وریز وجوهات
السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَئِمَّةَ الْهُدَى السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ التَّقْوَى السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَيُّهَا الْحُجَجُ عَلَى أَهْلِ الدُّنْيَا ...   مجلس عزاداری سالروز تخریب حرم ائمه بقیع (ع). با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و...
شنبه: 1397/04/2 - (السبت:9/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
تاكيد حضرت آيت الله العظمي صافي بر عزاداري سنتي و پرهيز از مداخله‌هاي سنت‌شكن

مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی پیش از ظهر امروز پنج‌شنبه 19/9/88 دانشنامه‌ی امام حسین (علیه السلام) را رونمایی كردند.

در این مراسم كه در سالن‌ همایش‌های مركز دار الحدیث قم، با حضور دكتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و جمعی از علما و شخصیت‌های فرهنگی برگزار شد، آیت الله العظمی صافی در سخناني به تشریح مقام علمی حضرت سید الشهدا پرداخته و طی بیانات مبسوطی به تشریح جایگاه قیام سید الشهدا در احیای دین و نقش عزاداری در حفظ هویت اسلامی جامعه پرداختند.

 لینك مرتبط: تصاویر

مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي پيش از ظهر امروز پنج‌شنبه 19/9/88 دانشنامه‌ي امام حسين (عليه السلام) را رونمايي كردند.

در اين مراسم كه در سالن‌ همايش‌هاي مركز دار الحديث قم، با حضور دكتر لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي و جمعي از علما و شخصيت‌هاي فرهنگي برگزار شد، آيت الله العظمي صافي در سخناني به تشريح مقام علمي حضرت سيد الشهدا پرداخته و طي بيانات مبسوطي به تشريح جايگاه قيام سيد الشهدا در احياي دين و نقش عزاداري در حفظ هويت اسلامي جامعه پرداختند.

 لينك مرتبط: تصاوير

[Unknown Object]

اين مرجع تقليد شيعه فرمودند : نهضت عاشوراي حسيني سراسر درس و پيام براي جهانيان بوده و خود بزرگترين مكتب والاي انسان‌سازي است و ما هرچه در مكتب عاشورا تحقيق و تفحص كنيم، باز هم دستمان از معارف بلند حسيني كوتاه است، بنابراين بايد بيشتر تلاش نماييم تا بتوانيم معنويت و معرفت نهفته در عاشوراي حسيني را كه باعث احياي بشريت است، استخراج كنيم.
ايشان با اشاره به جايگاه والاي امام حسين عليه السلام در ميان ائمه اطهارعليهم السلام خاطرنشان كردند: براي شناساندن و معرفي شخصيت برجسته اباعبدالله عليه السلام و گسترش مكتب عاشورا در جهان بايد ابتدا خودمان تمامي ابعاد وجودي ايشان و درس‌هاي نهضت خونين حسيني را به خوبي دريابيم، تا بتوانيم اين آموزه هاي عظيم را به جهان انتقال دهيم.
آيت‌الله العظمي صافي فرمودند : انسان امروز بيش از پيش نيازمند شناخت امام حسين عليه السلام و مكتب عاشوراست و هر كجا كه به هدايت محتاج باشد مي‌تواند نياز خود را از سيره و روش ايشان و ياران باوفايش برآورده كند.
اين مرجع تقليد افزودند: طلاب و روحانيون براي شناخت و تبليغ معارف ناب اهل بيت عليهم السلام بايد اهتمام ويژه‌اي داشته باشند و در اين راه هيچ‌گاه دست از تلاش برندارند.
ايشان فرمودند : ماه محرم با عمق معنوي و معرفتي خود، هجمه هاي فرهنگي را خنثي مي كند و جوانان از روستايي تا شهري با حضور در جلسات عزاي امام حسين عليه السلام خود را در برابر اين گونه هجمه‌ها بيمه مي نمايند.
معظم له فرمودند: در ماه محرم همه محبان اهل بيت عصمت و طهارت (عليهم السلام) در هر پست و مقامي كه باشند در كلاس‌هاي درس اين دانشگاه عظيم شركت مي كنند و اگر بشريت بخواهد به جايي برسد بايد در مكتب و مدرسه‌ي حسيني تحصيل كند كه اين مدرسه همواره تا روز قيامت به روي بشريت باز است و درس استقامت‌، خداشناسي و بندگي مي‌دهد
معظم له در بخش ديگري از سخنان خود بر احيا و گسترش سنت عزاي حسيني تأكيد و تصريح كردند: مكتب سرخ كربلا تا روز قيامت دين را از آسيب‌ها و كج‌روي‌ها حفظ مي‌كند و همگان بايد در حفظ اين نهضت و احياي آن كوشا باشيم
حضرت آيت الله العظمي صافي با تاكيد بر برگزاري عزاداري سنتي در ايام محرم فرمودند: همه ي مردم بايد در ماه محرم مجالس عزاي حضرت سيد الشهدا را به شكل سنتي آن و با شكوه‌تر از هرسال برگزار نمايند و هيچ فرد يا گروهي حق دخالت در برگزاري عزاداري سنتي ايام شهادت حضرت سيد الشهدا عليه السلام را ندارد و مردم و هيئات بايد آزادانه اين فريضه‌ي مهم را انجام دهند.
آيت‌الله العظمي صافي خاطرنشان كردند : امروزه بايد آموزه‌هاي مكتب اهل بيت عليهم السلام در تمامي شئون جامعه وارد شود و همگان با شناخت ابعاد وجودي اين انوار الهي از ايشان تبعيت كامل داشته باشند.
مرجع تقليد شيعيان با بيان اينكه بسياري از مشكلات و كاستي‌ها در كشور نتيجه عدم شناخت درست مكتب اهل بيت عليهم السلام است، فرمودند : متأسفانه مشكلات امروز در كشور به خاطر دوري از فضائل و اخلاق مي باشد مردم و مسئولان آن‌گونه كه بايد فضايل اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام به ويژه امام حسين عليه السلام را نمي‌شناسند و وظيفه روحانيون در اين ايام آشنا كردن همگان با اين سيره پاك مي باشد.
حضرت آيت الله العظمي صافي در بخش ديگر سخنان خود بر تحقيق بيشتر در محتواي حديثي شيعه تأكيد كردند و فرمودند: تحقيق و تفحص در علوم حديث و تلاش براي بسط و گسترش آن و توليد مجموعه هايي همچون دانشنامه امام حسين عليه السلام بايد در حوزه‌هاي علميه دنبال شود؛ چون جاي اين‌گونه تلاش‌هاي فاخر حديثي خالي است.
ايشان با اشاره ‌به اهميت زنده‌نگاه داشتن ميراث حديثي شيعه افزودند: از عصر ائمه اطهار (عليهم السلام) تاكنون حافظان حديث با تلاش‌هاي خود روايات را به دست‌ ما رساندند و بايد اين سير ادامه داشته باشد و بايد همه ي تحقيقات از اين منابع نوراني صورت گيرد.
معظم له در ادامه تصريح كردند: در دنياي امروز با شرائطي كه حاكم است استقبال گسترده‌اي از اين معارف معنوي صورت گرفته كه نبايد معرفي علوم حديث از سوي حوزه‌هاي علميه به فراموشي سپرده شود. ايشان افزودند: هويت همه مسلمانان به قرآن و حديث و كتاب‌هايي همچون صحيفه سجاديه، نهج‌البلاغه و كتب فقهي و حديثي وابسته است و از عصر ائمه اطهار(عليهم السلام) تاكنون حافظان و راويان حديث اين گوهرهاي گرانبها را براي ما نگه داشته و امروز به دست ما سپرده‌اند و ما نيز وظيفه داريم در جهان امروز كه از هر گونه معارف الهي خالي شده است، اين گنجينه ارزشمند را بيش از پيش گسترش دهيم.
آيت الله العظمي صافي ضمن قدرداني از تلاشگران و دست‌اندركاران عرصه علوم حديث و گرداورندگان دانشنامه‌ي عظيم امام حسين تصريح كردند : حوزه‌هاي علميه بايد بيش از هر زمان به حفظ و حراست از كتاب و حديث توجه داشته باشند، زيرا امروز در هر كجاي دنيا كه بخواهيم درباره خداشناسي، معنويت و ساير علوم سخن بگوييم، بي‌ترديد سخني بالاتر از احاديث ائمه اطهار(عليهم السلام) نخواهيم يافت.
ايشان ادامه دادند: اين دانشنامه تلاشي مقدس در راه ارائه پيام، سيره و نهضت عظيم عاشورا است و اولين افتخار براي پژوهشگران اين موسوعه است كه خود با فضائل امام حسين عليه السلام آشنا شدند.
مرجع تقليد شيعيان جهان خاطرنشان كردند: عمده حركت در مراكز پژوهشي و علمي اسلامي بايد به سمت و سوي علوم حديث بوده و برنامه‌هاي گسترده و متنوعي در اين زمينه سازماندهي شود.
آيت‌الله العظمي صافي با بيان اينكه مدار حركت ما در حوزه‌هاي علميه بايد بر اساس قرآن و حديث باشد اظهارداشتند: اين دو گنجينه گرانبها بايد همواره ملاك درستي و صحت تمامي مطالب و مسائل نظام اسلامي باشد.
پس از پايان بيانات حضرت آيت الله العظمي صافي از موسوعه امام حسين عليه السلام توسط معظم له رونمايي شد
همچنين پيش از سخنان معظم له، آيت الله محمدي ري‌شهري رئيس مركز تحقيقاتي دارالحديث گزارشي از فعاليت‌هاي اين مركز و گرداوري دانشنامه‌ي امام حسين ارائه كرد.

 

موضوع:

پنجشنبه / 19 آذر / 1388