وریز وجوهات
بسمه تعالی به اطلاع کلیه مؤمنان خداجوی می رساند که حلول ماه رمضان بر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی ثابت گردیده و پنج شنبه 27 اردیبهشت، اول ماه رمضان 1439 می‌‌باشد
جمعه: 1397/03/4 - (الجمعة:9/رمضان/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار جمعی از فرماندهان انتظامی سراسر کشور:
هدايا و جوايز را بايد به شيعيان مخلص اميرالمومنين بدهند نه به كساني كه به فسق و فجور متجاهر هستند.

حضرت آيت‌الله العظمي صافي صبح امروز چهارشنبه 25/8/1390 شماري از فرماندهان نيروي انتظامي و روساي كلانتري‌هاي سراسر كشور را به حضور پذيرفتند.
ايشان در اين ديدار با تبريك دهه ولايت و عيد سعيد غدير خم، اظهار داشتند: اميدوارم كه همه از بركاتِ ولايت مولاي متقيان اميرالمومنين علي عليه السلام بهره مند باشيم و خط ولايتِ اهل بيت عليهم السلام را نگه بداريم و به لوازم آن ملتزم باشيم.
معظم له تصريح كردند: تمام شيعه و سني و‌ دوست و دشمن به فضائل و مناقب، عدالت خواهي، عبادت، زهد، تقوا و پرهيزگاري حضرت علي عليه السلام اعتراف دارند و ما كه رهبر و امامي همچون اميرالمومنين علي عليه السلام داريم بايد انتصاب به چنين شخصيتي را افتخار بدانيم و قدر آن را بدانيم.
مرجع تقليد جهان تشيع با بيان اين كه شيعه‌ي واقعي بودن بسيار مهم است و فاصله‌ي بين حرف تا عمل در شيعه بودن زياد است، افزودند: حضرت علي عليه السلام يكي از فرماندهان و حاكمان كشور اسلامي خود را به واسطه‌ي شركت در يك مهماني اشرافي و اعياني كه عده‌ي زيادي از ثروتمندان در آن شركت داشتند و فقرا و مستمندان از آن سفره‌ي رنگارنگ محروم بودند شديداً مورد مؤاخذه قرار دادند و او را توبيخ نمودند. امام نامه شديد اللحني به او نوشتند كه با اين جملات آغاز مي‌شد: "اي پسر حنيف، به من خبر رسيده است كه يكي از مردان بصره تو را به سفره‌اي دعوت كرده است و تو به آنجا شتافته‌اي. خوردني‌هاي نيكو برايت آورده‌اند و پي در پي ظرف‌هاي غذا در برابرت گذاشته‌اند. گمان نمي‌كردم مهماني مردي را بپذيري كه نيازمندان را به جفا رانده باشد و تنها ثروتمندان را دعوت كرده باشد..."

حضرت آيت‌الله العظمي صافي افزودند: در اسلام به طبقات محروم خيلي توجه شده است؛ حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و اله و سلم فرموده‌اند كه "خدايا مرا مسكين زنده بدار و مسكين بميران و مرا در قيامت در صف فقرا و مساكين محشور كن" و در جايي ديگر فرمودند: "وسيله نزديكي به خدا، عشق به محرومان و نزديك شدن به فقرا است".
معظم له در تبيين مفهوم مسكين و محتاج اظهار داشتند: مسكين و محتاج تنها به معناي اين نيست كه انسان بيكار باشد و كاري نداشته باشد؛ بلكه يك معناي آن اين است كه به دنبال رياست طلبي، دنيا طلبي و جاه طلبي نباشد. به همين دليل حضرت از خداواند چنين خواسته‌اي داشتند تا خويش را به اين فضائل آراسته كنند.
ايشان با بيان اين كه روز قيامت آن‌هايي كه از كار و مقامشان سوء استفاده نكرده‌اند و همه چيز را مخلصانه با ضعفا و فقرا تقسيم كرده‌اند در درگاه الهي سربلند خواهند بود، افزودند: بايد همه مسئولان نامه تاريخي امام علي را بخوانند كه چگونه فرماندار خاطي خود را توبيخ كردند و امروز ما نيز بايد همين روش را دنبال كنيم.
معظم له در ادامه به برخي روايات در خصوص فضائل حضرت امير عليه السلام اشاره داشتند و تصريح كردند: در روايت داريم، امير المومنين علي عليه السلام نشست و برخاستش با مردم، عادي بود، و هرگز صفات رذيله‌ي تكبر و تحميل بر مردم در شخصيت مولاي متقيان وجود نداشت و با غلامان بسيار رفت و آمد داشت. از اين كه ما به چنين شخصيتي منتصب هستيم بايد افتخار كنيم، زيرا حتي دشمنان ايشان با شنيدن صفات و فضايل ايشان بي‌اختيار گريه مي‌كنند.
مرجع تقليد جهان تشيع تأكيد كردند: تمام زندگي حضرت علي عليه السلام عدالت، عبادت و بندگي خدا بود، در زهد، پارسايي و علم نمونه بود و صفت علم در ميان ساير صفاتش درخشش خاصي داشت كه يكي از آثار علمي ايشان كتاب نهج البلاغه است كه افتخاري براي مكتب شيعه است.
حضرت آيت‌الله العظمي صافي ادامه دادند: متاسفانه با داشتن كتاب گرانقدر و ارزشمند نهج‌البلاغه ما هنوز در مقام عمل، از اين كتاب بهره‌مند نيستيم و از آن فاصله داريم.
معظم له با بيان رواياتي از آداب معاشرت و اخلاق حضرت علي عليه السلام بيان داشتند: نقل است كه حضرت امير عليه السلام با وجود تمام كمالات و صفاتي كه داشتند اگر كسي به حضور حضرت مي‌رسيد ايشان را بسيار متواضع و فروتن مي‌يافت و معلوم نبود كه ايشان فرمانرواي كشور پهناور اسلامي مي‌باشند. اگر كسي در محضر ايشان حاضر مي‌شد، هيبت امير وجود شخص را فرا نمي‌گرفت.
معظم له ادامه دادند: بايد اخلاق حسنه، عدالت خواهي و ظلم ستيزي در وجود همه شيعيان متبلور باشد؛ زيرا همه اين صفات در مكتب اميرالمومنين عليه السلام وجود دارد. گرچه براي ما ممكن نيست كه اين صفات را تمام و كمال داشته باشيم، ولي بايد به اندازه توان، خود را به اين صفات نزديك كنيم.
ايشان با اشاره به حضور فرماندهان نيروي انتظامي در اين ديدار تصريح كردند: شما عزيزاني كه به عنوان پاسدار اسلام معرفي شده‌ايد و به نگهباني و پاسباني از مرزها و حدود و ثغور جامعه اسلامي مي‌پردازيد بدانيد كه وظيفه‌ي سنگيني بردوش داريد و همه بايد به دنبال اعتلاي كلمه اسلام، ترويج مكتب اميرالمومنين عليه السلام و در مقام مقابله با نواصي و نهي از منكر باشيد.
معظم له با انتقاد از اجراي بعضي از برنامه‌ها كه در مكتب شيعه جايي ندارد، افزودند: جوايز و تشويق‌ها بايد به شيعيان مخلص اميرالمومنين عليه السلام تعلق بگيرد، نه به كساني كه متجاهر به فسق و فجور هستند، متاسفانه وضعيت آنگونه است كه از كساني كه به اين صفات رذيله مشهور و اسباب معصيت در دست دارند، تجليل مي‌شود كه اين روش در جامعه علوي پذيرفته شده نيست و نبايد نواهي در جامعه علوي وجود داشته باشد و كساني كه در بيت المال مسلمانان چنين ريخت‌و پاش‌هايي را انجام مي‌دهند ضامن و مسئول هستند.
مرجع تقليد جهان تشييع فرمودند : خوشبختانه خط نيروها‌ي مسلح ما و نيروي انتظامي نسبت به ديگران ثابت‌تر بوده است و ضعف و نقص در آن كمتر ديده مي‌شود و اين افتخار بزرگي براي نيروي انتظامي است كه به دنبال بصيرت‌افزايي هستند.
ايشان ادامه دادند: بصيرت يعني آشنايي كامل با احكام و ارزش‌هاي اسلامي و اجراي امر به معروف و نهي از منكر كه وظيفه‌ي اصلي نيروي انتظامي همان برقراري امنيت اجتماعي و آسايش و آرامش براي افراد جامعه مي‌باشد.
معظم له با ضروري شمردن ايجاد دوره‌هاي بصيرت افزايي براي همه‌ي اقشار و اصناف جامعه افزودند: همه بايد به دنبال بصيرت افزايي باشيم، اگر بخواهيم دنبال اميرالمومنين عليه السلام حركت كنيم بايد بدانيم كه چه حرفي بزنيم و چگونه خودمان را معرفي كنيم و چه همايش‌هايي برگزار كنيم.
ايشان با تقدير از نيروي انتظامي در ايجاد امنيت در جامعه اظهار داشتند: شما ماموران نيروي انتظامي به دنبال امنيت نواميس و حيثيات شيعه هستيد و انجام چنين ماموريتي براي شما ثواب دارد واين كار عبادت است. هر چه اخلاص‌تان را بيشتر كنيد از اجر و ثواب بيشتري برخوردار مي‌شويد. اميدوارم كه همه با هم براي داشتن جامعه علوي همكاري كنيم تا انشاء الله تابندگي خاصي در جامعه نمايان شود.
 

موضوع:

چهارشنبه / 25 آبان / 1390