وریز وجوهات
شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطلع خیرات و سعادات، و هنگام نزول بركات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ كمال واقعی انسان‎هاست. * شب قدر، شب آزادی بشر شبی كه اگر نبود و نیامده بود، شب تیره بدبختی انسان به پایان نمی‎رسید و...
چهارشنبه: 1397/03/30 - (الأربعاء:6/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
معارف دين (جلد سوم) اثر جديد مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني‌ مدظله‌العالي منتشر شد.
مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف، از جمله مراجع عظام تقليد و فقهاي نامداري است كه سال‌هاست فضلاء و بزرگانِ از اهل مطالعه و تحقيق از تأليفات و نوشتارهاي علمي ايشان استفاده مي‌كنند.
ايشان با تأليف بيش از 100 عنوان كتاب علمي، كه مشتمل بر كتاب‌هايي مانند «منتخب الأثر في الامام الثاني عشر» - كه نزد همه محققان و دانش‌پژوهان، معروف و شناخته‌شده است- قلم خويش را وقف خدمت به مكتب اهل بيت عليهم السلام و ترويج معارف دين عزيز اسلام نموده است.
يكي از تأليفات ارزشمند ايشان، كتاب معارف دين است كه در قالب پرسش و پاسخ به تبيين معارف و هدايت‌هاي اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام پرداخته است.
دو جلد از اين اثر گرانقدر، در سال‌هاي اخير به زيور طبع آراسته شده است، و هم‌اكنون جلد سوم آن در 448 صفحه و 14 فصل و پاسخ به 367 سؤال، با قلم روان و شيواي اين مرجع عاليقدر منتشر شده است.
آنچه در ذيل مي‌آيد گزارش كوتاهي از فصول و مطالب اين اثر نفيس است؛ باشد كه اهل تحقيق و دوستداران علم و معرفت با خوشه‌چيني از مطالب ارزشمند اين كتاب، بر بينش و معرفت ديني خود افزوده، و در جهت رضايت قطب عالم امكان حضرت بقية الله الاعظم گام بردارند:
كتاب معارف دين جلد سوم در 14 فصل نگارش يافته است:
فصل اول: خداشناسي
مؤلف محترم در اين فصل با قلم روان خود، به پرسش‌هايي پيرامون براهين اثبات خداوند و توحيد، اسماء و صفات الهي، هدف خلقت و آفرينش، و كمال توحيد و بندگي پاسخ داده‌اند.
اين فصل كه مملوّ از معارف توحيد و خداشناسي است، مشتمل بر آيات و روايات و اشعاري است كه همه و همه معرفت‌بخش و راهنمايي است به سوي عرفان حقيقي. از نكات جالب اين فصل، پاسخ‌هاي طولاني و بينش‌‌بخش معظم له به سؤال‌هايي پيرامون اثبات خداوند است كه هم از نظر محتوا بسيار پربار، و هم از نظر كمّيت در بعض سؤالات به حدود هيجده صفحه مي‌رسد.
فصل دوم: عدل الهي
نويسنده گرانقدر در فصل دوم اين كتاب، با بيان پاسخ‌هايي به ادلّه اثبات عدل الهي و نيز مسأله جبر و اختيار در مكتب اهل بيت عليهم السلام اشاره كرده است. مسأله شرور كه يكي از مطالب مهمّ است، در اين فصل مورد بحث قرار گرفته است.
فصل سوم: نبوّت
در اين بخش، برخي سؤالات پيرامون پيامبران اولوالعزم و غير اولوالعزم، مانند علت عدّم ارسال رسل در بعض اقوام، تفسير آيات موهم سهو النبي، و فلسفه تعدد زوجات پيامبر و موضوعات مختلف ديگر پاسخ داده شده است.
فصل چهارم: امامت و مهدويت
در قسمت امامت اين فصل، مؤلف محترم، به برخي سؤالات پيرامون علم و عصمت امام، بحث توسل و رابطه آن با توحيد، و برخي از فضائل اهل بيت عليهم السلام پاسخ فرموده‌اند. در قسمت آخر اين فصل كه با عنوان معارف مهدوي آمده است در چند بخش (معرفت امام، از ظهور تا غيبت، ‌دوران غيبت و انتظار، عصر ظهور، پاسخ به شبهات در زمينه مهدويت و اماكن منتسب به آن حضرت مانند جمكران) به بسياري از سؤالات مورد نياز و مطرح در زمينه مهدويّت پاسخ داده شده است كه مي‌تواند منبعي مهمّ براي محققان در اين زمينه باشد.
فصل پنجم: جهان پس از مرگ
در بخش‌هاي مختلف اين فصل، به بحث از اثبات معاد، حوادث از مرگ تا قيامت و نيز مباحثي درباره روز قيامت، مانند معاد جسماني و روحاني و نيز موضوعاتي، مانند كيفيت حسابرسي كودكان در قيامت پرداخته شده است.
فصل ششم: معارف قرآني
معظم له در فصل معارف قرآني، در قالب پرسش و پاسخ به مباحث مهمّي از جمله آيات الاحكام، نبوت و انبيا در قرآن، ولايت در قرآن، فنون قرآن و آداب آن، تفسير و ترجمه، گردآوري و وثاقت قرآن، و در پايان هم در بخشي به تفسير برخي از آيات قرآن پرداخته‌‌اند.
فصل هفتم: معارف روايي
معارف روايي، عنوان هفتمين فصل اين كتاب است كه به مباحثي همچون سنديت برخي كتب روايي، سنديت بعضي از روايات و نيز تفسير برخي روايات اختصاص دارد كه از بخش‌‌هاي خواندني و معرفت‌آموز اين كتاب محسوب مي‌شود.
فصل هشتم: ادعيه و زيارات
حضرت آيت الله العظمي صافي در فصل هشتم كتاب معارف دين جلد سوم، به بيان كلّياتي در مورد ادعيه و زيارات، و نيز بحث از وثاقت برخي ادعيه و علّت عدم اجابت دعا و ... پرداخته‌اند.
فصل نهم: مسائل اجتماعي اسلام
اين فصل از فصول زيبا و نغز اين كتاب است كه به بيان مباحث اجتماعي اسلام از جمله علم، هنر، ورزش، جامعه، رسانه و سياست در منظر اسلام پرداخته است.
نظر مكتب تربيتي اسلام پيرامون ورزش و بهترين نوع آن، فرهنگ اسلام در ارتباط بين زن و مرد، كنترل جمعيت از نظر اسلام، استفاده از فضاي مجازي در برابر تهاجمات فرهنگي، سياست از نظر اسلام و چندين مبحث جذاب ديگر، از مطالبي است كه در اين فصل آمده است.
فصل دهم: تربيت ديني
معظم له در اين فصل در جواب نامه‌هايي كه از نقاط مختلف داخل و خارج كشور به ايشان رسيده است در بخش‌هاي مختلفي، مانند خانواده و ازدواج، بانوان، نصايح، رياضت‌هاي مشروع، بيماري‌هاي روحي و گناهان، افكار و وساوس، مطالب ارزنده و والايي ارائه داده‌اند كه مورد استفاده اقشار مختلف مي‌باشد.
فصل يازدهم: فلسفه احكام
اين فصل كه شايد يكي از پرخواننده‌ترين فصول اين كتاب باشد به مباحث مهمي همچون فلسفه تقليد، فلسفه برخي اعمال نماز، روزه، فلسفه خمس، فلسفه برخي ادعيه، فلسفه بعض امور در ازدواج و طلاق، فلسفه ديه، حدود، حج، پوشش و حجاب، و فعاليت اجتماعي بانوان اختصاص دارد.
فصل دوازدهم: اديان، مذاهب و فرق
فرقه‌شناسي يكي از توصيه‌هاي هميشگي اين مرجع عاليقدر به حوزه‌هاي علميه و كساني است كه مي‌خواهند از حدود و ثغور مكتب اهل بيت عليهم السلام دفاع نمايند. اين فصل كه با بحث مهمّ اسلام و پلوراليسم شروع شده است، در ادامه با جواب به سؤالاتي پيرامون تصوف و عرفان، ردّ نسبت تصوف به برخي علماي شيعه، بررسي شخصيت معروف كرخي، وهابيت، بهاييت و بسياري ديگر از فرقه‌ها، خواننده را با مطالب بسيار مهمّ و لازمي روبرو مي‌سازد.
فصل سيزدهم: تاريخ
نويسنده محترم در اين فصل، به بيان برخي از نكات تاريخي، مانند حضور همسران پيامبر در بعضي غزوات، شخصيت عايشه، شورش عليه عثمان، و وجود رقيه دختر امام حسين عليهما السلام و ... پرداخته‌ است.
فصل چهاردهم: رؤيا، علوم غريبه، سحر و جادو
آخرين فصل اين كتاب، با مقدمه‌اي از معظم له در زمينه سحر، جادو و چشم‌نظر و آثار آن آغاز مي‌شود.
حضرت آيت‌الله العظمي صافي در ادامه اين فصل، با پاسخ به سؤالاتي پيرامون علم پيشگويي، تعبير خواب از نظر اسلام، هيپنوتيزم، چشم زخم، راه‌هاي امان از جن، سحر و جادو و ابطال آن، و مراجعه به دعانويس و ... مباحث اين كتاب را به پايان رسانده‌اند.
 
 علاقمندان به تهيه آثار حضرت آيت الله العظمي صافي( بخصوص كتاب جديدالتأليف معارف دين3 ) ميتوانند از غرفه آثار معظم له در نمايشگاه بين‌المللي كتاب، سالن ناشران عمومي، راهروي 27 مراجعه نمايند.
 
دفتر تنظيم و نشر آثار حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله العالي

 

 

 

 

 

موضوع:

سه شنبه / 12 ارديبهشت / 1391