وریز وجوهات
بحر عرفان عید میلاد امام عسکری است آن که شمس آسمانِ سروری است   آنکه بعد از حضرت هادی به حق متکی بر متّکای رهبری است   نام نیکویش حَسن، خُلقش حَسن پای تا سر حُسن و نیکو منظری است   الامام بن الامام بن...
يكشنبه: 1398/09/17 - (الأحد:11/ربيع الثاني/1441)
نسخه مناسب چاپSend by email
آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدار جمعی از علما و اندیشمندان اندونزی:
انديشمندان مسلمان، چهره صلح و رحمانيت اسلام را به جهانيان نشان دهند./ ما براي همه مذاهب اسلامي احترام قائليم و وظائفي را كه نسبت به آنها بايد انجام دهيم رعايت مي كنيم.

 

هيئت علما و انديشمندان كشور اندونزي با مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند.

معظم له ضمن خوشامدگويي به هيئت علماي اندونزي و ابراز خرسندي از ديدار با ايشان فرمودند: بنده از ابتدا با برادران اندونزيايي آشنا بودم و از زمان استقلال اين كشور از استعمار هلند، با آنان در ارتباط بودم.

از آن زماني كه سوكارنو در مجلسي كه رئيس جمهور وقت آمريكا به افتخار او برگزار كرده بود و به خاطر او شراب را از آن برداشت و برادران اندونزيايي ما، هويت ديني خودشان را به جهانيان نشان دادند.

امروز كشور بزرگ اندونزي در ميان ملل اسلامي جايگاه خاصي دارد و بايد با يكپارچگي در برابر استعمارگران و تكفيري‌ها ايستادگي كنند.

ايشان، اهتمام به يكپارچگي امّت اسلامي در برابر دشمنان اسلام را از ضروريات عصر فعلي اعلام كرده و افزودند: امّت اسلامي و علماي اسلام، بايد وحدت و انسجام خود را همان طور كه از اوّل بوده است، حفظ كنند و از ابراز افكار و رفتاري كه موجب تزلزل موقعيت مسلمان ها و عزّت آنان مي شود به شدّت اجتناب كنند.

مرجع عاليقدر در ادامه اين ديدارِ بسيار صميمانه بيان داشتند: گروه‌هايي مانند داعش و تكفيري ها همگي براي از بين بردن هويت اسلامي و خدشه‌دار كردن اسلام حقيقي در برابر افكار عمومي دنيا ظهور كرده اند كه لازم است امّت اسلام بخصوص علما و انديشمندان اسلام، در برابر آنان بايستند و از كيان اسلام دفاع كنند.

در اين فتنه بزرگ‌ كه دامنگير اسلام و مسلمانان شده است، همه علماي اسلام بايد با همكاري و همدلي اين خطر را دفع كنند.

آيت الله العظمي صافي در قسمت ديگري از سخنان خود با اشاره به ابعاد صلح و رحمت دين اسلام فرمودند: همان طور كه قرآن كريم به پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله مي فرمايند كه «وَ مَا أرسَلناكَ إلّا رحمَةً للعالَمِين»، اسلام و پيامبر گرامي اسلام، براي همگان رحمت و انسانيت را مي خواهد امّا امثال داعش، اسباب بدنامي همه جوامع اسلامي را فراهم آورده اند كه بايد با تبليغ مناسب آموزه هاي اسلام توسط همه انديشمندان مسلمان، چهره صلح و رحمانيت اسلام را به جهانيان نشان داد.

معظم له در پايان اين ديدار ضمن قدرداني از حضور علماي بزرگ اندونزي در ايران، فرمودند: افتخار ما اسلام و ارتباط و همكاري با همه مسلمانان است. ما مي خواهيم وحدت اسلامي به معناي واقعي كلمه برقرار شود. ما براي همه مذاهب اسلامي احترام قائليم و وظائفي را كه نسبت به آنها بايد انجام دهيم رعايت مي كنيم. چه پيروان مذهب شافعي كه بسيار به ما نزديك هستند و چه حنفي ها كه پيشواي آنها ابوحنيفه گفته است: حُبُّ الْيَهُودِ لآلِ مُوسَى ظَاهِرٌ * وَ وِلاَؤُهُمْ لِبَنِي‌ أَخِيهِ بَادِي‌* وَ إمَامُهُمْ مِنْ نَسْلِ هَارُونَ الاُولَي‌* بِهِم‌ اقْتَدَوْا وَلِكُلِّ قَوْمٍ هَادِ* وَكَذَا النَّصَارَي‌ يُكرِمُونَ مَحَبَّةً * لِمَسِيحِهِمْ نَجْراً مِنَ الاَعْوَادِ  .... ؛ همه و همه بايد در كنار هم تلاش كنيم با سرلوحه قرار دادن دستورات و هدايت هاي پيامبر بزرگوار اسلام و آموزه‌هاي قرآن و اهل البيت عليهم السلام، فتنه داعش و گروه هاي تكفيري را از بين ببريم.

موضوع:

چهارشنبه / 2 مهر / 1393