وریز وجوهات
بسمه تعالی إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيهِ رَاجِعُونَ رحلت دانشمند فرزانه، ناشر و مروّج تعلیمات و معارف نورانی قرآن و اهل بیت علیهم السّلام سلالة السادات دکتر سیّد کلب صادق نقوی رحمة اللّه علیه موجب تأثر و تأسف گردید. شخصیتی که با تلاش خستگی...
پنجشنبه: 1399/09/6 - (الخميس:10/ربيع الثاني/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
نامه خواندنی آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله‌الوارف:
اکنون که حدود بیست سال از نامه‌های شما می‌گذرد ...
نامه‌ای خواندنی از مرجع تقلید بعد از بیست سال

بسم الله الرحمن الرحیم

دیروز در بین اوراقی که از سال‌های قبل کنار گذاشته بودم، به پاکتی برخوردم که تعداد زیاد برگه‌های موجود در آن، توجه را به خود جلب می‌کرد. وقتی نامه‌های داخل آن را مشاهده کردم، دیدم نامه‌هایی است از دانش‌آموزان کلاس پنجم ابتدایی روستای عبدالتاجدین کنگاور، از مناطق محروم آن خطّه که با ارشاد معلّم متدین و متعهّد خود تحت عنوان نامه‌ای به اینجانب حدود 20 سال قبل نوشته بودند.

چند نامه را مرور کردم، و عطر صفا و صمیمیت و معنویت و تعهّد و دین‌داری را از آن دوباره استشمام نمودم. با این‌که در همان زمان، از معلّم متدین و با اخلاق آنها، و نیز دانش‌آموزان عزیز آن مدرسه تشکّر کرده بودم و به‌عرض مبارکشان رسانده بودم که حقیر قابل این حرف‌ها نیستم، لیکن پس از گذشت این مدّت، مناسب دیدم محبّت آن معلّم عزیز و دانش‌آموزان متدیّن را یادآوری کنم. لذا نامه ذیل را خطاب به آن عزیزان تقدیم می‌دارم:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

استاد عزیز و جوانان محترم (کلاس پنجم ابتدایی سال 1374) روستای عبد التاجدین کنگاور

السلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته

دیروز به مناسبتی نامه‌های شما عزیزان را که حدود بیست سال قبل به حقیر نوشته بودید، دوباره مطالعه کردم. از تک تک نوشته‌های شما چیزی جز اخلاق، صفا، صمیمیت، امید به آینده، اراده خدمت به اسلام و اشتیاق به علم‌آموزی همراه با تهذیب نفس، ندیدم.

به راستی به حال شما غبطه خوردم که در نهایت پاکی و طهارت روح، چگونه نوشته‌هایتان از اشتیاق به علم‌آموزی و اینکه بتوانید در آینده به اسلام عزیز و مردم کشور خدمت کنید، حکایت می‌کرد.

نوشته بودید با راهنمایی معلّم عزیزتان، نماز را یاد گرفته‌اید و همیشه نماز می‌خوانید. گفته بودید هر روز برای سلامتی حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفدا دعای فرج می‌خوانید. از احترام خویش به پدر و مادر نوشته بودید و این‌که می‌خواهید درس بخوانید تا دانشمند شوید و در خدمت اسلام و مسلمانان باشید، و بسیاری دیگر از فضایل انسانی ذکر کردید که گفته بودید در آن سنّ و سال، به آنها متخلّق هستید.

اکنون که حدود بیست سال از نامه‌های شما می‌گذرد، و پای به عرصه مهمّ و خطیر جوانی گذارده‌اید، می‌دانم که ان‌شاء الله هنوز بر عهد آن دوران و وعده‌هایی که به خداوند متعال و پیامبر بزرگوار و اهل بیت طاهرینش علیهم السلام، و نیز به معلّم عزیز و خودتان داده بودید پایبند و استوارید.

می‌دانم که در کسوت جوانی هنوز اشتیاق به علم‌آموزی و خدمت به اسلام، در صدر آمال و آرزوهای شماست. می‌دانم که احترام به پدر و مادر، سرلوحه برنامه زندگانی‌تان است. مطمئنم که هنوز یاد امام زمان علیه‌السّلام را در دل‌هایتان زنده نگه می‌دارید، و یقین دارم که آینده از آن شماست.

بدانید دوران جواني، دوره و ميدان جهاد و پيكار با آمال نفسانی است. البته همه كس هم حريف نفس امّاره نمی‌شود، فقط پهلوانان حقيقي مي‎توانند در اين ميدان، اظهار وجود نموده و مدال قهرماني بگيرند.

شما عزیزان من و هر جوان دیگری، چه بخواهید و چه نخواهید، باید اين زورآزمايي و امتحان بسيار سخت و بزرگ را بگذرانيد، در مسیر این امتحان، ياد خدا را هرگز فراموش نكنيد و از او استمداد کنید كه خود وعده فرمود: «وَ الَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا» كساني كه در راه خدا جهاد مي‎نمايند، البته آنان را به راه درست هدایت می‌کنیم.

و این را نیز بدانيد كه همه در انتظار شما هستند. خداوند متعال از شما سعي و مجاهدت در علم‌آموزی و تهذیب نفس مي‎خواهد. اسلام و پيامبر بزرگوار آن، در انتظار تحقيقات علمي و درخشش‌های علمی و دینی شمایند.

اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام به‌خصوص حضرت بقية‎الله الاعظم امام عصر ارواح العالمين له الفداء، از شما انتظارهای بسیاری دارند.

تلاش کنید چنان باشيد كه از معرفت و بينش بيشتر و آگاهي زيادتر لذّت ببريد‌؛ اوقات خود را به معاشرت‌هاي بيهوده، و برنامه‌هایی که كمالي از آن نه براي روح و نه براي جسم حاصل نمي‎شود، تلف نكنيد. قدر فرصت درخشان جوانی را بدانید، و لحظه‌ای از کسب و تحصیل كمالات حقيقي غافل نشوید.

به مولانا المهدي حضرت حجّت علیه‌الصلوة و السلام متوسّل باشيد، و بدانيد كه وجود مقدّس آن حضرت، از موفقيت‌هایي كه نصيب شما مي‎شود، بيشتر مسرور و خوشحال مي‎گردند، چرا که همه فرزندان روحاني آن حضرت هستيد، و آن حضرت بيش از هر پدري، توفيقات فرزندان را در علم، عمل و كسب كمال، مسألت و آرزو دارد.

اينجانب ضمن تقدیر و تشکّر مجدد از محبّتی که نسبت به حقیر در آن دوران نشان دادید، براي همه شما بخصوص معلّم عزیزتان دعا مي‎كنم و توفيقات بیشتر شما جوانان برومند و متدیّن را از خداوند متعال مسألت دارم. ان‌شاء الله موفّق و مؤید باشید     

                                                                         لطف الله صافی/23 ذی‌القعدة 1437 هـ.ق

موضوع:

يكشنبه / 14 شهريور / 1395