وریز وجوهات
آئین افتتاح و بازگشایی بخش های جدید کتابخانه حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی با حضور جمعی از اعضای شورای عالی حوزه های علمیه، مدیران، مسئولان و اساتید حوزه علمیه قم شامگاه شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۷ در کتابخانه مدرسه علمیه آیت الله العظمی گلپایگانی برگزار شد.
دوشنبه: 1397/11/1 - (الاثنين:14/جمادى الأول/1440)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار جمعي از علما و اساتيد هندوستان:
مهم ترين اصل براي مسلمانان وحدت کلمه و شناخت دشمن واحد است.

حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار جمعي از علما و اساتيد هندوستان: مهم ترين اصل براي مسلمانان وحدت کلمه و شناخت دشمن واحد است.

 

همزمان با سالروز مبعث پيامبر ختم رسل حضرت محمد مصطفي صلي الله عليه و آله و سلم، تعدادي از علماي بزرگ شيعه و سني و جمعي از اساتيد دانشگاه‌هاي مختلف کشور هندوستان، با حضور در دفتر حضرت آيت الله العظمي صافي ضمن تبريک اين عيد خجسته خدمت معظم له از بيانات ايشان بهره‌مند گرديدند.
حضرت آيت الله العظمي صافي نيز در ابتداي اين ديدار ضمن تبريک اين عيد خجسته به تمام مسلمانان جهان، حضور و تجمع علماي شيعه و سني در کنار يکديگر را نمادي از وحدت مسلمين دانستند.
معظم له با استشهاد به آيه‌‌ي شريفه قرآن کريم، «و اعتصموا بحبل الله جميعا ولاتفرقوا»، رمز عزت و اقتدار امت اسلام را تمسک به حبل الله و حفظ وحدت دانستند و تاکيد کردند: با توجه به هجمه‌هاي همه جانبه دشمنان و کينه توزان براي از بين بردن وحدت امت اسلام و ايجاد تفرقه، مسلمانان جهان بايد هوشيار باشند و نقشه‌هاي دشمنان را خنثي کنند.
ايشان در ادامه ابرازداشتند: اميدواريم در سايه توجهات حضرت ولي‌عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف و تلاش براي اعتلاي دين مبين اسلام روز به روز بر عظمت و شوکت مسلمانان در همه کشورهاي جهان افزوده شود.

مرجع تقليد شيعيان جهان با بيان اينکه در مساله محبت به اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام کل مسلمين اتفاق دارند، تاکيد کردند: محبت اهل بيت عليهم السلام و اقرار به رسالت حضرت رسول صلي الله عليه و آله و سلم از هم قابل انفکاک نيست؛ از اين جهت يک اتحاد بين مسلمانان وجود دارد.
حضرت آيت الله العظمي صافي به جمعيت دويست ميليوني مسلمانان هندوستان اشاره کردند و فرمودند: گرچه دولت اين کشور لائيک است، اما مسلمانان در اين کشور داراي موقعيت و جايگاه مهمي هستند و برنامه‌هاي خاص خود را دارند و حتي شايد برنامه‌هايي که برگزار مي کنند از برخي کشورهاي به ظاهر اسلامي بيشتر باشد.
ايشان افزودند: بيش از دويست ميليون نفر مسلمان در کشور هند زندگي مي کنند و من به مسلمانان کشور هند که ان شاءالله در آينده نيز کارهاي بزرگ و برجسته انجام خواهند داد، اميدوارم و ان شاءالله آينده درخشاني داشته باشند.
معظم له با بيان اينکه مردم هند به آداب، سنن و فرهنگ خود استوار هستند اظهار داشتند: علاقه‌اي که مردم مسلمان کشور به حفظ هويت اسلامي و ديني خود دارند بسيار جالب است؛ اينکه به مسلمان بودن و هويت‌شان افتخار مي‌کنند بسيار با ارزش است.
مرجع تقليد شيعيان جهان ضمن تاکيد بر رونق هرچه بيشتر اسلام در کشور هند، ابراز داشتند: بايد با همکاري و تبليغ علما و دانشمندان، اسلام در اين کشور بيش از پيش گسترش يابد تا عظمت و اقتدار اسلام بيشتر شود.
معظم له با مقايسه جمعيت مسلمانان هندوستان با ديگر کشورها فرمودند: جمعيت مسلماناني که در اين کشور هستند از برخي از کشورهاي مسلمان بيشتر است و اين نشان مي دهد که تعلق آنان به اسلام قطع نشده است.
ايشان ادامه دادند: از آن زماني که محمد بن قاسم وارد کشور شد، روز به روز اسلام گسترش يافته و علاقه مردم به دين اسلام بيشتر شده است.
حضرت آيت الله العظمي صافي به مقايسه‌ي حکومت‌هاي بعضي از کشورهاي اسلامي با کشور هندوستان پرداختند و افزودند: آزادي‌هايي که مسلمانان در اين کشور دارند از بسياري از کشورها بيشتر است و مسلمانان اين کشور خيلي از آل خليفه و آل سعود به اسلام نزديک‌تر هستند.
معظم له با اشاره به حکومت ديکتاتوري آل خليفه در بحرين، اظهار داشتند: آل خليفه حکومتي استبدادي است و مردم و مسلمانان اين کشور در وضعيت استضعاف هستند و بايد علماي جهان اسلام براي نجات آنان چاره‌اي بيانديشند.
ايشان تصريح کردند: ما به مسلمانان و علماي هند افتخار مي‌کنيم؛ بنده در سفري که به اين کشور داشته‌ام در جريان علاقه آنها به اسلام و مباني ديني هستم.
معظم له با بيان اينکه مسلمانان شيعه و سني در هند در کنار هم زندگي مسالمت‌آميزي دارند، تاکيد کردند: وحدت و اتحادي که در اين کشور در بين شيعيان و مسلمانان وجود دارد نمونه و جالب است.
ايشان افزودند: علماي کشور هند فعال هستند و کتابخانه‌هاي باعظمتي در اين کشور وجود دارد و که براي ما اسباب افتخار است.
مرجع تقليد شيعيان جهان با اشاره به هجمه‌هاي دشمنان براي ايجاد اختلاف در بين امت اسلام، خاطرنشان کردند: بايد در مقابل هجمه‌هاي همه جانبه استکبار جهاني و صهيونيست‌ها، همه به صورت متحد و متفق دين خدا را ياري و اسلام را تاييد واحکام ديني را اجرايي کنيم.
معظم له ادامه دادند: امروز براي شيعه و سني مهم‌ترين اصل اعتلاي کلمه اسلام، وحدت کلمه و مقابله با جبهه کفر است.
مرجع تقليد شيعيان جهان در بخش پاياني سخنان خود با تاکيد بر حفظ سنت‌هاي اسلامي ابرازداشتند: همه مسلمانان بايد در جهت مقابله با هجمه‌هاي دشمنان گام بردارند و وحدت خود را حفظ، و دين خدا را ياري کنند.
لازم به ذکر است که اين ديدار در سالروز بعثت حضرت نبي اکرم صلي الله عليه و آله و سلم و در فضاي بسيار ساده و صميمي و بدون تشريفات برگزار گرديد و داراي معنوي و روحانيت خاصي بود که دانشمندان و اساتيد هندوستان تحت تأثير قرار گرفته و نسبت به حضرت آيت الله العظمي صافي ابراز علاقه‌ خاصي داشتند و همه از اين ملاقات که در حوزه علميه قم و با مرجعيت بزرگ شيعي داشتند، بسيار خرسند و مسرور شدند.

موضوع:

سه شنبه / 7 تير / 1390