وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
يكشنبه: 1399/04/22
نسخه مناسب چاپSend by email
نامه عالم ربانی و فقیه عالیقدر مرحوم آیت الله العظمی آقاسید جمال الدین گلپایگانی (قدس سره) به حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی (حدود 72 سال قبل)
نامه آیت الله العظمی جمال الدین گلپایگانی (ره) به مرجع عالیقدر

نامه عالم ربانی و فقیه عالیقدر مرحوم آیت الله العظمی آقاسید جمال الدین گلپایگانی (قدس سره) به حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی (حدود 72 سال قبل)

 

به عرض می رساند ان شاء الله تعالی وجود محترم از جميع مکاره، مصون و محروس است، و لازال در استکمال قوه علمیه و عمليه و جدّ و جهد در تحصيل علم، و تهذيب اخلاق، و ترويج شرع، مؤيد و منصورند.

 

- ضمناً مرقومه محترمه زيارت شد. ممنون مراحم و متشکر الطاف قرة العين معظم بوده و هستم. از حالم خواسته باشيد اين حياة مستعار باقي و بي حالي و ضعف مزاج از جهت پيري و عارضه در ماه مبارک مرا از کار باز داشته؛ اسئل الله العفو و العافیة و حسن العاقبة.

عزيزا. اين حال جوانی را مغتنم بشمار، و از بذل جهد در تحصيل علم کوتاهي نکن، و تقوی که ترک معاصی باشد کمال اهتمام را به او داشته باش که اصل و اساسِ بلوغِ به هر سعادتی است، يعنی بدانيد که بدون ملکه تقوی امکان ندارد حصول حقيقت علم که نور يقذفه الله في قلب من يشاء سواء کان متعلقاً بالاعتقاد أو بالعمل.

 

تقوی، قلب را پاک می کند از همه ارجاس، و تهذيب می کند نفس را از مهلکات خبیثه، و تصفيه می کند از کدورات و پرده‌هایی که مانع از ادراک حقائق است، و جلا می دهد به نور قلب، و کم کم انسان به نظر در آثار و آفاق و انفس، آيات الهی و دلائل ربوبی مکنونه در آنها را مشاهده می کند، و بر اثر نظر در آفاق و انفس و تفکّر، آنها را درک می کند :

 

« ان في خلق السموات و الارض الآیة؛ و سنريهم آياتنا في الافاق و فی أنفسهم الآیة ».

 

- جان جنابعالی را دوست می دارم و قابل ديدم، لذا زياد مصدع شدم.

 

در تحصيل اهتمام کن، وقت را غنيمت بدان که از کف می رود و ديگر به دست نمی آید. عالم بعد که به اصطلاح عالم برزخ است که عالم حسرت و مذمت است از مهملین و معطلین، و عالم فوز به نتايج اعمال حسنه از برای عاملين و اولياء خدا.

ديگر حال ندارم، باقی طلب شما؛ « اسئل الله ان يوفقنا لتحصيل مراضيه خالصاً بوجهه الکريم بحق محمد و آله والسلام عليکم و رحمة الله و برکاته ».

- سلام مخصوص به حضرت حجةالاسلام آقاي حاج سيد محمد رضا، رکن الاسلام آقای حاج ميرزا مهدي دامت برکاتهما می رسانم، و التماس دعا از همه دارم. باقی حجج و ارکان الاسلام از آقايانی که اظهار لطف فرمايند به حقير، سلام به آنها و التماس دعای مخصوص از آنها در عهده حضرتعالی است؛ و السلام عليکم و رحمة الله و برکاته.
         
الاحقر جمال الدين الگلپايگانی

- بلده طیبه قم
رب بلّغه بلاغاً حسناً
جناب مستطاب علم الاعلام عماد الافاضل العظام و نخبة العلماء الفخام ثقة الاسلام المؤید المسدد
آقای آقا لطف الله صافی گلپایگانی دامت توفیقاته ملاحظه فرمایند.

 5 محرم الحرام 1365 ق

 

جهت دانلود پوستر متن نامه اینجا کلیک نمائید

موضوع:

چهارشنبه / 24 آذر / 1395