وریز وجوهات
شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطلع خیرات و سعادات، و هنگام نزول بركات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ كمال واقعی انسان‎هاست. * شب قدر، شب آزادی بشر شبی كه اگر نبود و نیامده بود، شب تیره بدبختی انسان به پایان نمی‎رسید و...
دوشنبه: 1397/03/28 - (الاثنين:4/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار شهردار جدید قم با ایشان مطرح کردند:
شهر قم براي جهان اسلام الگو باشد./ تذكرات مهم ايشان به مسوولان شهري قم

حضرت آيت الله العظمي صافي صبح امروز سه شنبه 19/7/1390 شهردار جديد قم و معاونين ايشان را به حضور پذيرفتند.
معظم له در اين ديدار به بيان برخي نكات مهم در مديريت شهري پرداختند و با اشاره به گزارش شهردار در خصوص مديريت شهر براساس الگوي اسلامي فرمودند:‌ برنامه‌هايي كه شهردار محترم ارائه كرد، برنامه‌هاي بسيار خوبي بود،‌ اميدوارم به همين موضوعات مورد اشاره جامه عمل بپوشانند و شهر را براساس الگوهاي اسلامي بسازند.
معظم له با اشاره به جايگاه و قداست شهر قم تصريح كردند: اين شهر عش اهل بيت عليهم السلام است. سوابق ديرينه اين شهر و وجود بزرگان دين از گذشته تا كنون به اين شهر جايگاه خاصي بخشيده است. اميدواريم با الگو و معيارهاي اسلامي و استانداردهاي بين المللي در امور شهري، اين شهر را به جايگاه واقعي خود برسانيد و همه مردم جهان از اين شهر الگو بگيرند.
مرجع تقليد جهان تشيع با بيان اين كه شهر قم جايگاهي بين المللي دارد و بايد اين جايگاه را براي هميشه حفظ كرد، فرمودند: اين شهر به فضائل و كمالات ديني آراسته است و براي تمامي شيعيان جهان افتخاري بزرگ به شمار مي‌آيد و در دنيا مورد توجه است؛ بنابراين تلاش كنيد اين جايگاه مقدس در جهان بيشتر معرفي شود.
حضرت آيت‌الله العظمي صافي با بيان اين كه قم ام القراي اسلام است، افزودند: البته هر جا كه حوزه علميه است چنين است، ولي قم عظمت و موقعيت بسيار خوبي در جهان پيدا كرده است؛ البته در هر عصري اين شهر جلوه‌هاي خاص و روشني داشته است كه وجود محدثان بزرگ از جمله اين ويژگي‌ها به شمار مي‌آيد.

معظم له تاكيد كردند: اين شهر از خيلي جهات با ساير شهرها متفاوت است. با بيداري و آگاهي دادن مردم، سير تكاملي اين شهر را سرعت ببخشيد. اخلاق و دين از خواسته‌هاي اسلام است كه بايد اين نكات را در مديريت شهري مدنظر قرار دهيد و البته مبلغان ديني هم بايد در منابر اين نكات را ترويج دهند.
ايشان ادامه دادند: امروز بايد زن، مرد، جوان و دختر شهر قم براي همگان الگو باشند و نكاتي اخلاقي را در شهر رعايت كنند تا زائراني كه از شهرها و كشورهاي مختلف به اين شهر مي‌آيند اين اخلاق نيكو را به عنوان سوغات معنوي براي خود به ارمغان ببرند و آن را در جهان ترويج دهند.
حضرت آيت‌الله العظمي صافي با اشاره به شروع به كار شهردار جديد قم فرمودند: اين مسؤوليت فرصت بسيار خوبي است تا شما بتوانيد از اين موقعيت براي خدمت به مردم استفاده كنيد و در حقيقت اين فرصت، يك امتحان الهي است تا بتوانيد آثار ارزشمندي در زمان مديريت خود براي مردم باقي بگذاريد.
معظم له در بخشي از سخنان خويش به موضوع ورزش و اهميت آن در جامعه و اهتمام شهرداري به امر ورزش اشاره‌اي داشتند و تصريح كردند: من با ورزش مخالف نيستم و هيچ كسي نمي‌تواند با ورزش مخالفت كند؛ همه بايد ورزش كنند اين از واجبات است؛ اما بايد تربيت بدني به معناي صحيح خود باشد.
ايشان ادامه دادند: متاسفانه گاهي ديده شده ورزش به گونه‌اي در جامعه ترويج داده مي‌شود كه سير اخلاقي آن به فراموشي سپرده مي‌شود. تنها توسعه فعاليت‌هاي ورزشي كافي نيست، بايد به نكات اخلاقي ورزش هم توجه كنيد؛ بنابراين بايد كاري كنيد ورزشكاران قمي هم براي ديگران الگو باشند.
حضرت آيت‌الله العظمي صافي با بيان اينكه بعضي از ورزش‌ها براي بانوان افتخار محسوب نمي‌شود، يادآور شدند: خانه‌داري، اشرف مشاغل است، ولي متاسفانه برخي تصور مي‌كنند خانه‌داري شغل نيست، در حالي كه تربيت فرزندان سالم و اسلامي از جمله كارهاي مهمي است كه همگان نمي‌توانند به اين موفقيت دست يابند و اين كار تنها در سايه كار و تلاش بانوان خانه‌دار محقق مي‌شود.
معظم له به تبليغات غربي در خصوص پرداختن به مسائل ورزشي اشاره كردند و افزودند: شما نبايد هرگز فريب تبليغات نادرست غرب را در خصوص ورزش بخوريد، بايد ارزش‌هاي حقيقي را در ورزش تبليغ كنيد، زيرا گاهي برخي به دنبال ورزش‌هايي مي‌روند كه ارزش خاصي ندارد.
ايشان همچنين در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به نقش شهرداري‌ها در برگزاري مراسم‌‌هاي مذهبي تصريح كردند: شهر قم به لحاظ جايگاه ويژه‌اي كه دارد مردمان آن در مناسبت‌هاي مذهبي فعالانه حضور مي‌يابند، بنابراين شهرداري تلاش كند كه در ايام ولادت و عزاداري ائمه معصومين عليهم السلام با مردم همكاري داشته باشد. البته در همه اين برنامه‌ها نظم و انضباط شهري و هماهنگي لازم است كه شهرداري بايد آنها را سامان دهد.
معظم له افزودند: به هر ميزان مراسم ولادت‌ و شهادت ائمه معصومين عليهم السلام باشكوه برگزار شود، عظمت اسلام هم بيشتر نمايش داده خواهد شد، از اين‌رو شهرداري در اين خصوص مي تواند كمك خوبي در اجراي برنامه ها داشته باشد و نبايد از اين مهم غفلت كند.
مرجع تقليد جهان تشيع با اشاره به اين كه دشمنان در تلاشند هميشه نقش مذهبي و بين‌المللي شهر مقدس قم را كم‌رنگ كنند، تصريح كردند: دشمنان هميشه در تضعيف اسلام تلاش مي‌كنند كه اين كارشان تازگي ندارد؛ حتي در زمان ائمه معصومين عليهم السلام در شهر مدينه هم با ترويج مراكز فساد در كم‌رنگ كردن فضاي معنوي اين شهر تلاش كردند، ولي عظمت و معنويت اهل بيت عليهم السلام همه نقشه‌هايشان را برهم زد. بنابراين كاري كنيم شهرهاي مقدسي همچون قم، مشهد، مدينه و نجف هميشه در جهان الگو باشند.
در پايان حضرت آيت الله العظمي صافي ضمن تقدير و تشكر از مسؤولان شهري براي موفقيت همه آنها دعا كردند.
در ابتداي اين ديدار آقاي مهندس دلبري شهردار جديد قم گزارشي از برنامه‌ها و فعاليت‌هاي شهرداري قم خدمت معظم له ارائه كرد.
 

موضوع:

سه شنبه / 19 مهر / 1390