء» چه قدر طولاني مي‌گردد رنج زمان غيبت چه قدر دور است زمان تحققّ اين اميد، ما در همين حال كه هر آن و زمان منتظر ظهوريم چنان در ايمان به آن حضرت و تحقق روز آن ظهور و قيام جهاني ثابت قدم مي‌باشيم كه اگر صدها هزار سال هم بطول بيانجامد در نقطه‌اي هستيم كه ثابت و پايداريم و هرگز ذره‌اي در آن شك و ترديد نخواهيم داشت.

7/ذي القعدة الحرام/1431
لطف الله صافي
 

موضوع: