وریز وجوهات
بسمه تعالی با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه‌داران گرامی؛‌ نظر مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی پیرامون میزان زکات فطره‌ و کفاره روزه بشرح ذیل است:   مؤمنان مبلغ معادل یک صاع  (3 کیلوگرم) گندم یا...
شنبه: 1397/04/2 - (السبت:9/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
بازديد مرجع عالي قدر از چهارمين سوگواره حديث غربت

حضرت آيت الله العظمي صافي عصر ديروز شنبه 17/2/1390 در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها با حضور در سوگواره «حديث غربت در كوچه هاي بني هاشم» از قسمت هاي مختلف آن بازديد كردند.
در اين بازديد كه در فضايي سرشار از حزن و اندوه برگزار شد و تا دقايقي قبل از اذان مغرب به طول انجاميد مرجع عالي قدر آماده سازي و برگزاري اين مجموعه ها را احياي فرهنگ فاطمي و نشر معارف اهل بيت دانستند.
حضرت آيت الله العظمي صافي در ابتداي ورود خود به محل سوگواره بعد از بازديد از كوچه هاي بني‌هاشم و محل نمادين سقيفه بني‌ساعده با حضور در جمع خادمين حضرت زهرا سلام الله عليها و برپاكنندگان اين محل، طي سخنان كوتاهي برگزاري اين مجموعه برنامه‌ها را احياي امر اهل بيت عليهم السلام دانستند و بر برگزاري هر چه باشكوهتر آن تاكيد كردند.
مرجع تقليد شيعيان جهان فرمودند: احساس من بعد از مشاهده اين همه خدمات شبانه روزي انجام شده در اين مكان قابل توصيف نيست و از ديدن اين فضا بسيار خوشحال شدم.
حضرت آيت الله العظمي صافي برگزاري اين سوگواره و به تصوير كشيدن انحرافات بزرگي كه در ايام بعد از وفات پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم رخ داد را مهم دانستند و فرمودند: جهان اسلام تا امروز از همين انحرافات رنج مي برد و ارائه تصويري قابل فهم براي مردم به اين شكل بسيار با ارزش است؛ گرچه اين صحنه‌ها گوشه‌اي از مصائب وارد بر اميرالمومنين و حضرت زهرا را هم توان توصيف ندارد و همه از درك آن مصائب عظيم عاجزيم.
ايشان با بيان اين كه خط اسلام از سقيفه و بعد از غصب خلافت اميرالمومنين عليه السلام تغيير يافت فرمودند: اميدوارم اين برنامه سبب بيداري همگان به خصوص نسل جوان شود و مزيد معرفت ولايي آنان را فراهم نمايد
مرجع تقليد شيعيان جهان فرمودند: بايد اتصال ما با اهل بيت عليهم السلام بيشتر شود كه سعادت دنيا و آخرت در ولايت اميرالمومنين عليه السلام مي‌باشد و در كنار اين عرض ادب بايد در عمل هم به سيره آن بزرگواران ثابت قدم باشيم
حضرت آيت الله العظمي صافي فرمودند : طبق فرمايش امام صادق عليه السلام اگر كسي فردي را دوست دارد براي اطاعت از او آماده است و نمي توان بگوييم محب اهل بيت هستيم ولي جامعه ما و كارهاي خودمان مخالف فرياد ولايت پذيريمان باشد و بايد اهتمام نمود در عمل هم امر به معروف و نهي از منكر و حفظ هويت ديني و ولايي ما محكم تر از قبل شود و بانوان با تمسك به حضرت زهرا بر حفظ حجاب خود كوشا باشند.
ايشان يكي از مصاديق احياي امر اهل بيت را در برگزاري همين نمايشگاه باشكوه دانستند و فرمودند: اين برنامه كه در ايام شهادت حضرت زهرا انجام مي شود بايد هر سال باشكوهتر و با عظمت‌تر از قبل انجام شود و در كنار آن همه بازديدكنندگان بايد با عمل به گفتار آن بزرگواران اثبات كنند كه شيعه فاطمي و شيعه علوي هستند و همه براي تحقق مقاصد حضرت ولي عصر ارواحنا فداه كار كنيم.
معظم له در پايان بيانات خود ضمن تشكر و قدرداني از كليه‌ي خدمتگزاران اين بناي باشكوه فرمودند: هر روز در پايان وقت حساب كنيم كه چند قدم در جهت خشنودي امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف برداشته‌ايم و بكوشيم كه روز بعد اسباب خوشحالي و سرور قلب ايشان را بيشتر از قبل فراهم نماييم.
مرجع عالي قدر سپس به بازديد خود از كوچه هاي بني هاشم ادامه داده و منزل حضرت زهرا ، منزل امام صادق، بيت الاحزان و قبرستان بقيع را مورد بازيد قرار دادند.
در حين بازديد مرجع عالي قدر دست اندركاران اين بناي باشكوه گزارشات لازم پيرامون ساخت و تجهيز اين سوگواره را به محضر معظم له ارائه مي كردند.
به هنگام حضور آيت الله العظمي صافي در محل نمادين قبرستان بقيع كه با غروب آفتاب روز شهادت حضرت زهرا مصادف شده بود يكي از مداحان اهل بيت در فضايي سرشار از اشك و ناله، دقايقي را به ذكر مصيبت پرداخت

 

 

موضوع:

يكشنبه / 18 ارديبهشت / 1390