وریز وجوهات
شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطلع خیرات و سعادات، و هنگام نزول بركات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ كمال واقعی انسان‎هاست. * شب قدر، شب آزادی بشر شبی كه اگر نبود و نیامده بود، شب تیره بدبختی انسان به پایان نمی‎رسید و...
پنجشنبه: 1397/03/31 - (الخميس:7/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار خانواده‌هاي شهداي هفتم تير:
حريم دين را مقدم بر حريم حقوق شخصي بدانيم.

حضرت آيت الله العظمي صافي صبح روز شنبه 4/4/90 اعضاي ستاد برگزاري مراسم و همچنين خانواده‌هاي معظم شهداي فاجعه‌ي هفتم تير 1360 را به حضور پذيرفتند.
معظم له در ابتداي اين ديدار با اشاره به آيه‌اي از قرآن كريم به تبيين جايگاه و موقعيت شهدا در پيشگاه خداوند تبارك و تعالي پرداختند و ياد و خاطره شهداي هفتم تير را گرامي داشتند.
ايشان با تاكيد بر اينكه همه افراد جامعه و مسؤولان بايد قدردان و پاسدار خون‌هاي پاك شهدا باشند، فرمودند: افتخار ما، هويت ديني ما است و نبايد اجازه دهيم ارزش هاي اسلامي و ديني در جامعه كمرنگ شود.
مرجع تقليد شيعيان جهان با بيان اينكه زنده نگه داشتن ياد و خاطره شهدا، امري بسيار مهم است و بايد با برنامه‌ريزي مناسب نسل جوان را با شهدا و فرهنگ جهاد و شهادت آشنا كرد، ابراز داشتند: افرادي كه در حادثه هفتم تير به شهادت رسيدند، مخلص، متدين و عاشق حاكميت دين و اسلام بودند و غير از رضاي اسلام و حاكميت دين چيزي مدنظرشان نبود.
معظم له تاكيد كردند: از اين جهت با شهادت آنها خسارت بزرگي به نظام اسلامي وارد آمد و اگر بسياري از اين افراد شهيد نمي شدند آثار و بركات بسياري براي انقلاب اسلامي داشتند.

ايشان ادامه دادند: شهداي هفتم تير، مردماني پاك و افرادي بودند كه به دلخواه خود مسؤوليت قبول نكردند؛ بلكه به عنوان تكليف شرعي اين سمت‌ها را پذيرفته بودند و خدمات ماندگاري از خود به جاي گذاشتند.
حضرت آيت الله العظمي صافي فرمودند: در حال حاضر هم فقدان اين عزيزان احساس مي‌شود و اگر زنده بودند در برخي خط و خطوط‌ها، ما مستقيم‌تر بوديم و التزامات ما به اينكه احكام اسلام برقرار باشد بهتر و بيشتر بود.
ايشان با بيان اينكه براي ما مسؤوليت سنگين‌تر است و بايد بيشتر احساس مسؤوليت كنيم، تاكيد كردند: اين نظام اسلامي به راحتي به دست ما نرسيده است؛ نظام اسلامي ثمره خون‌هاي بسياري است و همه بايد قدر آن را بدانيم.
مرجع تقليد شيعيان جهان ابراز داشتند: ما بايد در اين زمان احساس مسؤوليت بيشتري بكنيم، ياد شهدا را گرامي بداريم و اجازه ندهيم فراموش شوند، شهداي ما مخلصاني بودند كه براي به ثمر رسيدن انقلاب اسلامي زحمات بسياري را متحمل شدند.
معظم له با تاكيد بر اينكه بايد ياد و خاطره شهدا را گرامي داشت، تصريح كردند: براي حفظ آثار شهدا و حاكميت احكام اسلام بايد نسبت به قوانين اسلامي و موازين ديني ملتزم بود.
ايشان ملتزم بودن به احكام و موازين شرعي را از مهم‌ترين خواسته‌هاي شهدا دانستند و اظهار داشتند: شهدا دراين خصوص از ما سؤال خواهند كرد و ما بايد در اين زمينه پاسخگو باشيم و نمي‌توانيم نسبت به موضوعات دين و نظام بي‌تفاوت باشيم و بايد امر به معروف و نهي از منكر كنيم و خون پاك اين عزيران را گرامي بداريم.
معظم له تاكيد كردند: همه بايد به احكام اسلامي ملتزم باشيم و حريم و احكام و شرايع اسلامي را مقدم بر حريم حقوق شخصي خودمان بدانيم.
معظم له با تاكيد بر اينكه بايد مراقب باشيم تا سير انقلاب كمرنگ نشود، تصريح كردند: همه از صدر تا ذيل بايد به اين احكام و موازين ديني اهتمام داشته باشند.
مرجع تقليد شيعيان جهان خواستار اهتمام بيش از پيش مردم و مسؤولان به مساله حجاب در جامعه شد و افزود: اگر مي‌خواهيم حجاب در جامعه محفوظ بماند و به فراموشي سپرده نشود همه به ويژه افرادي كه در رأس هستند بايد بيشتر تعهد و التزام به خرج بدهند.
ايشان ادامه دادند: اگر در نزد مسئولان تعهد و التزام كم باشد موجب مي‌شود كه در مراحل پائين آثار سوء آن زياد شود، از اين رو ضروري است احكام اسلام و دين بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.
حضرت آيت الله العظمي صافي تاكيد كردند: امروز بايد متوجه بها و هزينه‌هايي كه براي پيروزي و حفظ نظام اسلامي داده‌ايم باشيم، دِين خود را به انقلاب اسلامي ادا كنيم، راه شهدا را ادامه دهيم و نبايد سنت‌هاي اسلامي در جامعه ضعيف شود.
ايشان تصريح كردند: انتظاراتي كه امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف از جامعه ما دارند بايد به وسيله آحاد مختلف جامعه و نهادها برآورده شود، راديو و تلويزيون بايد اسلامي باشد، اين گونه نباشد كه برخي از برنامه‌هاي آنها رواج بدحجابي را به دنبال داشته باشد، اگر خلاف اين باشد با مقاصدي كه شهداي گرانقدر ما داشتند در تضاد است.
مرجع تقليد شيعيان جهان با بيان اينكه اهل حق بايد روي موازين ديني و اسلامي ايستادگي داشته باشند، رواج مدل‌هاي غربي و پوشش‌هاي نامتعارف را مناسب ندانستند و تاكيد كردند: ما بايد به مسلمان بودن و هويت ديني‌مان افتخار كنيم و اجازه ندهيم هويت ديني ما تغيير و كمرنگ شود.
معظم له دربخش ديگري از سخنان خود تفكيك جنيستي در دانشگاه‌ها را امري سودمند و بسيار مهم دانستند و فرمودند: اختلاط زن و مرد خطرهاي بسياري دارد كه ان شاء الله با تدبير مناسب اين مساله حل خواهد شد.

موضوع:

شنبه / 4 تير / 1390