وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله ربّ العالمين و الصلوة و السلام علی سيّدنا و نبيّنا حبيب إله العالمين أبي القاسم محمّد و آله الطاهرين سيّما بقية الله في الأرضين. «الفقهاء حصون الإسلام» السلام عليکم و رحمةالله سخن درباره شخصيّتي است که صاحب...
پنجشنبه: 30 / 01 / 1397 ( )

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار دبير و اعضاي ستاد عالي هماهنگي كانون‌هاي فرهنگي مساجد كل كشور:
مساجد بايد مستقل و مردمي باقي بمانند، و نبايد دولتي و غير مردمي شوند.

 

حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف مرجع عاليقدر شيعه، صبح سه‌شنبه 16/12/1390 دبير و اعضاي ستاد عالي هماهنگي كانون‌هاي فرهنگي مساجد كل كشور را به حضور پذيرفتند.
معظم له در اين ديدار، با اشاره به اهميت مركز قرار دادن مساجد در برنامه‌هاي فرهنگي اجتماعي فرمودند: هنري كه در اسلام مورد نظر است، هنر بندگي خدا، عمل به دستورات قرآن مجيد و روايات اهل بيت عليهم‌السلام است، و هنري كه در آن، خلاف اسلام و معارف اهل بيت عليهم السلام رفتار شود هنر نيست.
در ابتداي اين ديدار، دبير محترم اين ستاد، به ارائه گزارشي در زمينه فعاليت‌هاي اين مركز پرداخت.
حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف مرجع عاليقدر شيعه، صبح سه‌شنبه 16/12/1390 دبير و اعضاي ستاد عالي هماهنگي كانون‌هاي فرهنگي مساجد كل كشور را به حضور پذيرفتند.
معظم له در اين ديدار، با اشاره به اهميت مركز قرار دادن مساجد در برنامه‌هاي فرهنگي اجتماعي فرمودند: هنري كه در اسلام مورد نظر است، هنر بندگي خدا، عمل به دستورات قرآن مجيد و روايات اهل بيت عليهم‌السلام است، و هنري كه در آن، خلاف اسلام و معارف اهل بيت عليهم السلام رفتار شود هنر نيست.
در ابتداي اين ديدار، دبير محترم اين ستاد، به ارائه گزارشي در زمينه فعاليت‌هاي اين مركز پرداخت.
 
 
قسمتي از بيانات مرجع عاليقدر به شرح ذيل است:
بسم الله الرحمن الرحيم. الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي سيد الاولين و الآخرين و خاتم الانبياء و المرسلين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين و لاسيما بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.
قال الله تعالي: إِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ الله  مَنْ آمَنَ  بِاللهِ  وَ الْيَوْمِ  الْآخِرِ. (1)
بنده از حضور شما عزيزان تشكر مي‌كنم، و اميدوارم همه كساني كه در مسير تعظيم شعائر دين و احياي سنت‌هاي اسلامي تلاش مي‌كنند، و خالصانه در راه ترويج مكتب اهل بيت عليهم السلام قدم برمي‌دارند، مورد توجه خاص حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف قرار بگيرند.
مسأله مسجد، از مسائل مهمي است كه سخن درباره آن باب گسترده‌اي دارد و مجال وسيعي مي‌خواهد.
قرآن كريم مي‌فرمايد: « إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ  لَلَّذِي  بِبَكَّةَ  مُبَارَكاً»(2) ؛ اولين خانه‌اي كه براي مردم بنا شد مسجد بود. اصلاً جامعه اسلامي يعني جامعه‌اي كه مركز آن مسجد باشد. مسلمانان هر كجا باشند ولو جمعيت زيادي هم نداشته باشد، مسجد دارند و نماز جماعت و اجتماعات ديني و ساير شعائر اسلامي را در آن اقامه مي‌كنند.
در رواياتي كه از ائمه اهل بيت عليهم السلام به دست ما رسيده است نيز تأكيد زيادي بر اهميت مسجد شده است، مثلاً در روايتي كه مرحوم صدوق اعلي الله مقامه در كتاب شريف من لايحضره الفقيه روايت مي‌كند، و در مكارم الأخلاق مرحوم طبرسي رحمه الله نيز آمده است مي‌فرمايد:
«مَنْ مَشَى إِلَى مَسْجِدٍ يَطْلُبُ فِيهِ الْجَمَاعَةَ كَانَ لَهُ بِكُلِّ خُطْوَةٍ سَبْعُونَ أَلْفَ حَسَنَةٍ وَ مَحَي عَنْهُ سَبْعِينَ أَلْفَ سَيِّئَةٍ وَ يَرْفَعُ لَهُ مِنَ الدَّرَجَاتِ مِثْلَ ذَلِك‏»(3)؛ هر كس كه به براي نماز جماعت به مسجدي برود، براي هر قدمي كه بر مي‌دارد 70 هزار حسنه در نامه عملش نوشته مي‌شود، و 70 هزار گناه از او محو مي‌گردد، و هفتاد هزار درجه بالا مي‌رود.
اسلام از بدو ظهور خود اهميت زيادي به مسجد و محور بودن آن داده است. وقتي كه پيامبر گرامي اسلام صلي الله عليه و آله به مدينه آمدند، اولين كاري كه كردند مسجد ساختند، يعني نشان دادند كه جامعه اسلامي بايد بر مبناي مسجد و محوريت آن سير داشته باشد.
اگر مساجد احيا شود و امر آن مورد اهتمام قرار بگيرد، ساير مطالب و اهداف مكتب پيشرفت مي‌كند. بايد كاري كنيم كه همه مردم اقبال حضور در مساجد را داشته باشند به خصوص جوانان.
مسجد، مركز بصيرت و معرفت است. مدرسه‌اي است كه همه مردم در آن درس مي‌خوانند و از آن استفاده مي‌كنند.مسجد هم مانند ديگر برنامه‌هاي اسلام براي اين است كه مردم زنده باشند و حيات طيبه داشته باشند. همان‌طور كه قرآن كريم مي‌فرمايد، همه دستورات و معارف پيامبر اكرم و اهل بيت او عليهم صلوات الله براي حيات طيبه مردم است:
«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اسْتَجيبُوا للّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاكُمْ لِما يُحْييكُم‏»(4)
مسأله مهم ديگري كه بايد در مورد مساجد در نظر داشت استقلال مساجد است، يعني اين‌كه مساجد بايد طوري باشد كه تحت اشراف هيچ كسي درنيايد و استقلال اجتماعي و اسلامي داشته باشند، و دولتي هم نباشند. امام جماعت‌ها هم كساني باشند كه مستقل و قوي و شجاع و عالم باشند چرا كه هر چه علم و استقلال آن‌ها بيشتر باشد، موجب توجه و رغبت بيتشر مردم به مساجد و حضور در آن مي‌شود.
نكته مهم ديگر درباره هنري است كه فرموديد. اگر چه هنر در اينجا به معناي مذموم آن نيست، ولي بايد توجه و دقت داشت كه هنر ما بندگي خدا، عمل به دستورات قرآن مجيد و روايات اهل بيت عليهم السلام است.
اگر هنر را به معناي ديگري بگيريم كه منافات با مسجد بودن داشته باشد و بخواهيم جوانان را به آن عناوين جذب كنيم، جذب چيزهاي ديگري مي‌شوند، به طور مثال بعضي از همين هنرهايي كه به خاطرش، اين همه جايزه مي‌دهند و ملاهي و مناهي در آن ترويج مي‌شود، يا ورزش‌هايي كه درست كرده‌اند و بابت آن مبالغ زيادي از بيت المال پرداخت مي‌كنند اين‌ها هنر نيست.
برنامه اسلام در مورد مساجد اين‌طور بود كه حلقه‌هاي ديني در آن درست مي‌شد و بزرگاني مي‌نشستند تا مردم از آن‌ها استفاده كنند. مخصوصاً حلقه علمي حضرت سيد الشهدا عليه الصلاة و السلام خيلي وسيع و پرفايده بود و بزرگان زيادي براي استفاده به آنجا مي‌آمدند.
پس بايد مساجد مركز و محور برنامه‌هاي ديني و اسلامي باشد و از برگزاري برنامه‌هايي كه منافات با تعاليم و دستورات اهل بيت عليهم السلام دارد پرهيز شود.
مطلب ديگري كه بايد توجه شود تعداد زياد مساجد از صدر اسلام تا به حال مي‌باشد، و هم‌اكنون مساجد زيادي از قديم باقي مانده است كه همه نشانگر علاقه و رغبت زياد مردم به دين و مساجد است. الان در همين كشور چين اگر ملاحظه كنيد مساجدي است كه سابقه هزار ساله دارد و نشان مي‌دهدكه رغبت مردم به دين بسيار زياد بوده است. الان هم همين‌طور است. مساجد زيادي ساخته مي‌شود و بايد اين روند ادامه پيدا كند و در مملكت خودمان مساجد را روز به روز احيا كنيم و در اختيار خود مردم بگذاريم تا خود مردم آن‌ها را اداره كنند.
در پايان مجدداً از حضور شما عزيزان تشكر مي‌كنم، و اميدوارم كه خداوند به همه شما و كساني كه در تعظيم شعائر اسلامي - كه بنابه فرموده قرآن كريم علامت تقوي است وَ مَنْ يُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ(5)- اهتمام مي‌كنند، توفيق خدمت بيشتر به مكتب قرآن و معارف اهل بيت عليهم السلام را عطا فرمايد. والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته
 
 پي‌نوشت‌ها:
1. سوره توبه؛ آيه18.
2. سوره آل عمران؛ آيه96.
3. من لايحضره الفقيه؛ ج4، باب ذكر جمل من مناهي النبي، ص3- مكارم الاخلاق؛ باب12، ص 432.
4. سوره انفال؛ آيه24.
5. سوره حج؛ آيه32.

 

موضوع:

چهارشنبه / 17 اسفند / 1390