وریز وجوهات
السّلام علیک یا موُسَی بنَ جَعفَرٍ اَیُّهَا الکاظِمُ یَابنَ رَسوُلِ اللّهِ به مناسبت سالروزشهادت جانسوز باب الحوائج، حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام و وفات پدر بزرگوار امیرالمؤمنین علیه‌‌‌‌ السلام، حضرت ابوطالب علیه السلام؛ مجلس سوگواری و عزاداری...
چهارشنبه: 5 / 02 / 1397 ( )

نسخه مناسب چاپSend by email
بيانات مهم حضرت آيت الله العظمي صافي درباره بيداري اسلامي و مسائل روز كشور و اختلاس سه هزار ميلياردي

 

حضرت آيت الله العظمي صافي، عصر روز دوشنبه 28/6/90 اعضاي كميسيون بيداري اسلامي مجلس شوراي اسلامي را به حضور پذيرفتند.
معظم له در اين ديدار با اشاره به بيداري اسلامي در منطقه اظهار داشتند: بيداري اسلامي از مهم ترين مطالبي است كه هميشه مورد نظر علماي بزرگ جهان اسلام بوده است.
ايشان تصريح كردند: مسلمانان هميشه بايد هوشيار و آگاه باشند، موقعيت، استعداد و قابليت‌هاي خود را به خوبي بشناسند و براساس همان تصميم بگيرند. اين موضوع از جمله مسائلي است كه اسلام و پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله وسلم بر آن تاكيد فراواني داشتند و خوشبختانه اين بيداري در حال حاضر منطقه را فرا گرفته است.
مرجع تقليد جهان تشيع افزودند: آنچه در منطقه به عنوان بيداري اسلامي رخ داده موج آن از كشور ما آغاز و هم اينك تمامي منطقه را فرا گرفته است و ملت‌ها بيدار شدند و دانستند كه مي‌توانند بر روي پاي خود بايستند و زير بار زور نروند.
حضرت آيت الله العظمي صافي به برخي از آيات و روايات در خصوص عزت مسلمين اشاره كردند و فرمودند: نبايد ممالك اسلام تحت سيطره، استضعاف و استعمار ديگران قرار بگيرد؛ زيرا اسلام به ما چنين اجازه‌اي نمي‌دهد و مباني ديني ما با استثمار و استكبار مخالف است و آن‌را مخالف آزادي و حرّيت مسلمانان مي‌داند.
معظم له خاطرنشان كردند: اسلام به دنبال آزادي و عزت همه بشريت است و همه‌ي بزرگان نيز براين مطلب تاكيد داشته‌اند و امروز نيز بايد اين مسأله در جهان اسلام به خوبي نمايان شود.
ايشان افزودند: خداپرستي و تعهد به احكام قرآن و اسلام توسط مسلمانان سبب شده تا بيداري، جهان را فرا بگيرد و اين اسلام عزيز است كه به مردم مسلمان فهماند كه مي‌شود از استعمار نجات يافت و اين گونه نيست كه هميشه زير سلطه‌ي آمريكا و انگليس بود و هرگز سخن نگفت.
مرجع تقليد شيعيان جهان يادآور شدند: اسلام بهترين و كامل‌ترين برنامه‌ها را براي بشريت دارد. اگر مردم بخواهند به اين دستورات عمل كنند هميشه سربلند و پيروز خواهند بود؛ زيرا دين ما انسان ساز است و براي همه‌ي مسائل برنامه دارد.
معظم له به شعارهاي اوائل انقلاب اشاره كردند و افزودند: قبل از انقلاب اسلامي برخي باورشان نمي‌شد كه بتوان در برابر سلطه‌ي دشمنان ايستادگي كرد و به استكبارستيزي پرداخت. اين انقلاب اسلامي بود كه وضعيت را تغيير داد و براي همگان ثابت كرد اسلام دين كامل است و عمل كردن به دستورات آن مي‌تواند انسان را از همه گرفتاري‌ها و سلطه‌ها نجات بدهد. و امروز نيز الحمدلله نداي اسلام و الله اكبر در كشورهاي اسلامي به راه افتاده و استكبارستيزي گسترش يافته و امروز شاهد مقابله با دشمنان ملت‌ها در مصر و ساير كشورهاي اسلامي هستيم.
حضرت آيت الله العظمي صافي با اشاره به جايگاه كشور مصر فرمودند: مصر از كشورهاي معتبر اسلام است. براي ما مايه‌ي شرمساري بود كه تحت استثمار باقي باشد و افراد نالايقي بر اين كشور حكومت كنند، سوابق مصر بسيار درخشان است. ما بايد براي مصر حساب جداگانه‌اي بازكنيم. تعلقات ما به مصر بسيار زياد است.
معظم له ادامه دادند: ما با همه كشورهاي اسلامي روابط معنوي و ديني داريم؛ ولي مصر براي ما اعتبار خاصي دارد. مظاهر اسلامي فراواني در اين كشور وجود دارد كه يكي از آنها مسجد رأس الحسين عليه‌السلام است كه به گفته متولّي اين مسجد در سال گذشته بيش از يك ميليون عريضه به اين مسجد ارسال كردند كه نشان از علاقه بي‌نظير مردم مسلمان به اين مكان مقدس دارد. جلوه‌هاي ديگري از محبت مردم مصر به اهل بيت عليهم‌السلام نيز در مصر وجود دارد و براي ماهم محترم است.
ايشان با اشاره به مداخله غرب در منطقه فرمودند: اين كه مشاهده مي‌شود كشورهاي سلطه‌گر به تحولات منطقه چشم دوخته‌اند بي‌دليل نيست؛ زيرا منافع آنها تا به حال از اين كشورها تأمين مي‌شد؛ به همين دليل تلاش دارند تا به بهانه‌هاي مختلف دوباره در منطقه وارد شده و به گونه‌اي از آنها بهره بگيرند.
معظم له ادامه دادند: كشورهاي سلطه‌گر در تلاشند مسير تحولات منطقه را منحرف كنند. بايد سران اين انقلاب‌ها بسيار هوشيار باشند تا در دام استكبار نيافتند و خداي نكرده اين بيداري راه خود را منحرف نكند.
مرجع تقليد جهان تشيع به بيان دستورات اسلامي در خصوص مقابله با ظلم ستيزي اشاره كردند و فرمودند: ظلم‌پذيري هميشه خلاف تعليمات اسلامي است، ما بايد هويت اسلامي خود را براي هميشه حفظ كنيم. بيش از يكصد سال است كه استكبار به دنبال اسلام‌زدايي است و از زمان مشروطيت اين كار را آغاز كرد. در حكومت پهلوي نيز ادامه داشت و در بسياري از كشورهاي اسلامي اين روش را دنبال كرد؛ اما مردم متدين و مسلمان با بيداري و آگاهي خود از مواضعشان دفاع كردند و در هر وضعيتي در برابر استكبار ايستادند تا امروز اين موفقيت بزرگ را بدست آوردند.
حضرت آيت الله العظمي صافي در قسمتي ديگر از سخنان خود از تشكيل كميسيون بيداري اسلامي در مجلس شوراي اسلام قدرداني كردند و افزودند: اين حركت شما كار بسيار ارزشمندي است كه آن را آغاز كرده‌ايد. بايد اين سنت‌هاي اسلامي را براي هميشه حفظ و به آن افتخار كنيد.
معظم له با توجه به اينكه عمل به دستورات اسلام براي ما افتخار است ادامه دادند: براساس تعليمات اسلامي اگر در يك كشور حتي يك نفر مسلمان هم باشد باز هم بايد از هويت اصيل اسلامي خود دفاع كند و به آن افتخار نمايد.
ايشان تأكيد كردند: بايد همان شعارهاي روزهاي اول انقلاب را حفظ كنيم تا خداي نكرده اين ارزش‌ها در كشور ما ضعيف نشود و با عناوين نامربوط اين شعارها از بين نرود و هميشه آنها را محترم بشماريم.
مرجع تقليد جهان تشيع خطاب به نمايندگان مجلس تصريح كردند: شما نقش مهمي در كشور داريد. موقعيت و مواضع خود را كم نشماريد. اين مقام و مسئوليت شما امانت الهي است كه از سوي مردم به شما سپرده شده و امروز حفظ اين موقعيت و فرصت به عهده خود شماست و بايد از حقوق مردم به خوبي دفاع كنيد.
معظم له ادامه دادند: قيام و قعود براي شما مسئوليت مي‌آورد، شما با تمام عالَم اسلام در ارتباط هستيد. نماينده مجلس، عظمت، شجاعت و اعتبارش به اظهارنظرش است و نمايندگان بايد نقاط ضعف را به خوبي شناسايي و به وظايف خود به درستي عمل كنند.
حضرت آيت الله العظمي صافي با اشاره به نزديك بودن انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلام فرمودند: نمايندگي مجلس كاري بسيار مهم است. كساني كه به دنبال انتخاب شدن هستند بايد بدانند كه مسئوليت بسيار سنگيني را مي‌خواهند بر دوش بگذارند و آيا واقعاً مي‌توانند به وظيفه‌ي خدائي خود عمل كنند؟
ايشان با توجه به مسائل روز در كشور به خصوص اختلاس سه هزار ميليارد توماني افزودند: زماني كه اين موضوع را شنيدم بسيار ناراحت شدم. من واقعاً نگران هستم؛ براي مردم و براي جامعه ناراحت هستم. اين اختلاس نقص بزرگي براي دولت و جامعه ما به شمار مي آيد؛ زيرا براساس آيين اسلام حتي مصرف يك ريال از بيت المال هم جواب دارد، چه برسد كه سه هزار ميليارد تومان اختلاس شود!؟
ايشان تصريح كردند: بايد به گونه‌اي عمل كرد كه همه افراد در برابر كارهاي خود مسئول و امانت دار مردم باشند و يك ريال هم به غارت برده نشود و در غير راه اصلي آن مصرف نشود.
مرجع تقليد جهان تشيع با اشاره به نقش نمايندگان مردم در تصويب بودجه كشور فرمودند: اين كه شما نمايندگان بودجه‌ي مملكت را تاييد مي‌كنيد، بايد تمام دقت خود را به كار ببريد تا يك ريالِ اين بودجه به غير راه اصلي خود مصرف نشود، البته در اين خصوص پيشنهادهايي داشتم كه اگر به آنها عمل مي‌شد به يقين اين نقص‌ها هم رفع مي‌شد و چنين مشكلاتي پيش نمي‌آمد.
معظم له تصريح كردند: اگر نمايندگان از روز نخست در خصوص برخي انحرافات بوجود آمده تذكر مي‌دادند و محكم در برابر اين كار مي‌ايستادند، هرگز چنين اختلاس سنگيني رخ نمي‌داد. همچنين قوه قضاييه هم بايد در اين باره به خوبي وارد مي‌شد و نبايد كوتاه مي‌آمد، بايد آن‌گونه كه مردم توقع دارند به اين مسأله رسيدگي كامل و قاطع شود.
حضرت آيت الله العظمي صافي نقش قضات را بسيار مهم شمردند و افزودند قضات ما بايد با شجاعت و قدرت به دستورات اسلام عمل كنند. در برابر مفاسد بايستند تا اين گونه قانون‌شكني و دزدي در كشور اتفاق نيافتد.
معظم له خطاب به نمايندگان مجلس فرمودند: گرچه زمان اندكي تا پايان دوره مجلس هشتم باقي مانده است؛ اما در همين مدت شما نمايندگان مي‌توانيد با مواضع درست خود قلب مقدس آقا امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف را خشنود كنيد. هرگز به اين فكر نباشيد كه اگر حرفي بزنم ممكن است در انتخابات بعدي راي نياورم، اگر با اين تفكر به ميدان بيائيد، كار شما هيچ ارزشي نخواهد داشت.
ايشان در پايان بر روابط هر چه بيشتر مسلمانان كشورهاي اسلامي تاكيد فراوان داشتند و خاطر نشان كردند: اوضاع كشورهاي اسلامي در حال حاضر در حد انتظار نيست، بايد كاري كرد كه ديگر پاي ديكتاتورها به كشورهاي اسلامي باز نشود.
در ابتداي اين ديدار دكتر سيد شهاب الدين صدر نائب رئيس مجلس گزارشي را درباره تشكّل نمايندگان محترم درباره بيداري اسلامي و برنامه‌هاي مهم اعضاي اين كميسيون ارائه داد.
 

 

 

 

 

 

 

 

موضوع:

سه شنبه / 29 شهريور / 1390