وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
سه شنبه: 1399/04/17
نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار جمعي از مبلغين:
بهترين عرفان، در نهج‌البلاغه و صحيفه سجاديه است.

حضرت آيت الله العظمي صافي صبح روز جمعه 9/2/1390 جمعي از مبلغين اعزامي به مناطق محروم و طلاب را به حضور پذيرفتند.
معظم له در اين ديدار با تسليت شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها به محضر حضرت بقية‌الله الاعظم ارواح العالمين له الفدا و همه‌ي شيعيان جهان فرمودند: انشاء الله همه ما ادامه دهنده‌ي راه ايشان باشيم و از انوار هدايت‌هاي حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها و ائمه طاهرين عليهم السلام بهره‌مند شويم.
ايشان در ادامه با اشاره به جايگاه تبليغ در نشر و گسترش معارف دين افزودند: تبليغ از جايگاه خاصي در نظام اسلامي برخوردار است؛ زيرا تبليغ به معناي بلاغ مبين و رساندن احكام و معارف دين به توده‌ي بشريت است كه شامل دورترين نقاط جهان نيز مي‌شود.
مرجع تقليد شيعيان جهان، تبليغ در مناطق محروم و دورافتاده را كاري سخت ولي مأجور خواندند و تصريح كردند: هجرت به مناطق آسيب‌پذير و تبليغ در چنين مناطقي از اهميت بسيار ويژه‌اي برخوردار است؛ زيرا يكي از مسائل مهمي است كه در اسلام به آن پرداخته شده است و از جمله حسناتي است كه در دفتر اعمال انسان نوشته مي‌شود و اجر و ثواب بسيار دارد و اسباب تقرب انسان به خدا و سبب خوشنودي قلب مقدس حضرت مهدي عجل‌الله تعالي فرجه الشريف مي‌شود.
معظم له در ادامه افزودند: براساس آيات قرآن كريم و روايات شريف ائمه معصومين عليهم السلام هدايت مردم از جايگاه والايي در نزد خداوند برخوردار است؛ بنابراين مبلغان وظيفه دارند به تبليغ معارف ديني بپردازند و با بدعت‌ها مبارزه و سنت‌ها را زنده كنند.
حضرت آيت‌الله العظمي صافي با تأكيد بر ضرورت تقويت علمي و معنوي مبلغين اظهار كردند: مبلغان بايد هميشه آماده تبليغ باشند؛ تبليغ منحصر به زمان و مكان خاصي نيست و آمادگي هميشگي مي‌طلبد و بايد هميشه به تبليغ دين و معارف اسلامي پرداخت و مردم را از گمراهي نجات داد.
ايشان افزودند: امروز طلاب و مبلغان بايد براي كسب علم، معرفت و اخلاق تلاش فراواني انجام دهند و آن را در سطح جامعه اجرا كنند تا جامعه‌اي سالم داشته باشيم.
معظم له با اشاره به جايگاه و اهميت دعا تاكيد كردند: دعا مغز عبادات و پرستش پروردگار است و دعاهاي صحيفه سجاديه از جمله بهترين دعاهايي است كه طلاب بايد آن را در جامعه ترويج دهند تا مردم به چنين ادعيه‌اي روي آورند.
مرجع تقليد شيعيان جهان ادامه دادند: متاسفانه امروزه برخي ادعاهاي دروغين در جامعه رواج يافته و عده‌اي مي‌خواهند مردم را با عرفان‌هاي دروغين از راه اصلي خود كه همان معرفت به خداوند است، دور كنند. بنابراين مبلغان وظيفه دارند مردم را هدايت و از اين گمراهي نجات دهند.
ايشان با بيان اينكه مكتب تشيع از سرمايه‌هاي علمي و معرفتي غني است تأكيد كردند: ادعيه، سرمايه مهمي براي ما مسلمانان است و بهترين منابع را در اين خصوص داريم كه نهج‌البلاغه و صحيفه سجاديه بهترين عرفان است و راه درست را به ما نشان مي‌دهد.
حضرت آيت الله العظمي صافي از مبلغان خواستند تا در انتخاب منابع تبليغي خود دقت بيشتري كنند و افزودند: يقين بدانيد اگر شما از قرآن و سنت كه همان روايات اهل بيت عليهم السلام است به خوبي بهره بگيريد و استشهادهاي خود را از اين دو منبع ارزشمند بيان كنيد، مردم سخن شما را خواهند پذيرفت و به آن جامه عمل خواهند پوشيد.
معظم له تصريح كردند: آيات قرآن كريم بشرساز است و هدايت‌ها توسط آيات قرآن صورت مي‌گيرد و فطرت‌هاي پاك هميشه اين آيات الهي را مي‌پذيرند.
مرجع تقليد شيعيان جهان با قدرداني از حضور طلاب مبلغ در مناطق آسيب‌پذير افزودند: كاش من هم توفيق سفر تبليغي داشتم و همچون شما به مناطق آسيب‌پذير مي‌رفتم و پيام دين را به مردم مي‌رساندم.
ايشان ادامه دادند: گرچه تبليغ دين از اهميت بسيار ويژه‌اي برخوردار است؛ اما حضور در مناطق دوردست و آسيب‌پذير نياز به خلوص نيت دارد كه خوشبختانه شما طلاب عزيز توفيق چنين سعادتي را پيدا كرده‌ايد و اميدوارم در ذخيره اعمالتان ثبت و ضبط شود و به يقين اسباب نجات شما در دنيا و آخرت همين سفرهاي تبليغي است.

 

موضوع:

شنبه / 10 ارديبهشت / 1390