وریز وجوهات
عصر امروز چهارشنبه  ٢٣ جمادي الثانيه ١٤٣٨، مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سبحانی با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، با معظم له دیدار کردند.  
شنبه: 5 / 01 / 1396 ( )

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار پژوهشگران مهدوي:
افراد در هر مقامي كه هستند درباره‌ي زمان ظهور نظر جزمي ندهند

حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار پژوهشگران مهدوي:افراد در هر مقامي كه هستند درباره‌ي زمان ظهور نظر جزمي ندهند

 

حضرت آيت الله العظمي صافي امروز دوشنبه 30/3/90 در ديدار جمعي از پژوهشگران مهدوي، طرح مسائل انحرافي درباره مهدويت را نامربوط و غير قابل پذيرش خواندند و از حوزويان و انديشمندان خواستند تا اين عرصه را بيش از پيش مورد تحقيق و كنكاش خود قرار دهند.
مرجع تقليد شيعيان جهان با اشاره به اهميت و ظرافت مساله مهدويت، اين عرصه را نيازمند تحقيق بيشتر دانستند و ابرازداشتند: هرچه بيشتر در اين عرصه تحقيق شود، امام شناسي مردم بيشتر و جامعه با مباحث مهدويت آشناتر مي‌شود و اين مساله در پيشرفت جامعه و تكامل شعور ديني و مذهبي مردم نيز دخالت دارد.
ايشان به انحرافاتي كه از صدر اسلام پيرامون مساله مهدويت وجود داشته اشاره كردند و فرمودند:همواره بوده اند افرادي كه خواسته‌اند در اين مساله انحراف ايجاد و مهدويت را به نفع مقاصد سياسي خود مصادره كنند.
معظم له با تاكيد بر اينكه بايد به جنبه ها و ابعاد مختلف مساله مهدويت توجه كرد، اظهارداشتند: مذاهب مختلف اسلامي و حتي بني اميه نيز در اصل مساله مهدويت موافق بوده‌اند.
ايشان ادامه دادند: مهدويت مساله‌اي بسيار با اهميت است و اشتغال به چنين پژوهش‌هايي توفيق بزرگي است كه براي خود انسان، جامعه و نظام مفيد مي باشد و بايد به ابعاد مختلف آن توجه كرد.

حضرت آيت الله العظمي صافي با تاكيد بر اينكه مساله مهدويت بايد مورد تحقيق و مطالعه دانشمندان و حوزويان باشد، افزودند: مهدويت بايد در متن باشد نه در حاشيه و مطالبي كه در اين رشته است را بايد بررسي كنيم و همواره در اين راستا اشتغال داشته باشيم.
ايشان با بيان اينكه به وسيله مهدويت مي شود كارهاي مهمي انجام داد و همه را هدايت كرد، تاكيد كردند: ما به اين هويت افتخار مي كنيم و بايد اين هويت را زنده‌تر به جامعه معرفي و آنها را نسبت به ابعاد مختلف آن بيشتر آشنا كنيم
مرجع تقليد شيعيان جهان با اشاره به برخي از اتفاقات و مسائل ايجاد شده پيرامون مساله مهم مهدويت، ابرازداشتند: كسي نمي‌تواند موعود را مصادره كند و طولي نميكشد كه بطلان آن واضح مي‌شود، چرا كه مساله مهدويت مساله‌اي نيست كه بشود از آن سؤاستفاده كرد.
معظم له افزودند: البته كساني بودند كه حرف‌هايي زدند و خبرهايي گفتند كه ما معتقديم نبايد از اشخاص و مقامات صادر شود؛ ما هر لحظه بايد منتظر ظهور امام عصرعجل الله تعالي فرجه الشريف باشيم و افراد در هر مقامي كه هستند درباره‌ي زمان ظهور نظر جزمي ندهند.
ايشان با بيان اينكه ظهور از اسرار الهي و بقاي عالم به وجود امام زمان ارواحنا فداه است، اظهار داشتند: ما بايد همواره منتظر واقعي آن حضرت باشيم و اگر ظهور ايشان صدها ميليون سال ديگر هم طول بكشد، مؤمن به ايشان هستيم؛ چراكه بقاي دنيا به وجود نازنين ايشان است.
حضرت آيت الله العظمي صافي ادامه دادند: ظهور ايشان به امر خداوند تبارك و تعالي است و ما كوتاه فكريم كه زمان ظهور را با عمر خود مقايسه مي كنيم، اينها بالاتر از اين مساله و از آيات بزرگ خداوند متعال است؛ اين مطالبي كه گفته مي شود نامربوط است و پذيرفتي هم نيست.
معظم له افزودند: البته طرح اين گونه مسائل انحرافي معايبي براي انسان هاي قليل المعرفه دارد و موجب ضعف عقيده‌ي آنها مي شود اما اثري در اصل مساله نمي كند.
ايشان فرمودند: اين مساله بايد بر اساس صرف ارادت به حضرت و اينكه معرفت مردم زياد و عقايد محكم شود، باشد و به گونه اي باشد كه هيچ رنگي به جز رنگ ولايي و ارادت به شخص امام عصر در بين نباشد. 
 معظم له در پايان بيانات خويش عرض حاجت و استغاثه به محضر قطب عالم امكان، امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف را بسيار مؤثر دانستند و به تأثير نوشتن عريضه به پيشگاه آن حضرت اشاراتي داشتند.

موضوع: 
اخباردیدارها
دوشنبه / 30 خرداد / 1390