وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحيم «قالَ رَبُّکُمُ ادْعُوني‏ أَسْتَجِبْ لَکُم»(۱) اللّهُمَّ صَلِّ عَلَي مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ لاسِيّمَا عَلي وَلِيّکَ الْمُحْيي سُنَّتَکَ القَائِمِ بِأمْرِکَ الدَّاعِي إلَيکَ الدَّليلِ عَلَيکَ. اللّهُمَّ عَجِّلْ...
يكشنبه: 1398/02/1 - (الأحد:15/شعبان/1440)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار معاون تبلیغ حوزه:
توصيه‌هاي معظم له به حوزه‌هاي علميه درباره تبليغ دين و هشدار نسبت به ظهور عرفان‌هاي كاذب

حضرت آيت الله العظمي صافي صبح روز سه شنبه 5/7/1390 معاون تبليغ حوزه و هيئت همراه را به حضور پذيرفتند.
ايشان در اين ديدار با يادآوري اهميت تبليغ در دين مبين اسلام بر ضرورت برنامه‌ريزي و هدايت امر تبليغ دين در حوزه تأكيد كردند و فرمودند: تبليغ مساله‌اي بسيار مهم است و اساس اسلام بر تبليغ استوار است و انبياي الهي نيز به همين دليل مبعوث شدند.
معظم له افزودند: امروز تبليغ در جهان تاثير بسزايي دارد و بسيار از تغييرات جهاني متاثر از تبليغات به خصوص تبليغات رسانه‌اي است و در قرآن نيز از تبليغ به عنوان بلاغ مبين ياد شده است.
مرجع تقليد شيعيان جهان به سرمايه‌گذاري دولت‌ها در تبليغات اشاره كردند و اظهار داشتند: امروز دولت‌هاي جهان به تبليغ اهميت زيادي مي‌دهند و حتي در بسياري از كشورها، وزارت تبليغ داير شده است و مسائل سياسي خود را به وسيله تبليغات رسانه‌اي پيش مي‌برند و بيشترين بودجه‌هاي خود را به تبليغ اختصاص مي‌دهند؛ زيرا قدرت تبليغ از قدرت نيروهاي مسلح نيز بيشتر است.

معظم له ادامه دادند: تبليغ مي‌تواند قلوب مردم را تسخير و هويت انسان‌ها را تغيير بدهد؛ از اين جهت ما كه از ديني بسيار غني و قوي برخورداريم بايد در عرصه تبليغ دين مبين اسلام گام‌هاي بيشتري برداريم. بنابراين هر چه فعاليت‌هايمان را در عرصه تبليغ دين اسلام بيشتر كنيم بازهم اندك است.
حضرت آيت الله العظمي صافي با اشاره به جايگاه و رسالت حوزه در امر تبليغ دين فرمودند: حوزه علميه در عرصه‌ي تبليغ دين نقش مهمي را دارد و نبايد حوزه علميه در اين خصوص كوتاهي كند؛ زيرا رسالت حوزويان تبليغ دين و هويت طلاب به اين عرصه بستگي دارد.
ايشان افزودند: امروز تبليغ است كه دين، مذهب، و ولايت اهل بيت عليهم السلام را نگه داشته است. همه بايد در اين خصوص احساس مس‍‍ؤوليت كنند؛ زيرا اگر در نقطه‌اي از كشور كسي هدايت و يا گمراه شود، ما در اين باره مسؤوليت داريم و نمي‌توانيم به راحتي از كنار آن عبور كنيم.
معظم له با اشاره به سرمايه‌هاي عظيم علمي نزد شيعيان اظهار داشتند: مكتب اهل بيت عليهم‌السلام و دين مبين اسلام از سرمايه‌هاي علمي بسيار غني و قوي برخوردار است كه بايد در شرايط فعلي با تبليغات ديني گسترده‌ به مردم جهان شناسانده شود
مرجع تقليد شيعيان جهان خاطرنشان كردند: قرآن، نهج‌البلاغه و صحيفه سجاديه از سرمايه‌هاي عظيمي هستند كه مبلغان بايد در منبرهاي خود از آنها به خوبي بهره ببرند و صداي خود را به جهانيان برسانند و به همه جا احاطه پيدا كنند.
ايشان ادامه دادند: امروزه حتي اگر يك فردِ تنها هم داراي عقيده خاصي باشد، به تبليغ آن مي‌پردازد و مكتب اسلام كه پيروان و طرفداران بسياري در همه‌ نقاط جهان دارد، بايد تبليغات خود را افزايش دهد.
حضرت آيت‌الله العظمي صافي به عرصه‌هاي جديد تبليغي در عصر حاضر اشاره داشتند و فرمودند: با توجه به سهولت امر تبليغ در عصر حاضر به خصوص در فضاي مجازي و اينترنت ، در همه‌ي اين عرصه‌ها حضور جدي مبلغان را مي‌طلبد و ما نبايد از اين عرصه‌ها غافل شويم و بايد حضور خودمان را در اين موضوعات گسترده‌تر كنيم.
معظم له افزودند: اگر به خوبي در عرصه تبليغ ديني فعاليت نكنيم و احكام دين را به جهانيان نرسانيم در برابر آن مسؤوليت داريم و بايد در درگاه الهي پاسخگو باشيم؛ بايد نقاط ضعف را جهت برطرف كردن كاستي‌ها شناسايي و نقاط قوت را تقويت كنيم.
ايشان تاكيد كردند: مبلغان نيز بايد در مساله تبليغ به موضوعات مخاطب شناسي، بلاغت و شيوايي سخن دقت كنند و متناسب با نيازهاي روز و زمان سخن بگويند و كساني كه از قرآن و روايات بهره بگيرند از سرمايه بسيار غني و قوي برخوردار خواهند بود.
حضرت آيت‌الله العظمي صافي ضمن هشدار نسبت پيدايش عرفان‌هاي نوظهور و كاذب، از مس‍‍ؤولان خواستند كه دقت ويژه‌اي در اين خصوص داشته باشند و با شناسايي عرفان‌هاي دروغين به مقابله با آنها بپردازند.
در پايان معظم له ضمن تقدير و تشكر از معاونت تبليغ حوزه و سفيران هدايت، از همه‌ي كساني كه در شناساندن و تبليغ دين به مردم زحمت مي‌كشند تقدير و تشكر كردند.
گفتني است، در ابتداي اين ديدار حجت الاسلام نبوي معاون تبليغ و آموزش‌هاي كاربردي حوزه‌هاي علميه گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي اين معاونت خدمت معظم له ارائه كرد.

 

موضوع:

سه شنبه / 5 مهر / 1390