وریز وجوهات
مشهد مقدس همزمان با سالروز شهادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علیه‌السلام، سراسر اندوه و اشک بود.   هیئات و دسته‌های بزرگ عزاداری و جمعیت چند هزار نفری دوستداران و شیعیان امیرالمومنین علی علیه‌السلام با چشمانی اشکبار و قلوبی...
شنبه: 1397/04/2 - (السبت:9/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی خطاب به دانش‌آموزان و دانشجویان اعزامی به عمره مفرده:
اصلاح امور جامعه در گرو تعظيم شعائر الهي است.

 

مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله العالي صبح روز، پنجشنبه 29/10/1390 در ديدار جمعي از دانش‌آموزان و دانشجويان اعزامي به عمره مفرده بياناتي را به شرح ذيل ايراد فرمودند:

بسم الله الرحمن الرحيم.
الحمد لله رب العالمين و الصلاة و السلام علي خاتم الانبياء و المرسلين سيد الاولين و الآخرين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين و لاسيما مولانا بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.
جَعَلَ اللهُ الْكَعْبَةَ الْبَيْتَ الْحَرَامَ قِيَاماً لِلنَّاسِ/مائده؛97.
بنده شكر و سپاس خداوند متعال را به خاطر اين‌كه به زيارت عزيزاني نائل شده‌ام كه به اين توفيق بزرگ مشرف شده‌اند و اين عبادت بسيار پربركت شامل حالشان شده است، بجا مي‌‌آورم.

اميدوارم كه همه در اين سفر روحاني الهي يعني سفر به سوي خدا، سفر به حرمين شريفين، سفر به مدينه طيبه و سفر به سوي پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و ائمه عليهم السلام موفق باشيد. اين توفيق را به همه شما تبريك عرض مي‌كنم و مي‌گويم:
يا ليتني كنت معكم فافوز فوزاً عظيماً؛
اي كاش من هم در خدمت و همراه شما بودم و از اين بركاتي كه نصيب شما خواهد شد بهره‌مند مي‌شدم.
شما جوان هستيد و در مرحله‌اي قرار داريد كه انتظارات ائمه عليهم السلام و امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف در وجود شما توقف دارد. شما ذخيره اسلام هستيد. آينده اسلام با شماست.
شما جوانان عزيز بايد عظمت و عزت اسلام را نگه داريد چرا كه پايداري همه سنت‌هاي اسلام به واسطه خلوص نيت شما جوان‌هاي گرامي است.
شما فرزندان آقا امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف هستيد و حضرت به شما عنايت دارند. همين توفيقي كه نصيب شما شده است از عنايات آن حضرت به شما است.
آياتي كه در ابتدا تلاوت شد به مطالب بسيار مهمي اشاره دارد. مسأله حضرت ابراهيم و اين برنامه‌اي كه به واسطه وجود ايشان شروع شد، و دعايي كه ايشان مي‌كند، و نيز بشارتي كه به ظهور پيغمبر اكرم صلي الله عليه و آله مي‌دهد:
رَبَّنَا وَ ابْعَثْ فِيهِمْ رَسُولاً مِنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِكَ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ يُزَكِّيهِمْ/بقره؛129.
حضرت ابراهيم عليه السلام از خداوند متعال درخواست مي‌كند كه خداوندا در بين اين‌ها پيغمبري مبعوث فرما كه آيات را براي ايشان تلاوت كند و مردم را تصفيه و پاك بسازد. امت اسلام بر حسب اين آيات شريفه، بشارت حضرت ابراهيم است. مراسم و برنامه‌هايي هم كه در اين سفر عمره و حج انجام مي‌شود، همه از بركت وجود حضرت ابراهيم عليه السلام است.
به هر حال قدر خودتان را بدانيد، و بدانيد امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف انتظار دارند كه فرزندان خوبي داشته باشند و از آن‌ها راضي باشند و در همان مسيري كه ايشان مي‌خواهند يعني مسير ترقي و عظمت اسلام، مسير امر به معروف و نهي از منكر و مسير خودسازي قدم بردارند.
اولين كاري كه در اين سفر و عروج روحاني بايد انجام دهيد اين است كه خودتان را بشناسيد، خودتان را بسازيد و با امام زمان تجديد عهد كنيد. با امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف در آنجا بيعت كنيد كه وقتي انشاء الله بر مي‌گرديد در خدمت امام زمان و از انصار خوب ايشان باشيد.
بدانيد همه ما در يك مسير هستيم، و خط ما دين و قرآن مجيد است. خط، خط ولايت ائمه طاهرين عليهم‌ السلام و تحصيل رضاي امام زمان است. هر كس بيشتر زحمت بكشد و بيشتر معرفت پيدا كند، مقدار بيشتري از اين برنامه‌ها را مي‌فهمد.
الحمدلله ما ديني داريم كه در تمام جوانب كامل و سازنده است و انسان را به طرف خداوند متعال و زندگي سعادتمندانه انساني سير مي‌دهد. اين‌ها مسائلي است كه اگر انسان دقت كند، همه‌اش معجزه است ‌كه يك چنين نقشه‌ جامع الاطرافي براي سعادت جامعه آمده باشد. بزرگان عالم بشريت هر چه در اين اسرار و برنامه‌ها فكر كنند، از اين‌كه بخواهند اسرار همه را درك كنند عاجزند.
حال شما به چنين فيض و سعادتي نايل شده‌ايد كه هم خودتان را بسازيد و هم انشاء الله هنگامي كه برمي‌گرديد سفير مي‌شويد؛ يعني سفير خدا به سوي مردم، فرستاده آقا امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف به سوي جامعه. خودتان را اين‌طور حساب كنيد كه مي‌خواهيد چنين موقعيت و مسئوليت خطيري را به عهده بگيريد.
من بسيار خوشحال شدم و اين برنامه‌ها را يك عنايت غيبي مي‌دانم كه اين وضعيت فراهم مي‌شود تا جوانان عزيز و قشر تحصيل‌كرده ما در ارتباط با يك همچنين برنامه سازنده الهي توفيق داشته باشند.
اين‌ها اسباب اميدواري براي همه جامعه است و هر چه اين برنامه‌ها توسعه پيدا كند جامعه موفق‌تر مي‌شود و اصلاح در جامعه بيشتر مي‌شود. اصلاً راه اصلاح همين برنامه‌هاست.
اميدوارم كه خداوند متعال روز به روز بر توفيقات شما بيفزايد و جامعه ما بيش از پيش در مسير تقرب به اهل بيت عليهم السلام و خدمت به امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف رو به پيشرفت و ترقي باشد، و انشاء الله در همه رشته‌ها، شاهد عظمت اسلام و اهتزاز پرچم اقتدار اسلام باشيم.
بنده براي همه شما و براي حفظ سنت‌هاي اسلامي دعا مي‌كنم. شما هم در آن مقامات شريفه به ياد امام زمان عليه السلام باشيد و مخصوصاً جهت تعجيل در فرج آن بزرگوار دعا كنيد و پيروزي همه مسلمين را از خداوند متعال بخواهيد.
والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته.
 

موضوع:

جمعه / 30 دى / 1390