وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحيم «لَقَدْ مَنَّ اللهُ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ يتْلُوا عَلَيهِمْ آياتِهِ وَ يزَكِّيهِمْ وَ يعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلاَلٍ مُبِينٍ»...
جمعه: 31 / 01 / 1397 ( )

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار اعضاي ستاد اعتكاف استان قم:
اعتكاف تمريني است تا نبض رفتارمان را كنترل كنيم.

حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار اعضاي ستاد اعتكاف استان قم: اعتكاف تمريني است تا نبض رفتارمان را كنترل كنيم.

 

حضرت آيت الله العظمي صافي صبح امروز دوشنبه 23/3/90 اعضاي ستاد اعتكاف استان قم را به حضور پذيرفتند.
در اين ديدار معظم له با تبريك ولادت امام جواد عليه السلام، به تبيين مسأله اعتكاف و اثرات آن بر فرد و جامعه پرداختند.
ايشان اعتكاف را يكي از سنت‌هاي بزرگ اسلامي ياد كردند و افزودند: بركات و فوايد اعتكاف بيشتر از آن است كه بنده بتوانم توضيح بدهم و كساني كه به توفيق درك فضاي معنوي اعتكاف دست مي‌يابند، مي‌فهمند كه چه بركاتي بر آنها نازل مي‌شود و اين اعتكاف چه جهش‌هاي عقيدتي براي آنها پديد مي‌آورد.
معظم له اعتكاف را يكي از برنامه‌هاي خودسازي و انسان‌سازي براي جامعه مسلمانان دانستند و تصريح كردند: انسان مي تواند كل سال را معتكف باشد و اعتكاف محدود به سه روز نيست و اين براي انسان افتخار است كه بتواند تمام سال را بر نفس خود مسلط باشد.
ايشان ادامه دادند: حبس نفس اين است كه انسان بتواند بر خود مسلط شود و اين توانايي روحي، فوق العاده در اسلام اهميت دارد.
حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مقاومت در برابر غرايز نفساني و شهوت را يكي ديگر از آثار اعتكاف نام بردند و خاطر نشان كردند: اعتكاف تمريني است تا اخلاقيات اسلام در مردم رسوخ پيدا كند و هميشه بتوانيم نبض رفتارمان را كنترل كنيم و اين امر موقوف بر اين است كه توانايي انسان زياد شده و قدرتمند حقيقي باشد.
ايشان با تاكيد بر ثواب بسيار زياد عبادت، يادآور شدند: در روايات داريم كه دعا و توجه به خداوند متعال مغز عبادت و پرستش خداوند است و اين عبادات در اعتكاف انجام مي‌شود.
مرجع تقليد شيعيان جهان، اعتكاف را ظهور پرستش خداوند ياد كردند و تصريح كردند: هر كدام از اسماء خداوند را كه انسان بخواند درجاتي را طي و صعود مي كند.
معظم له با اشاره به احياي اعتكاف در كشور در سال هاي اخير، رغبت جوانان براي امر اعتكاف را زياد دانستند و فرمودند: بخش بزرگي از اعتكاف را جوانان ما تشكيل مي‌دهند و ما وظيفه داريم كه نگذاريم اين سنت‌ها در جامعه كمرنگ شود و اگر اين امور كم شود جامعه از بين مي‌رود.
حضرت آيت الله العظمي صافي اظهار داشتند: كساني كه در اين سه روز معتكف مي‌شوند اثرات آن را تا آخر عمر مشاهده خواهند كرد و كسي كه در عمرش اعتكاف كرده باشد تقوا و پرهيزكاري و پارسايي‌اش زياد مي‌شود.
ايشان ادامه دادند: ما بايد خداوند متعال را شاكر باشيم كه دين مبين اسلام را براي ما فرستاده است كه اگر اين برنامه‌ها نباشد انسان از حيوان هم بدتر است.
مرجع تقليد شيعيان جهان فرمودند: در اعتكاف هر چه خلوص نيت ما بيشتر باشد، به كمال عبادت نزديكتر و ثوابش بيشتر مي‌شود و مسائل متفرقه و سياست‌بازي نبايد وارد شود و انسان بايد فقط در اعمال خود تفكر كند.
معظم له همچنين مساله بحرين را مساله بسيار بزرگي توصيف كردند و افزودند: همه بايد دعا كنيم؛ شيعيان بحرين مظلوم هستند، درعين حال كه به مردم بحرين ظلم شد ولي سند افتضاحي براي آل سعود و آل خليفه و وهابيت فراهم شده است كه تا قيامت سند بطلان آنها خواهد بود.
ايشان در پايان اظهار داشتند: براي همه معتكفين طلب توفيق كرده و از خداوند مي‌خواهم كه به همه ما توفيق بدهد كه سنت‌هاي الهي را حفظ كنيم كه حيات و زندگي ما در همين سنت‌هاست.
در ابتداي اين ديدار حجت الاسلام سيد عليرضا تكيه اي رييس ستاد اعتكاف استان قم گزارشي از روند برگزاري اعتكاف در اين استان ارائه كرد و گفت: بيش از يك صدم جمعيت كل كشور در اعتكاف ثبت نام كرده‌اند كه در استان قم 10 مسجد براي خواهران و 8 مسجد براي برادران مهيا گرديده و آمار معتكفين در قم بالغ بر يازده هزار نفر است.

موضوع:

دوشنبه / 23 خرداد / 1390