وریز وجوهات
شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطلع خیرات و سعادات، و هنگام نزول بركات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ كمال واقعی انسان‎هاست. * شب قدر، شب آزادی بشر شبی كه اگر نبود و نیامده بود، شب تیره بدبختی انسان به پایان نمی‎رسید و...
شنبه: 1397/04/2 - (السبت:9/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار رئيس سازمان اوقاف كشور:
موقوفات بايد در راه صحيح استفاده شود.

حضرت آیت الله العظمی صافی عصر روز شنبه 21/9/88 حجة الاسلام و المسلمین محمدی رئیس سازمان اوقاف كشور را به حضور پذیرفتند.
معظم له با تأكید بر استفاده صحیح از موقوفات كشور فرمودند: یكی از راه‌های تشویق و ترغیب مردم به وقف بعنوان صدقه جاریه عمل درست به موقوفات است كه مردم اداره‌ی درست موقوفات را ببینند و بدانند كه این وقف به مرور زمان مورد غفلت قرار نمی‌گیرد.
ایشان با اشاره به روایتی از رسول گرامی اسلام كه شیعه و سنی آن را نقل نموده‌اند، فرمودند: این صدقه جاریه و سنت حسنه‌ای است كه مورد توجه دین مبین اسلام بوده است و اشخاصی كه می‌خواستند پرونده‌ی اعمالشان با مرگشان بسته نشود و بعد از رفتن به سرای باقی نیز در نامه‌ی اعمالشان ثواب نوشته شود، این برنامه‌ها‌ی حسنه را انجام می‌دادند.

 

حضرت آيت الله العظمي صافي عصر روز شنبه 21/9/88 حجة الاسلام و المسلمين محمدي رئيس سازمان اوقاف كشور را به حضور پذيرفتند.
معظم له با تأكيد بر استفاده صحيح از موقوفات كشور فرمودند: يكي از راه‌هاي تشويق و ترغيب مردم به وقف بعنوان صدقه جاريه عمل درست به موقوفات است كه مردم اداره‌ي درست موقوفات را ببينند و بدانند كه اين وقف به مرور زمان مورد غفلت قرار نمي‌گيرد.
ايشان با اشاره به روايتي از رسول گرامي اسلام كه شيعه و سني آن را نقل نموده‌اند، فرمودند: اين صدقه جاريه و سنت حسنه‌اي است كه مورد توجه دين مبين اسلام بوده است و اشخاصي كه مي‌خواستند پرونده‌ي اعمالشان با مرگشان بسته نشود و بعد از رفتن به سراي باقي نيز در نامه‌ي اعمالشان ثواب نوشته شود، اين برنامه‌ها‌ي حسنه را انجام مي‌دادند.

 

[Unknown Object]

 

مرجع تقليد شيعيان با مروري بر تاريخ اين سنت حسنه بيان داشتند: بسياري از كارهايي را كه امروزه شهرداري‌ها و بعضي از نهادهاي مردمي انجام مي‌دهند، سابقاً مردم تحت عنوان وقف انجام مي‌دادند و همه‌ي اينها از روي ايمان به خدا و ايمان به آخرت بوده است و آثار و بركات آن هنوز هم وجود دارد.
ايشان به آثار فرهنگي، اقتصادي، ديني و اجتماعي وقف اشاره كردند و فرمودند: بسياري از قرآن‌هاي نفيس و كتاب‌هاي ديني و علمي كه در زمان‌هاي قديم نوشته شده است به بركت اين سنت حسنه بوده است.
حضرت آيت الله العظمي صافي با ابراز تأسف از كمرنگ شدن بسياري از سنت‌ها و احكام اسلامي از جمله وقف اظهار داشتند: متأسفانه آنطور كه بايد به احكام اسلامي عمل نمي‌شود و شاهد هستيم كه معروف به جاي منكر قرار گرفته است و منكر به جاي معروف مورد تشويق و ترويج قرار مي‌گيرد.
معظم له با تأكيد بر آشنا ساختن مردم با آثار و بركات اين سنت حسنه فرمودند: در منبرها و سخنراني‌ها آثار و بركات اين سنت حسنه براي مردم بازگو شود و موجبات ترغيب و تشويق مردم فراهم شود.
ايشان يكي از راههاي تشويق مردم را استفاده صحيح از موقوفات دانستند و افزودند: اگر مردم ببينند كه تحولي در وقف صورت گرفته است و موقوفات منصوص در همان مورد مصرف مي‌شود تشويق مي‌شوند.
مرجع تقليد شيعيان، بر لزوم دقت در استفاده از موقوفات و مطابقت با وقف‌نامه تأكيد كردند و افزودند: موقوفات بايد همان طوري كه واقفين معين كرده‌اند و در متن وقف نامه نوشته شده است استفاده شود مگر شرايط خاصي كه به تفصيل در مسائل فقهي آمده است.
معظم له در پايان موقوفات حاضر را نيز بسيار زياد دانستند و از سازمان‌ها و نهادهاي مرتبط خواستار استفاده مناسب و مطابق با احكام شرعي از موقوفات شدند تا خدايي ناكرده مورد غفلت قرار نگيرد.
معظم له درباره بعضي از مسائل فقهي وقف نيز مطالبي را بيان داشتند و از كساني كه به اين امر مهم خدمت صادقانه مي‌كنند تشكر كردند.

 

موضوع:

دوشنبه / 23 آذر / 1388