وریز وجوهات
بسمه تعالی ضمن ارزوی قبولی طاعات و عبادات کلیه‌ی مؤمنین خداجوی به اطلاع می‌رساند که رؤیت حلول ماه شوال در شامگاه پنجشنبه 24 خرداد بر حضرت ایت الله العظمی صافی گلپایگانی مد ظله العالی ثابت گردید و جمعه 25 خرداد 1397 عید سعید فطر و برابر با اول...
جمعه: 1397/04/1 - (الجمعة:8/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار جمعی از اساتید و طلاب مدرسه خاتم الاوصیاء علیه السلام:
همه به خصوص حوزه علميه بايد با استقامت و پايداري از هويت ديني و اسلامي خود دفاع كنند، و اجازه ندهند كه اين هويت خدشه‌دار شود.

مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف، صبح سه‌شنبه 23/12/1390 مسئولان و طلاب حوزه علميه خاتم الاوصياء عليه السلام را به حضور پذيرفتند.
معظم له در اين ديدار، با اشاره به اهميت اطلاع كامل از عقايد فرقه‌هاي مختلف و نوظهور بيان داشتند: طلاب بايد خود را براي مقابله با فرقه‌هاي جديد و نوظهور آماده نمايند.
در ابتداي اين ديدار حجة الاسلام و المسلمين آقاي علي‌دوست استاد حوزه علميه و سرپرست محترم مدرسه خاتم‌الاوصياء عليه السلام گزارشي از نحوه تعليم و تدريس در اين مدرسه را به حضور مرجع عاليقدر ارائه دادند.

قسمتي از بيانات مرجع عاليقدر به شرح ذيل است:
بسم الله الرحمن الرحيم. الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي سيد الاولين و الآخرين و خاتم الانبياء و المرسلين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين و لاسيما بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.
قَالَ اللهُ تَعَالي: إِنَّمَا يَخْشَى اللهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ /فاطر؛آيه28.
بنده از حضور شما عزيزان بسيار تشكر مي‌كنم، و اين حضور و ديدار را براي خودم غنيمت مي‌دانم و اميدوارم كه بركات اين حضور و ديدارها تحت عنايات و توجهات حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف بسيار زياد باشد.

مطالبي كه با اين وسعت فرموديد همه مطالبي است كه مقصد تأسيس حوزه‌ها از ابتدا تا الان بوده و هست، و بالاتر از آن، از عصر حضرت رسول اكرم صلوات الله عليه و آله - كه حلقه‌هاي درس در مسجد مدينه برپا مي‌شد، و تحت نظر و تدريس امام حسن مجتبي و حضرت سيد الشهدا عليهما السلام بود-، مقصد همين بود كه اسلام بيشتر تبليغ شود، و اشخاصي تربيت شوند تا بتوانند دعوت دين مقدس اسلام را به همه دنيا برسانند.
هدف تشكيل و تأسيس حوزه‌ها همين بوده است كه در رشته‌هاي مختلف، اساتيد متبحري تربيت شوند تا بتوانند اسلام، اين دين كامل را به همه دنيا تبليغ نمايند، به طور مثال در زمان حضرت امام صادق عليه السلام آن حضرت در رشته‌هاي مختلف كساني را تربيت كرده بودند كه در هر جا و در هر رشته‌ مخصوص حضور پيدا مي‌كردند، ديگران در مقابل آن‌ها نمي‌توانستند عرض اندام كنند.
اكنون در زمان ما وضعيتي پيش آمده است كه تبليغ اسلام و سيره اهل بيت عليهم السلام بسيار آسان شده است، يعني آن‌طور كه مثلاً 500 سال پيش از اين براي پيداكردن استاد و روايت و حديث علماء و طلاب مسافرت‌هاي زياد و طولاني مي‌كردند و زحمت‌ زيادي مي‌كشيدند، الان اين چنين نيست.
بايد اين موقعيت را غنيمت شمرد و استفاده كرد. الان در دنيا هر كسي كه خودش يك فكر منحصر به فرد داشته باشد، مي‌تواند آن را به راحتي تبليغ ‌كند. به همين خاطر بايد همه طلاب عزيز اطلاع از فِرَق و دعوت‌هاي جديد و كاذب آن‌ها داشته باشند و خود را براي مقابله با آن‌ها آماده كنند.
نكته ديگري كه به نظر بنده مهم است بحث سيره و تاريخ اسلام مي‌باشد كه بايد طلاب به كتب سيره و تاريخي كه نوشته شده است اطلاع كامل داشته باشند. البته برخي ازاين كتاب‌ها داراي اشتباه هم است كه بايد همه مطالب را بررسي كرد و مورد مطالعه قرار داد.
برخي از اين كتب سيره مشتمل بر نكات خيلي جالب و عالي است. هر چه بيشتر آقايان طلاب از تاريخ و سيره اطلاع داشته باشند اثر تبليغ بيشتر مي‌شود. به هر حال وظيفه طلاب و حوزه‌هاي علميه امروز سنگين است، و از طرفي بسيار با عظمت و داراي ثواب و فضيلت زياد است. البته مؤمنين خير و نيكوكار كه با شما همكاري مي‌نمايند، كار بسيار بزرگ و عظيمي را انجام مي‌دهند كه نشان‌ مي‌دهد آن‌ها اشخاص با معرفتي هستند كه مي‌دانند مال خود را در چه راه بزرگي مصرف ‌كنند.
خانواده‌هاي محترم طلاب هم بايد در كنار آقايان طلبه‌ها با خلوص نيت در اين راه قدم بردارند و عزيزان همه متوجه باشند كه خود را به اسلام و قرآن و امام زمان عليه السلام فروخته‌اند.
نكته مهم ديگر استقامت شيعيان در حفظ هويت تشيع است. الان در پاكستان شايد روزي نباشد كه جمعي از شيعيان به شهادت نرسند مع‌ذلك اين‌ها استقامت مي‌كنند و آنجا مانده‌اند، يا در قطيف و مناطق شيعه‌نشين عربستان و بحرين شيعيان در فشار و اذيت بسياري هستند ولي با قدرت تمام، هويت تشيع خود را حفظ مي‌كنند.
بايد ما هم آماده باشيم و در همه ميدان‌ها عرض وجود كنيم و شخصيت ديني خودمان را به همه اعلام نماييم، كه اگر در مقابل ضعيف‌شدن اين هويت ديني خداي ناكرده بي‌تفاوت باشيم، مرتكب تقصير خيلي بزرگي شده‌ايم.
البته حوزه علميه و علماء مسئوليت بيشتري دارند كه اگر كوتاه بيايند در پيشگاه آقا امام زمان ارواحنا فداه مسئول هستند. لذا همه بايد با استقامت و پايداري از هويت ديني و اسلامي خود دفاع كنيم و اجازه ندهيم كه اين هويت خدشه‌دار شود.
در پايان با عرض تشكر مجدد از شما عزيزان، اميدوارم كه خداوند متعال به همه شما توفيق بدهد كه بتوانيد به دين مقدس اسلام و مكتب اهل بيت عليهم السلام خدمت كنيد و اين معارف را به سراسر دنيا برسانيد.والسلام عليكم و رحمة ‌الله 

موضوع:

چهارشنبه / 24 اسفند / 1390