وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم اَسْئَلُكَ بِحَقِّ هذَا الْيَومِ الَّذِي جَعَلتَهُ لِلْمُسْلِمِينَ عِيداً(۱)   غرض از «عيد» نه آن است كه از باب جلال جامه ناز بپوشند به الطاف مزيد اي خوش آن عيد، كز آن شاه و گدا خوش باشند كه چنين «عيد سعيد» است...
پنجشنبه: 1399/03/8
نسخه مناسب چاپSend by email
پيام حضرت آيت الله العظمي صافي به همايش نقش مراجع تقليد و روحانيت در حماسه‌ي دفاع مقدس

 

بسم الله الرحمن الرحيم

قال الله تعالى:
وَلاَ تَقُولُواْ لِمَنْ يُقْتَلُ فِي سَبيلِ اللّهِ أَمْوَاتٌ بَلْ أَحْيَاء وَلَكِن لاَّ تَشْعُرُون
(سورة البقرة/ آيه 154)
حادثه‌ي عظيم دفاع مقدس و دفع حمله و هجوم وحشيانه و به ظاهر برانداز انقلاب اسلامي، و روبرو شدن شجاعان و جوانان مسلمان با ارتش و نيروي بسيار قوي و مستظهر به استكبار جهاني و حكومت‌هاي دست نشانده‌ي منطقه، از حوادث بزرگ تاريخ و يكي از درخشان‌ترين مظاهر قوّتِ ايمانِ به خداوند متعال و شهادت‌طلبي است.
هيچ يك از سياست‌مداران دنيا و قدرت‌هاي بزرگ كه مُشوِّق صدام در اين هجوم وحشيانه بودند، احتمال بروز چنين استقامت و مقاومتي را در آن شرايط نمي‌دادند و تقريباً حمله و هجوم به انقلاب را به حدّت و شدّت با براندازي آن حتمي مي‌دانستند.

اين نيرويي كه از آستين شيعيان و مردم ولائي ايران بيرون آمد، اگر در هجوم چنگيز و مغول به ايران ظاهر شده بود، آن خرابي و قتل‌عام‌ها پيش نمي‌آمد؛ ولي آن افكار صوفيانه و راحت‌طلبانه كجا و شعار «هيهات منا الذله»‌ مردم ما كجا؟

تا دنيا برقرار است وقايع اين دفاع مقدس پيام‌بخش و ايمان آفرين است و هر چه گفته شود و نوشته شود، در توصيف آن كم است.
اين دفاع مقدس، ظهور آيات قرآن مجيد مثل «بِنَصْرِ اللَّهِ يَنصُرُ مَن يَشَاء»، ظهور قدرت دين و اعتقاد به ولايت حضرت صاحب الامر مولانا المهدي ارواح العالمين له الفداء، ظهور علاقه بشر به حيات جاويد و قرب خدا و گذشت از تمام دنيا و از جان جوانانِ عزيز در راه خدا و اعزاز كلمة الله بود و براي همه‌ي مسلمان‌ها، افتخار‌آفرين و براي بشريت، نشانِ پايگاهِ بلندِ مقامِ انسانيت بود.
در اين دفاع و قربانگاه، صدها هزار قرباني‌ مخلص و پاك‌سرشت، در راه خدا، از همه‌ي اقشار و اصناف اين كشور فداكاري كردند. همه، پيش‌گام و پيش‌قدم در اين ميدان مقدس از هم سبقت مي‌جستند كه براي تحسين از اين واقعه‌ي تاريخ، بايد همواره همايش‌ها برقرار شود و ايثار و جانبازي عاشقان لقاء الله را بازگو كنند و به نسل‌هاي آينده برسانند و پيام‌هاي عزت‌آفرينِ اسلام‌خواهي آنان را هميشه در گوش داشته باشند كه در ميدان پاسداريِ از احكام اسلام و ولايت حضرت ولي الله صاحب الامر ارواح العالمين له الفداء ثابت بمانند و نداي الله‌اكبر و افتخار به اسلام، قرآن، ولايت علي بن ابي طالب عليه السلام و التزام به تعاليم و معارف مكتب اهل بيت عليهم السلام همواره بلندآوازه باشد.
نقش بي‌بديل روحانيت، علماء، بنيان‌گذار جمهوري اسلامي و مراجع بزرگوار تقليد در اين دفاع مقدس نقشي پايه‌اي، حركت بخش و نهضت‌آفرين بود؛ يعني منهاي روحانيت اين برنامه‌ي الهي و خالصِ اسلامي تحقق نمي‌يافت؛ همه از روحانيت الهام گرفته بودند و اين روحانيت، مراجع، حوزه، تبليغات اسلامي و مراسم عاشورايي بود كه آن جوانان و نوجوانان پاكدل را آن‌چنان شيفته‌ي شهادت نمود كه اين فرصت را براي كسب فوز به شهادت و دفاع از دين غنيمت شمردند.
همه‌ي شهدا از روحانيت هستند و شهداي روحاني هم، همه با هم شريك در يك جبهه هستند. الحقّ از دين ياري كردند و تاريخ فداكاري‌هاي صدر اسلام و مجاهدان بدر، احد و احزاب را تجديد نمودند.
و امّا امروز؛ همه، از زن و مرد بخصوص مسئولين و مديران، بايد احساس مسئوليت كنند؛ بايد از اين صراط مستقيم و مكتب، پاسداري و به آن در كمال استحكام عمل كنند‌. ضعف و سستي و واپس‌گرائي در اسلام وجود ندارد. شعائر اسلام، سنت‌هاي دين و حجاب پايدار بماند و اختلاط زن و مرد و تظاهر بر محرمات، همه بايد متروك و ممنوع شود.
هرگونه كوتاهي در اين موارد، از هر كه باشد، سبب آزردگي ارواح شهدا و نگراني خاطر شريف شخص صاحب عصر، وليّ زمان ارواح العالمين له الفداء مي‌شود؛ فلذا امروز همه و به خصوص روحانيت در اين جبهه كه جبهه‌ي فرهنگي و تعهدِ عمل به احكام است، وظيفه‌ي سنگيني بر عهده دارند.
بايد در مقابل تهاجم دشمنان اسلام و قرآن عزيز هوشيار و بيدار باشيم و با آمادگي كامل و با حفظ دست‌آوردهاي اين دفاع مقدس، از حاكميت فقه نوراني اهل بيت عليهم‌السلام دفاع نمائيم و مخصوصاً مسئولين با اجراي صد در صدي احكام قرآن، مردم را به اسلام و انقلاب و نظام خوش‌بين و اميدوار كنند و الا در مقابل ارواح شهيدان همه و همه بايد پاسخگو باشند.
والسّلام عليكم و رحمة الله و بركاته
22 جمادي الثانيه 1432
لطف الله صافي

موضوع:

پنجشنبه / 5 خرداد / 1390