وریز وجوهات
مشهد مقدس همزمان با سالروز شهادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علیه‌السلام، سراسر اندوه و اشک بود.   هیئات و دسته‌های بزرگ عزاداری و جمعیت چند هزار نفری دوستداران و شیعیان امیرالمومنین علی علیه‌السلام با چشمانی اشکبار و قلوبی...
چهارشنبه: 1397/03/30 - (الأربعاء:6/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت‌الله العظمي صافي : تبليغ از مهم‌ترين رسالت‌ها و مسؤوليت‌هاي روحانيت است.

حضرت آيت‌الله العظمي صافي، ظهر امروز دوشنبه 22/1/1390 رييس و مديران بخش‌هاي مختلف دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم را به حضور پذیرفتند.
معظم له با استشهاد به آيه «الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ ... » و بیان اینكه تبلیغ كار انبیای الهی است فرمودند: تبليغ از مهم‌ترين رسالت‌ها و مسؤوليت‌هاي روحانيت است.
ایشان تصريح كردند: انبيای الهي تبليغ را از مهم‌ترين برنامه‌هاي خود قرار داده بودند و امروز روحانيون نيز بايد همان رسالت را دنبال و به تبليغ معارف الهي و ديني بپردازند.
مرجع تقليد شیعیان جهان راهنمايي و هدايت مردم را از مهم‌ترين اهداف تبليغ احكام دين برشمردند و تاكيد نمودند: قرآن كريم نيز بر اين رسالت و هدف مهم تاكيد فراوان دارد. تبليغ رشته‌هاي مختلفي دارد كه بايد به همه آن‌ها پرداخته شود و هيچ زماني تبليغ دين نبايد تعطيل شود.
ایشان ادامه دادند: بالاترين وظيفه روحانيت تبليغ دين است و بايد احكام خدا را به مردم رساند و به دنبال برطرف كردن شبهات و مبارزه با فرقه‌هاي انحرافي باشند.
حضرت آیت الله العظمی صافی با اشاره به تفاوت‌های قومی و مذهبی مناطق مختلف فرمودند: ما بايد در همه زمان‌ها براي تبليغ معارف ديني آماده باشيم و متناسب با مناطق و گروه‌هاي مختلف در كشور مبلّغ تربيت كنيم؛ زيرا هر مبلّغي توانايي تبليغ در محيط‌ها و مكان‌هاي تبليغي مختلف را ندارد.
ایشان افزودند: شناخت منطقه و نيازهاي آنان و شبهات مطرح شده در آن مناطق از جمله مسائلي است كه مروّجان دین بايد به آن توجه و نسبت به اين موضوع غفلت نكنند تا تبليغ آن‌ها موثر واقع شود. به خصوص تبليغ در مناطق محروم كه اعزام در اين بخش‌ها بايد افزايش يابد.
معظم له با تأكید بر تجهیز علمی مبلّغین اظهار داشتند: تبليغ شرايط فراواني دارد كه روحانیون و مروّجان دین بايد به آن توجه ويژه‌اي داشته باشند و بدانند كه سرمايه اصلي هر مبلّغي، قرآن كريم و احاديث اهل بيت عليهم السلام است؛ بنابراين تسلط به اين منابع عظيم براي آنان امري ضروري است؛ زيرا به هر ميزاني كه مبلغان به احاديث، روايات و آيات تسلط داشته باشند، بهتر مي‌توانند معارف ديني را به مردم بازگو كنند و هدایتگر آن‌ها شوند.
ایشان افزودند: گاهي مبلّغان برخي مطالبي را بيان مي‌كنند كه اثر چنداني در تبليغ ندارد و سبب گمراهي مردم مي‌شود؛ زيرا براي مردم قابل فهم نيست، بنابراين مبلغان بايد آنچه كه در آيات و روايات آمده و مورد تاييد است را به نحو قابل فهم برای مردم بازگو كنند.
مرجع تقليد شیعیان جهان، خدمت در عرصه تبليغي را بسيار مهم برشمردند و اجر كار در اين مهم را فراوان دانسته و فرمودند: هر چه بتوانيد در اين مساله تلاش كنيد از ثواب معنوي بسيار والايی برخوردار خواهيد شد؛ زيرا خداوند وسيله تقرب به خود را هدايت انسان‌ها قرار داده است.
ایشان با بيان اين كه تلاش‌هاي فراواني در عرصه تبليغ دين شده است، تصريح كردند: بايد قبول كنيم كه در تبليغ كوتاهي كرده‌ايم همچنان كه به ديگر عبادات اهميت مي‌دهيم به تبليغ معارف اسلامي نيز توجه كنيم و همانگونه كه تلاش مي‌كنيم به عمره يا حج برويم، بايد براي تبليغ دين نيز چنين تلاشي را انجام دهيم.
حضرت آیت الله العظمی صافی تاكيد كردند: بايد هر جايی كه نياز تبليغي وجود دارد به آن پاسخ داده شود و عرصه‌هاي تبليغي خالي نماند؛ زيرا انسان‌ تنها وظيفه خواب و خوراك ندارد، بلكه در برابر خداوند تبارك و تعالي مسؤول است و بايد آنچه را فرموده جامه‌ی عمل پوشاند.
ایشان ادامه دادند: امروز هر آنچه موفقيت در جامعه وجود دارد به دليل تبليغ دين است. افراد فراواني در راه تبليغ دين عمرشان را صرف كردند و به مبارزه با انحرافات پرداختند؛ اما اين تلاش‌ها همچنان اندك است؛ زيرا كار در عرصه تبليغ ديني نياز به فعاليت و همكاري همگاني دارد تا معارف اهل بيت عليهم السلام براي هميشه ماندگار شود.
معظم له با اشاره به نیاز جهانیان به معارف نورانی اهل بیت علیهم السلام اظهار داشتند: امروز در زمان حساسي قرار داريم و بايد براي تبليغ حوزه بين‌المللي و خارج از كشور نيروهاي متخصص و كارآمدي را تربيت كرد تا بتوانند در جهان نقش آفريني كنند و معارف اسلام و اهل بیت علیهم السلام را به جهانيان برسانند.
ایشان تصريح كردند: گرچه امروز برخي فِرَق باطل عرض اندام مي‌كنند؛ ولي آن‌ها قدرت چنداني ندارند و هياهوي آن‌ها تنها تبليغ رسانه‌اي است. در چنين شرايطي بايد تمام شبهات در مسائل مختلف كه از سوي بهايي‌ها،‌ مسيحي‌ها و وهابي‌ها مطرح مي‌شود، شناسايي و به خوبي پاسخ داده شود.
معظم له با توجه به فعالیت‌های گروههایی كه عرفان‌های كاذب را ترویج می‌كنند فرمودند: دین ما دین عقل و منطق و استدلال است و ما باید با عقلانیت كامل و تدبیر لازم در مقابل فرقه‌های ضالّه ایستادگی كنیم تا بتوانیم اسلام ناب را به مردم دنیا عرضه نماییم.
مرجع تقليد شیعیان جهان در سخنان پاياني خود توجه به نحوه انتشار كتاب‌هاي مختلف ديني را مورد تاكيد قرار دادند و افزودند: نبايد هر كتابي كه عنوان ديني دارد منتشر شود، بايد در توليد و انتشار كتاب‌هاي ديني دقت فراواني صورت گيرد؛ زيرا برخي آثار در ميان مردم تاثيري ندارد و تنها جنبه تكرار مطالب گذشته است.
معظم له همچنين خواستار برطرف شدن ضعف‌هاي كتاب‌های ديني شدند و از دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم خواستند تا در اين راه گام‌ها اساسي را بردارد.
در ابتدای این دیدار حجة الاسلام آقای دكتر واعظی رئیس جدید دفتر تبلیغات اسلامی گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این سازمان خدمت معظم له ارائه نمود.

موضوع:

دوشنبه / 22 فروردين / 1390