وریز وجوهات
شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطلع خیرات و سعادات، و هنگام نزول بركات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ كمال واقعی انسان‎هاست. * شب قدر، شب آزادی بشر شبی كه اگر نبود و نیامده بود، شب تیره بدبختی انسان به پایان نمی‎رسید و...
شنبه: 1397/04/2 - (السبت:9/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار مسئولان سازمان حج:
برنامه‌هاي حج و زيارت و رفتار زائران شيعه افتخار آفرين باشد

حضرت آيت الله العظمي صافي، صبح امروز پنج‌شنبه 31 شهريور ماه 1390 آقاي علي ليالي رئيس سازمان حج و زيارت كشور و هيأت همراه را به حضور پذيرفتند.
ايشان داشتن نيت خالص و تلاش براي رضاي خدا را در امر حج بسيار مهم دانستند و تصريح كردند: هر چه خلوص نيت انسان در اين سفر و برنامه‌هاي معنوي بيشتر باشد، اجر و پاداش اخروي انسان نيز بيشتر خواهد بود.
معظم له مساله حج را بسيار مهم و با اهميت دانستند و افزودند: تعطيلي حج هرگز به صلاح نظام و اسلام نيست، ما بايد حضور جدي در حج داشته باشيم؛ عدم حضور ما سبب برداشت‌هاي منفي مي‌شود كه در طول زمان بسيار مضر است و حضور گسترده شيعيان سبب اثبات و استحكام موقعيت شيعيان مي‌شود.
مرجع تقليد جهان تشيع، برنامه‌هاي فرهنگي و معنوي حج را بسيار تاثير‌گذار دانستند و يادآور شدند: برنامه‌هاي حج براي ايران اسلامي و عالم اسلام به ويژه تشيع اسباب افتخار است و بايد به صورتي برگزار گردد كه سبب گرايش ديگران به تشيع شود و بدگماني‌ها و شبهه‌افكني‌هاي دشمنان را از بين ببرد.
حضرت آيت الله العظمي صافي با اشاره به قطع رابطه ايران و عربستان در برهه‌اي از زمان حكومت جابرانه‌ي پهلوي فرمودند: در آن زمان روابط فيمابين دو كشور قطع شده بود و هيچ رابطه اي نداشتند. اين مسأله موجب تبعات منفي بسياري شد از جمله اينكه گاهي اعلام مي‌كردند ايرانيان مسلمان نيستند؛ بنابراين ما بايد حضور جدي در مكه و مدينه و حرمين شريفين داشته باشيم و هرگز اين موقعيت را از دست ندهيم.

معظم له با اشاره به تخريب قبور ائمه اطهار عليهم‌السلام در بقيع توسط فرقه ضالّه تصريح كردند: اگر شيعيان در حج حضور نداشته باشند، هيچ معلوم نيست كه ديگر آثاري از بقيع باقي بماند. از اين رو تعطيلي حج هرگز به نفع شيعه و اسلام نخواهد بود.
مرجع تقليد جهان تشيع تاكيد كردند: ما بايد نگاه عميق و بلندي به حج و عمره داشته باشيم، اما مراقب باشيم جهات ديگر اسلام هم محفوظ بماند.
معظم له مساله حج را جدا از مسائل سياسي دانستند و افزودند: مسوولان سعودي بايد بپذيرند كه حج از سياست جداست، كارگزاران حج به سياست كاري ندارند، بسياري از كساني كه به حج اعزام مي‌شوند، تنها به خاطر دستور خدا به اين سفر معنوي مي‌روند و آن را از مظاهر اسلام مي‌دانند بنابراين سعودي‌ها كه خود را مسلمان مي‌خوانند بايد اين موضوع را هم جدي بگيرند.
حضرت آيت الله العظمي صافي با اشاره به وجود برخي متعصبان سعودي در مدينه و مكه فرمودند: گرچه برخي متعصبان در حج و عمره حضور دارند و سخنان ناشايسته‌اي به شيعه مي‌زنند؛ اما بايد حساب متعصبان را از ديگران جدا بدانيم. اينها به خصوص در مدينه رونق دارند و در مكه كمتر هستند.
معظم له وجود اماكن مقدس را سبب اثبات تاريخ هزار ساله اسلام دانستند و افزودند: افراد متعصب در عربستان ادعاهاي نامفهومي دارند، اينها خيانت‌هاي فراواني به اسلام كرده‌اند و خسارتي زيادي به عالم اسلام واردكرده‌اند و پشتوانه تاريخ اسلام را از بين برده‌اند.
ايشان تاكيد كردند: بايد آثار تاريخي ما براي هميشه حفظ شود و اين آثار باسازي شوند و بمانند و الا دشمنان به تاريخ مكتوب اهميتي نداده و آن را منكر مي‌شوند.
مرجع تقليد جهان تشيع در بخش ديگري از سخنان خويش داشتن اخلاق حسنه و رعايت حجاب را براي زائران بيت الله الحرام بسيار مهم برشمردند و اظهار داشتند: رعايت مظاهر اسلامي براي حجاج ضروري است، رعايت حجاب از مهم ترين مسائلي است كه بايد به بانوان ايراني تذكر بدهيد و حتي روحاني و مدير كاروان‌ها نيز در اين مساله جدي باشند تا خداي نكرده به مكتب ما خدشه‌اي وارد نشود.
معظم له در پايان اين ديدار ضمن قدرداني از تلاش‌هاي انجام شده در حج و عمره اظهار داشتند: من از حسن نيت شما و زحماتي كه كشيده‌ايد تشكر ميكنم و اميدوارم اجر و ثواب معنوي را ببريد.
در ابتداي اين ديدار آقاي علي ليالي رئيس سازمان حج و زيارت گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي اين سازمان خدمت معظم له ارائه كرد.

 

موضوع:

پنجشنبه / 31 شهريور / 1390