وریز وجوهات
  رؤیت هلال با چشم مسلح س. آیا رؤیت هلال با استفاده از ابزارهای نجومی (دوربین، تلسكوپ و ...) اعتبار شرعی دارد؟ ج. كفایت رؤیت با چشم مسلّّح، مورد اشكال است.والله العالم   اثبات اول ماه س. اگر رادیو و رسانه‌ها خبر...
جمعه: 1397/03/4 - (الجمعة:9/رمضان/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار يكي از منتخبان مردم قم در مجلس شوراي اسلامي:
نماينده بايد با شجاعت تمام و آگاهي و بصيرت كامل از احكام اسلام و حقوق ملت دفاع نمايد.

مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله‌الوارف، صبح يكشنبه 18/12/1390 آقاي مهندس اميرآبادي يكي از منتخبان مردم قم در مجلس شوراي اسلامي را به حضور پذيرفتند.
معظم له در اين ديدار، با اشاره به اهميت وظايف نمايندگي مجلس شوراي اسلامي فرمودند: بايد نماينده مجلس بر همه اوضاع تسلط داشته باشد كه مبادا از روي ناآگاهي رأي بدهد. هر كس كه نفهميده رأي بدهد، به نظام اسلامي و مردم خيانت كرده است.
در ابتداي اين ديدار، آقاي مهندس اميرآبادي به بيان ديدگاه‌ها و برنامه‌هاي خود براي نمايندگي قم در مجلس شوراي اسلامي پرداختند.

قسمتي از بيانات مرجع عاليقدر به شرح ذيل است:
بسم الله الرحمن الرحيم. الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي سيد الاولين و الآخرين و خاتم الانبياء و المرسلين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين و لاسيما بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.
مطالبي كه توضيح داديد، مطالب بسيار خوب و لازمي است، و همه دلسوزان و مردم، تحقق اين مسائل را از يك نماينده توقع دارند. نكته مهم اين است كه انسان در عمل هم اين مطالب را انجام دهد؛ به طور مثال يك نماينده در مواضعي كه لازم است، در مجلس بايد شجاعانه اظهار وجود كند، و يا در جايي كه بايد مصالح اسلام و منافع مملكت رعايت شود، فروگذار نكند. البته همه اين‌ها نياز به ايمان كامل و اعتقاد راسخ به خداوند متعال دارد كه اگر كسي فقط خدا را در نظر داشت، از هيچ‌كس نمي‌ترسد، و در جايي كه لازم باشد، حرف مي‌زند، و از حق دفاع مي‌نمايد. همه نماينده‌ها بايد بر همين اساس كار كنند، كه اگر غير اين باشد، مجلس براي آن‌ها غصب، و رفتن به مجلس براي آن‌ها جايز نيست.

يك نماينده بايد متوجه وظايف خود باشد، و بداند كه قيام و قعودهايش در مجلس بسيار با اهميت است كه گاهي انسان را به اعلي عليين، و گاهي به اسفل السافلين مي‌برد.
بايد اين قيام و قعودها همه با فهم و علم و بصيرت، جهت دفاع از احكام و دستورات شرع مقدس اسلام و در راه رضاي خداوند متعال و مصلحت مردم و عزت كشور باشد. بايد يك نماينده، سنگيني مسئوليت نمايندگي را احساس نمايد، و وظايفش را به طور كامل انجام دهد.
البته كسي كه نماينده مردم قم است، مسئوليتش بيشتراست. بايد نماينده قم به عنوان دفاع‌كننده از شرع و مكتب در مجلس حاضر شود اگرچه همه نماينده‌ها بايد مدافع احكام الهي باشند، اما مسئوليت و نقش نماينده قم بايد پررنگ‌تر باشد كه اگر خداي‌ناكرده انحرافي در آنجا پيش آمد و حرف خلافي زده شد، نماينده قم مقاومت كند و نگذارد خلاف شرعي اتفاق بيفتد.
وجود مبارك حضرت معصومه سلام الله عليها و حوزه مباركه قم و مردم شريف قم همه زمينه‌ساز اين است كه نماينده قم در مجلس ابراز وجود كند و حقيقتاً نمايندگي قم را داشته باشد و به عبارت ديگر صداي قم در مجلس باشد.
البته اين خيلي كار بزرگ و سنگيني است، و اگر انسان آن را پذيرفت بايد بداند از يك سو وظيفه بسيار دشواري را قبول كرده است، و از جهتي ديگر آن را فرصتي بداند براي خوشحال‌نمودن آقا امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف و خدمت به فقرا و مستمندان و محرومان.
ايشان در بخش ديگري از بيانات خود فرمودند: يك نماينده بايد بر همه اوضاع تسلط داشته باشد، و سياست‌هاي داخلي و خارجي مملكت را به صورت كامل بداند، و نفهميده و ازروي ناآگاهي رأي ندهد، كه هر كس نفهميده رأي بدهد، به نظام اسلامي و مردم خيانت كرده است.
معظم له با اشاره به اهميت بودجه كه هر ساله مجلس بايد آن را بررسي نموده و تصويب كند، فرمودند: نمايندگان بايد خيلي مواظب باشند كه بودجه به نفع مردم و مملكت باشد، و بايد از مصرف صحيح بيت المال با دقت حفاظت نمايند، و نگذارند بودجه مملكت حيف و ميل شود، چرا كه اگر ريالي از پول بيت المال در غير راه شرعي و الهي خرج شود، همه ضامن و مسئول هستند.
شما هم انشاء الله از اين امتحاني كه در آن واقع شده‌ايد سربلند بيرون بياييد كه در نهايت براي خودتان افتخار است و هم براي شهر قم؛ و بدانيد مردم هم، نمايندگاني را بيشتر دوست مي‌دارند كه مصالح اسلام و دين و مردم را بيشتر رعايت كنند. خداوند شما را حفظ فرمايد. والسلام عليكم و رحمة‌الله

موضوع:

دوشنبه / 22 اسفند / 1390