وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
شنبه: 1399/04/14
نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار مسئولان برگزاركننده‌ي كنگره آيت الله العظمي مرعشي نجفي:
شناخت مفاخر ديني براي جوانان معرفت‌زا است./عكس

حضرت آیت الله العظمی صافی عصر روز دوشنبه 25/11/89 مسئولان برگزاركننده‌ی كنگره‌ی آیت الله العظمی مرعشی نجفی را به حضور پذیرفتند.
معظم له در این دیدار ضمن تمجید از سنت برگزاری بزرگداشت بزرگان و علمای حوزه فرمودند: بزرگداشت بزرگان و علماي دين كاري بسيار ارزشمند و ضروري است و بايد به اين مساله اهميت ويژه‌اي داده شود.
ایشان علما و مراجع درگذشته را حافظان دین خواندند كه دین اسلام را بدین شكل به دست ما رسانده‌اند و افزودند: شيعه رجال و بزرگان زيادي را تربيت كرده و بايد قدردان زحمات و تلاش‌هاي علما و بزرگان دين بود كه چنين اقدامات ارزشمندي را به جامعه ارائه كرده‌اند.
مرجع تقلید شیعیان جهان با تأكید بر شناساندن علمای دین به نسل جوان فرمودند: معرفي بزرگان دين به جوانان و نسل امروز بسيار ضروري است و جوانان ما بايد بدانند كه ما از چه سرمايه‌های عظيم و افتخاراتي برخورداريم. اگر اين مفاخر به جوانان و مردم معرفي شوند؛ در آينده دیگر به فراموشي سپرده نخواهند شد.
ایشان شناخت علمای سلف را یكی از راه‌های معرفت‌افزایی جوانان دانستند و بیان داشتند: همان‌گونه كه شناخت خدا براي هر انساني لازم است؛ شناخت مفاخر و بزرگان دين و علماي سلف نيز براي جوان و نسل امروز ما ضروري است.
معظم له ادامه دادند: اگر جوانان ما بدانند كه شيعه از چه مفاخر ارزشمندي برخوردار است به يقين اين معرفت در تصميم‌گيرهای آن‌ها تاثير بسزایي خواهد داشت و آثار و بركات آن در زندگي آن‌ها نمايان مي‌شود.
حضرت آیت الله العظمی صافی، راه قدردانی علمای گذشته را شناخت آنان و آثارشان دانستند و اظهار داشتند: امروز در حوزه‌هاي علميه فعاليت‌هاي بسيار خوبي صورت مي‌گيرد كه همه اين فعاليت‌ها نتیجه‌ی مجاهدت‌ها و فداكاری‌های بزرگان و علمای دین است. اين موفقيت‌ها حاصل خون‌دل‌های بزرگان است كه به دست ما رسيده است و بايد قدردان آن باشيم.
معظم له ادامه دادند: اسباب تاسف است كه برخی با غفلت از مفاخر دینی به بعضی از مسائل بي‌اهميت مي‌پردازند؛ مردم ما بايد بدانند كه بزرگان در چه شرايطي براي حفظ دين و اقامه شعائر اسلامي زحمت كشيده‌اند و اگر اين بزرگان دين نبودند امروز نیز از احكام الهي خبري نبود.
مرجع تقلید شیعیان جهان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جايگاه شهر مقدس قم فرمودند: اين شهر از جايگاه علمي و فقهي خاصي در جهان برخوردار است و بايد در همان جايگاه واقعي خود باقي بماند.
معظم له افزودند: بايد حوزه علميه قم نيز به خوبي به مردم معرفي شود و خدمات و اقدامات این حوزه را به نحو احسن به جامعه علمي جهان معرفي كرد.
ایشان با تأكید مجدد بر ضرورت معرفی بزرگان حوزه فرمودند: بزرگاني در اين حوزه علميه بودند كه خدمات و تلاش‌هاي ارزنده‌ آن‌ها سبب پويايي حوزه شد و آن‌ها با تربيت طلاب و فضلاي بسیار، اين حوزه را حفظ كردند و در اين راه فداكارهاي فراواني انجام دادند و امروز این میراث به ما سپرده و بايد همه اين‌ بزرگان را به جوان امروز شناساند.
مرجع تقلید شیعیان جهان تلاش برای معرفی علما را عبادتی بزرگ برشمردند و فرمودند: كساني كه در تلاشند تا بزرگان دين را به مردم بشناسانند كار آن‌ها بسيار ارزشمند است؛ زيرا بزرگان ما خدمات ماندگاري را براي جامعه امروز داشته‌اند كه هم‌اينك ما نيز از اين تلاش‌هاي آنان بهره‌مند مي‌شويم؛ از جمله اين افراد آيت‌الله مرعشي نجفي(ره) بودند كه ايشان با روحيات مختلفي كه داشتند اقدامات موثری را انجام دادند و همه اين فعاليت‌ها بايد به جامعه معرفي شود.
ایشان مرحوم آیت الله مرعشی نجفی را از علمای تلاشگر در امر حفظ آثار مكتب اهل بیت علیهم السلام دانستند و افزودند: بايد خدمات افرادي همچون مرحوم آيت‌الله مرعشي نجفي كه زحمات فراواني را متحمل شدند و در ترويج دين و حفظ آثار الهي و شعائر الله تلاش كرده‌اند، براي هميشه مورد تقدير باشد تا مردم آنان را به خوبي بشناسند.
معظم له بررسی زندگی علما را آموزنده خواندند و ادامه دادند: جوانب گوناگون زندگي آيت‌الله مرعشي نجفي(ره) براي مردم آموزنده است و بايد به صورت شايسته‌اي از اين خدمات، تجليل به عمل آيد و مردم را با اين ميراث‌هاي گرانبها آشنا كرد.
ایشان با اشاره به بعضی از آثار بزرگ اسلامی كه در موزه‌های كشورهای غربی نگهداری می‌شود فرمودند: حفظ آثار بسيار مهم است و به عقيده بنده هيچ خدمتي بالاتر از اين نيست كه انسان بتواند آثار گذشتگان را به خوبي حفظ و آن را به آيندگان و نسل جوان منتقل كند. نبايد اجازه دهيم كه اين آثار ارزشمند و گرانبها از بين برود.
معظم له با اشاره به اين كه كتاب‌هاي خطي به عنوان سندي مهم براي شيعه به شمار مي‌‌آيد و آيت‌الله مرعشي نجفي نيز در اين خصوص تلاش‌هاي ارزشمندي را انجام داده‌اند، افزودند: اين آثار براي مذهب ما سند محكمي به شمار مي‌آيد و قوّت مذهب را نشان مي‌دهد. در زماني كه كسي برای كتب خطي ارزش زیادی قائل نبودند آيت‌الله مرعشي اين آثار را به سختي جمع آوري و كتابخانه عظيمي را راه‌اندازي كرد كه اين تلاش‌ها هم‌اينك نمايان شده است.
معظم له در ابتدای این بیانات خویش از خدمات حجة الاسلام و المسلمین حاج سید محمود مرعشی نجفی در امر احیای میراث اهل بیت علیهم السلام تشكر كردند.

موضوع:

سه شنبه / 26 بهمن / 1389