وریز وجوهات
شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطلع خیرات و سعادات، و هنگام نزول بركات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ كمال واقعی انسان‎هاست. * شب قدر، شب آزادی بشر شبی كه اگر نبود و نیامده بود، شب تیره بدبختی انسان به پایان نمی‎رسید و...
جمعه: 1397/04/1 - (الجمعة:8/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار پژوهشگران مهدوي:
افراد در هر مقامي كه هستند درباره‌ي زمان ظهور نظر جزمي ندهند

حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار پژوهشگران مهدوي:افراد در هر مقامي كه هستند درباره‌ي زمان ظهور نظر جزمي ندهند

 

حضرت آيت الله العظمي صافي امروز دوشنبه 30/3/90 در ديدار جمعي از پژوهشگران مهدوي، طرح مسائل انحرافي درباره مهدويت را نامربوط و غير قابل پذيرش خواندند و از حوزويان و انديشمندان خواستند تا اين عرصه را بيش از پيش مورد تحقيق و كنكاش خود قرار دهند.
مرجع تقليد شيعيان جهان با اشاره به اهميت و ظرافت مساله مهدويت، اين عرصه را نيازمند تحقيق بيشتر دانستند و ابرازداشتند: هرچه بيشتر در اين عرصه تحقيق شود، امام شناسي مردم بيشتر و جامعه با مباحث مهدويت آشناتر مي‌شود و اين مساله در پيشرفت جامعه و تكامل شعور ديني و مذهبي مردم نيز دخالت دارد.
ايشان به انحرافاتي كه از صدر اسلام پيرامون مساله مهدويت وجود داشته اشاره كردند و فرمودند:همواره بوده اند افرادي كه خواسته‌اند در اين مساله انحراف ايجاد و مهدويت را به نفع مقاصد سياسي خود مصادره كنند.
معظم له با تاكيد بر اينكه بايد به جنبه ها و ابعاد مختلف مساله مهدويت توجه كرد، اظهارداشتند: مذاهب مختلف اسلامي و حتي بني اميه نيز در اصل مساله مهدويت موافق بوده‌اند.
ايشان ادامه دادند: مهدويت مساله‌اي بسيار با اهميت است و اشتغال به چنين پژوهش‌هايي توفيق بزرگي است كه براي خود انسان، جامعه و نظام مفيد مي باشد و بايد به ابعاد مختلف آن توجه كرد.

حضرت آيت الله العظمي صافي با تاكيد بر اينكه مساله مهدويت بايد مورد تحقيق و مطالعه دانشمندان و حوزويان باشد، افزودند: مهدويت بايد در متن باشد نه در حاشيه و مطالبي كه در اين رشته است را بايد بررسي كنيم و همواره در اين راستا اشتغال داشته باشيم.
ايشان با بيان اينكه به وسيله مهدويت مي شود كارهاي مهمي انجام داد و همه را هدايت كرد، تاكيد كردند: ما به اين هويت افتخار مي كنيم و بايد اين هويت را زنده‌تر به جامعه معرفي و آنها را نسبت به ابعاد مختلف آن بيشتر آشنا كنيم
مرجع تقليد شيعيان جهان با اشاره به برخي از اتفاقات و مسائل ايجاد شده پيرامون مساله مهم مهدويت، ابرازداشتند: كسي نمي‌تواند موعود را مصادره كند و طولي نميكشد كه بطلان آن واضح مي‌شود، چرا كه مساله مهدويت مساله‌اي نيست كه بشود از آن سؤاستفاده كرد.
معظم له افزودند: البته كساني بودند كه حرف‌هايي زدند و خبرهايي گفتند كه ما معتقديم نبايد از اشخاص و مقامات صادر شود؛ ما هر لحظه بايد منتظر ظهور امام عصرعجل الله تعالي فرجه الشريف باشيم و افراد در هر مقامي كه هستند درباره‌ي زمان ظهور نظر جزمي ندهند.
ايشان با بيان اينكه ظهور از اسرار الهي و بقاي عالم به وجود امام زمان ارواحنا فداه است، اظهار داشتند: ما بايد همواره منتظر واقعي آن حضرت باشيم و اگر ظهور ايشان صدها ميليون سال ديگر هم طول بكشد، مؤمن به ايشان هستيم؛ چراكه بقاي دنيا به وجود نازنين ايشان است.
حضرت آيت الله العظمي صافي ادامه دادند: ظهور ايشان به امر خداوند تبارك و تعالي است و ما كوتاه فكريم كه زمان ظهور را با عمر خود مقايسه مي كنيم، اينها بالاتر از اين مساله و از آيات بزرگ خداوند متعال است؛ اين مطالبي كه گفته مي شود نامربوط است و پذيرفتي هم نيست.
معظم له افزودند: البته طرح اين گونه مسائل انحرافي معايبي براي انسان هاي قليل المعرفه دارد و موجب ضعف عقيده‌ي آنها مي شود اما اثري در اصل مساله نمي كند.
ايشان فرمودند: اين مساله بايد بر اساس صرف ارادت به حضرت و اينكه معرفت مردم زياد و عقايد محكم شود، باشد و به گونه اي باشد كه هيچ رنگي به جز رنگ ولايي و ارادت به شخص امام عصر در بين نباشد. 
 معظم له در پايان بيانات خويش عرض حاجت و استغاثه به محضر قطب عالم امكان، امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف را بسيار مؤثر دانستند و به تأثير نوشتن عريضه به پيشگاه آن حضرت اشاراتي داشتند.

موضوع:

دوشنبه / 30 خرداد / 1390