وریز وجوهات
مشهد مقدس همزمان با سالروز شهادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علیه‌السلام، سراسر اندوه و اشک بود.   هیئات و دسته‌های بزرگ عزاداری و جمعیت چند هزار نفری دوستداران و شیعیان امیرالمومنین علی علیه‌السلام با چشمانی اشکبار و قلوبی...
دوشنبه: 1397/03/28 - (الاثنين:4/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
معرفی کتاب: شرح حديث عرض دين حضرت عبدالعظيم حسنی (ع)

مشخصات كتاب:
نام:
شرح حديث عرض دين حضرت عبدالعظيم حسنی عليه السلام،
مؤلف: حضرت آيت الله العظمي حاج شيخ لطف الله صافي گلپايگانی مدظله‌الوارف،
نوبت چاپ: هفتم،
تاريخ چاپ: رجب المرجب 1436 / بهار 1394
محل نشر: قم،

 تعداد صفحه: 152 صفحه.
 

 

ويژگي‌هاي كتاب:
1. موضوع كتاب همان‌طور كه از نامش، هويدا است، شرح و توضيح فقرات حديث شريف «عرض دين حضرت عبدالعظيم حسني به محضر امام هادي‌عليه السلام» است كه توسط مرجع عزيز بيان شده و به زيور طبع آراسته شده است.
2. اعتقاد به عقايد حقه از مبدأ و معاد و نبوت و امامت، سبب سعادت و آرامش قلب و رفع اضطراب و نگراني و موجب اميدواري و خوش‌بيني به حيات و حركت به سوي رستگاري و فوز و فلاح است و همه اينها مراتبي است كه اشخاص به مقدار قوت درجات ايمان و خلوص عقيده از شرك و خرافات و انحرافات ديگر، حائز آن مي‌گردند. بنابراين وسيله‌اي براي نيل انسان به سعادت واقعي بالاتر از ايمان صحيح و يقين خالص نيست. از اين رو، اهميت مطالعه اين حديث شريف و نيز توضيحات مربوط به آن، براي بهره‌گيري در ارتقاء ايمان و اخلاص معلوم مي‌شود.
3. بهره‌گيري از آيات و روايات و معارف عقلاني و ساير علوم اسلامي در شرح و توضيح حديث، موجب كسب معرفت و آشنائي بيشتر خواننده با آموزه‌هاي حيات‌بخش دين و مذهب بوده و در كسب تقوا و عمل نيك مؤثر است.
4. حجم كم كتاب در عين ارائه‌ي مطالب جذاب و پرارزش، ويژگي برجسته‌ي‌ كتاب محسوب مي‌شود و نويسنده‌ي محترم از تطويل و تفصيل مملّ پرهيز نموده است.
نگاهي به محتواي كتاب:
كتاب با مقدمه‌اي در باب اهميت ايمان آغاز مي‌شود. سپس مطلب مهمّي با عنوان «عرض دين بر دين‌شناسان» مطرح مي‌شود كه به نكات ارزشمندي اشاره مي‌شود. «مسئله عرض دين در عصر حاضر»، «پيشينيه عرض دين»، «عرض دين حضرت عبدالعظيم و جلالت آن بزرگوار» و «ادب و اخلاق كريمه حضرت عبدالعظيم در عرض دين» قسمت‌هاي بعدي را تشكيل مي‌دهند.
سپس بررسي سند حديث آغاز مي‌شود. در ادامه، توضيح مضمون حديث با عناوين متنوع پيش روي خواننده است.
 

                                                                              

موضوع:

دوشنبه / 13 دى / 1395