وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله ربّ العالمين و الصلوة و السلام علی سيّدنا و نبيّنا حبيب إله العالمين أبي القاسم محمّد و آله الطاهرين سيّما بقية الله في الأرضين. «الفقهاء حصون الإسلام» السلام عليکم و رحمةالله سخن درباره شخصيّتي است که صاحب...
پنجشنبه: 30 / 01 / 1397 ( )

نسخه مناسب چاپSend by email
بيانات مهم حضرت آيت الله العظمي صافي درباره اقتصاد اسلامي، و ابراز نگراني معظم له پيرامون تورم و گراني و وجود فقر در جامعه اسلامي/عكس

حضرت آیت الله العظمی صافی ظهر امروز چهارشنبه 24/1/90 رئیس و اعضای شورای مركزی كمیته امداد امام خمینی (ره) را به حضور پذیرفتند.
معظم له در این دیدار ضمن ارزشمند خواندن خدمت به محرومین اظهار داشتند: شما كه در اين دستگاه فعاليت مي‌كنيد، قدر اين توفيقات را بدانيد؛ زيرا براي هر شخصي چنين توفيقي بدست نمي‌آيد.
ایشان خطاب به مسؤولان كميته امداد تصريح كردند: خدمت شما در اين دستگاه سبب خوشحالي قلب حضرت بقية‌الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء مي‌شود؛ چون به عائله حضرت ولي عصرعجل الله تعالی فرجه الشریف خدمت مي‌كنيد و هركسي به مستضعفان كمك كند ثوابش قابل شمارش نيست؛ زيرا اين كار از جمله عبادات بزرگ است كه در قرآن به آن تشويق و ترغيب فراواني شده است.
مرجع تقليد شیعیان جهان تاكيد كردند: اگر افرادي خود را در راه خدمت رساني به مستضعفان و نيازمندان وقف كنند تا خدمت به عائله حضرت بقية‌الله الاعظم ارواحنا فداه داشته باشند، اين كار براي آن‌ها افتخار بزرگي است كه در دين اسلام از امتيازات بزرگ شمرده شده است.
ایشان عنوان كردند: نبايد كمبودي در جامعه وجود داشته باشد؛ زيرا كمبود در جامعه اسلامی سبب تضعيف دين مي‌شود، بنابراين نبايد نيازمند يا فقيري در جامعه اسلامي وجود داشته باشد.
معظم له ادامه دادند: ما وظيفه داريم حوائج مختلف مردم را در حد توان خود پاسخ بگوييم، اگر چنين شد آن زمان فقير و نيازمندي در جامعه وجود نخواهد داشت و هرگز نبايد از اين مهم غفلت كرد.
ایشان با انتقاد از وجود گراني‌ و تورم در جامعه فرمودند: امروز تورم زیاد است، برخي از مردم در پرداخت قبوض خود معطل‌اند، نياز است در برابر اين همه سختي‌ها و فشارهاي اقتصادي كه در جامعه وجود دارد به افراد نيازمند و كم‌درآمد كمك‌هاي شاياني صورت گيرد تا سختي‌ها و فشارهاي اقتصادي بيش از حد آن‌ها را نرنجاند.
حضرت آيت‌الله العظمی صافي با تأكید بر كمك بر قشر مستضعف جامعه افزودند: برخي فشارها و سختي‌های اقتصادي جامعه سبب شده است كه عده‌اي در رنج به سر ببرند و زندگي براي آن‌ها لذت بخش نباشد، باید كه به اين قشر نيازمند كمك رساني صورت گيرد تا از اين رنج‌ها رهايي يابند.
ایشان با اشاره به تاثيرات ايثار و از خودگذشتگی بر جامعه، تاكيدات قرآن و روايات را در این موضوع متذكر شدند و اظهار داشتند: ايثار و فداكاری از صفات بزرگ ما مسلمانان است، امروز نيز بايد اين موضوع در جامعه نمايان‌تر شود، زيرا در گذشته افراد زيادي بودند كه نيازها و خواسته‌های ديگران را بر نیاز خود مقدم و سختي‌های فراوان را متحمل مي‌شدند.
مرجع تقليد شیعیان جهان ادامه دادند: اقدامات خوبي از سوي كميته امداد امام خميني(ره) آغاز شده كه اين روند بايد همچنان ادامه يابد و هر چه اين خدمات از سوي كميته امداد افزايش يابد باز هم اندك است.
ایشان خواستار مشاركت عمومي در خدمت و كمك‌رساني به مستضعفان شدند و بیان داشتند: همه بايد در اين خدمت رساني با كميته امداد مشاركت كنند.
معظم له با انتقاد از گرایش به مصرف‌ بي‌رويه در جامعه افزودند: متاسفانه اسراف در جامعه ما افزايش يافته است و خرج‌هاي اضافي كه در برخي برنامه‌ها انجام مي‌گيرد از جمله اين اسراف‌ها است.
حضرت آیت الله العظمی صافی با ابراز تأسف از هزینه‌های بی‌مورد بیت المال تصریح كردند: در حالي كه عده‌اي از مردم ما در سختي به سر مي‌برند و برخي در همين نوروز توانايي تهيه غذاي خود را نداشتند؛ ولي عده‌اي پول‌هاي زيادي را به بهانه نوروز در خارج از كشور اسراف كردند.
معظم له با بيان اين كه بايد اخلاق و فرهنگ اسلامي در جامعه ما حاكم شود، افزودند: هم‌اينك برخي مسلمانان از كشورهاي افغانستان، پاكستان و هند كه شيعه هم هستند در كشور ما در رنج به سر مي‌برند و با توجه به اين كه يارانه‌ها به اين قشر تعلق نمي‌گيرد، فشار اقتصادي براي آن‌ها فراوان شده است و اميدورايم كميته امداد در اين خصوص اقدام شايسته‌اي را انجام دهد تا آن‌ها از اين رنج رهايي يابند.
ایشان افزودند: ما مسلمان هستيم و بايد احساس تكليف كنيم؛ همچون درختي باشيم كه به ديگران ميوه مي‌دهد و گرنه وجود انسان فايده‌اي ندارد،‌انسان بايد غمخوار ديگران باشد و براي ضعفا دلسوزي كند.
مرجع تقلید شیعیان جهان ادامه دادند: گاهي بنده‌اي از بندگان خدا به سبب برداشتن خاري از راه عبور مردم وارد بهشت مي‌شود، چه رسد به اين كه كمك رسان ديگران باشد.
حضرت آيت‌الله العظمی صافي با بيان اين كه مسائل فرهنگی و اقتصادی اسلام در جامعه ما بسيار ضعيف است و بايد در اين خصوص تلاش فراوانی انجام گيرد، افزودند: پرخرجي و عدم قناعت به داشته‌ها از جمله مشكلات اقتصادي و فرهنگي جامعه ما است،‌ اگر قناعت داشته باشيم ديگر با كمبودها روبه‌رو نخواهيم شد.
ایشان در بخش پايانی سخنان خود فرمودند: نقاط ضعف اقتصادي ما فراوان است و دليل آن هم پیاده نشدن برنامه‌های اقتصادی اسلام در زندگي است، ‌اگر فرهنگ ديني را در جامعه و زندگي مردم وارد كنيم ديگر دچار مشكلات اقتصادي و فرهنگي نخواهيم شد.
معظم له در خاتمه سخنان خود ازتمام كسانی كه در كمیته امداد امام خمینی (ره) در خدمت به محرومین و مستضعفان جامعه سعی وافر دارند تقدیر و تشكر كردند و توفیق و سلامتی آنان را از درگاه خداوند منان خواستار شدند.
در ابتدای این دیدار جناب آقای انواری ریاست كمیته امداد امام خمینی (ره) بیانات مبسوطی درباره این نهاد مردمی و دینی و فعالیت‌های آن خدمت معظم له ارائه نمود.

موضوع:

چهارشنبه / 24 فروردين / 1390