وریز وجوهات
بسمه تعالی با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه‌داران گرامی؛‌ نظر مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی پیرامون میزان زکات فطره‌ و کفاره روزه بشرح ذیل است:   مؤمنان مبلغ معادل یک صاع  (3 کیلوگرم) گندم یا...
شنبه: 1397/04/2 - (السبت:9/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
آيت الله العظمي صافي در ديدار اعضاي ستاد كنگره بزرگداشت آيت الله العظمي سيد ابوالحسن اصفهاني:
مرجعيت، هويت شيعه است.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی صبح روز یكشنبه 10/8/88 اعضای ستاد كنگره بزرگداشت آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی را به حضور پذیرفتند.
ایشان با بیان اینكه مرحوم آیت الله العظمی اصفهانی نه تنها افتخار اصفهان بلكه افتخار جهان تشیع هستند، فرمودند: در دنیا، تاریخ ملت‌ها و امت‌ها را رجال و شخصیت‌های آنها می‌سازند و هرچه این شخصیت‌ها به جهانیان بیشتر معرفی شوند و مردم، آنها را بیشتر بشناسند، آن جامعه‌ای كه چنین شخصیت‌هایی را پرورش داده است، به عظمت و علم در جهان شناخته خواهد شد.

آيت الله العظمي صافي گلپايگاني صبح روز يكشنبه 10/8/88 اعضاي ستاد كنگره بزرگداشت آيت الله العظمي سيد ابوالحسن اصفهاني را به حضور پذيرفتند.
ايشان با بيان اينكه مرحوم آيت الله العظمي اصفهاني نه تنها افتخار اصفهان بلكه افتخار جهان تشيع هستند، فرمودند: در دنيا، تاريخ ملت‌ها و امت‌ها را رجال و شخصيت‌هاي آنها مي‌سازند و هرچه اين شخصيت‌ها به جهانيان بيشتر معرفي شوند و مردم، آنها را بيشتر بشناسند، آن جامعه‌اي كه چنين شخصيت‌هايي را پرورش داده است، به عظمت و علم در جهان شناخته خواهد شد.
معظم له با اشاره به اينكه بايد سيره و زندگي آيت الله العظمي اصفهاني الگو و نمونه براي روحانيون باشد، افزودند: ايشان با آن اختناق رضاخاني مواضع و موقعيت‌ خاصي داشتند و در حفظ حوزه و حريم تشيع نقش اساسي ايفا نمودند و آگاهي خاص ايشان نسبت به مسائل روز باعث شد كه ايشان هيچوقت مغلوب نشد و با مواضع بجايي كه مي‌گرفت هيچ اشتباه سياسي مرتكب نشد.
مرجع تقليد شيعيان با اشاره به فتواي « تشبه به كفار، موجب غضب جبار و دخول در نار است» از مرحوم آيت الله العظمي اصفهاني، اظهار داشتند: ايشان در آن زمان نيز شديداً مخالف غرب‌گرايي بودند و نسبت به هجوم فرهنگ غرب هشدار داده بودند و خيلي مراقبت مي‌كردند تا هويت اسلامي جامعه عوض نشود و غرب‌گرايي در جامعه رسوخ نكند.
ايشان با اشاره به چاپ نامه‌ها و مكاتبات مرحوم آيت الله العظمي اصفهاني فرمودند: درباره‌ي بعضي از نامه‌ها لازم است تا تحليلگران آگاه تاريخي، نامه‌ها را با توجه به شرايط آن روز مورد تحليل قرار دهند.
معظم له با اشاره به شخصيت ممتاز و قدرت يگانه‌ي آيت الله العظمي اصفهاني فرمودند: تأكيد ايشان بر گسترش علوم و معارف اهل بيت عليهم السلام بود كه متصل به سرچشمه وحي است و تدريس علوم عقلي و عرفاني كه حاصل تعقل بشري است در مقابل معارف غني آل محمد عليهم السلام در نظر ايشان جايگاهي نداشت.
معظم له با تقدير از فعاليت‌هايي كه موجب شناساندن علما به مردم مي‌شوند، فرمودند: ايشان مجهول القدر بودند و تجليل و تعظيم از ايشان تجليل از روحانيت و مرجعيت است و هويت شيعه، مرجعيت، حوزه علميه و روحانيت است.
مرجع تقليد شيعيان ادامه دادند: شما اگر تاريخ مرجعيت را بخوانيد، خواهيد ديد كه همه كساني كه رياست عامه داشتند مؤيد عند الله بودند و همه مردماني برجسته بودند كه در حفظ سنت‌هاي اسلامي و تشيع بسيار تلاش كردند.
ايشان به نقش محوري مرجعيت در مكتب تشيع اشاره كردند و فرمودند: با مطالعه تاريخ مرجعيت انسان مي‌فهمد كه مرجعيت چه تأثيري دارد و همه بايد حول محور مرجعيت باشند و آن را تقويت كنند تا انشاء الله به دست حضرت بقية الله الاعظم ارواحنا فداه برسد.
معظم له در پايان بر چاپ كتاب مهم اصولي مرحوم آيت الله العظمي اصفهاني تأكيد فرمودند.
 

موضوع:

دوشنبه / 11 آبان / 1388