وریز وجوهات
الا باد صبا اى پيك عشّاق پيامى بر از اين مهجور مشتاق به سوى خطّه قدس خراسان به طور پور موسى قطب امكان به سوى مقصد پاكان و خاصان به سوى قبله‌ ي ارباب عرفان به سوى كعبه‌ ي اصحاب حاجات به دار معجزات و خرق عادات مكان علم و توحيد و فضيلت مقرّ...
دوشنبه: 1400/08/3 - (الاثنين:18/ربيع الأول/1443)

نور چشمان زهرا

حسين ای همايون همای سعادت
فروغی ز نور تو خورشيد رخشان
تويی نور چشمان زهرا و حيدر
به‌پا از قيام تو شد پرچم دين
رهاندی تو اسلام از چنگ اعدا
جوانمردی و غيرت و همّت تو

الا اي ولی خدای يگانه
فدا كرد اندر ره دين و قرآن
گذشتی هم از اكبر و هم ز اصغر

فارسی
چهارشنبه / 3 تير / 1394

شب عاشورا

امشب به‌راستی شب ما روز ماتم است
اين شام محنت است و يا روز رستخيز

تنها نه از زمين به ‌فلك میرود فغان
حال عزيز فاطمه امشب به كربلا
امشب گر آسمان بتپد بر زمين رواست

فارسی
چهارشنبه / 3 تير / 1394

9ـ عكس‌العمل جاودان و پايدار

اثر جهاد حسين‌(علیه‌السلام)  در صفحه تاريخ جاويدان ماند، و همواره نيروبخش اصلاح‌طلبان، و مجاهدان راه حقّ و حاميان خير و عدالت است.

قيام آن حضرت، مبارزه با ظلم و ستم و كفر و باطل بود كه در آن زمان از گريبان يزيد سر برون كرده بود. مبارزه با افكار و نقشه‎ها و آرا، و مفاسدي بود كه از جانب او حيات ملت اسلام را تهديد مي‎كرد.

فارسی

8ـ تحوّل فكری

يكي از بيماري‌هاي خطرناك فكري كه پس از رحلت پيغمبر اكرم‌(ص)  اجتماع مسلمانان به آن گرفتار شد اين بود كه بسياري از مردم در برابر عمل انجام‌شده، هرچند موافق با خير و مصلحت و نظامات و تعاليم شرعيه نبود تسليم مي‎شدند و هر حكومتي را كه روي كار مي‎آمد واجب‌الاطاعه، و بيعت با آن را لازم‌الوفاء مي‎دانستند.

فارسی
چهارشنبه / 3 تير / 1394

7ـ گرفتاری بنی‎اميه به شورش و انقلاب

يكي از عكس‌العمل‌ها و نتايج شهادت و مظلوميت حسين‌(علیه‌السلام)  شورش‌ها و انقلاب‌هايي بود كه براي برانداختن حكومت امويين در جهان اسلام برپا شد.

در اين شورش‌ها عاملي كه بيش از هر چيز مردم را تهييج و تحريك مي‎كرد، شهادت حسين‌(علیه‌السلام) ، و دعوت به قيام براي خون‌خواهي آن حضرت و گرفتن انتقام از بني‎اميه بود.

خون‌خواهي حسين‌(علیه‌السلام)  شعاري بود كه همه‌جا از آن طرف‌داري مي‎شد و مردم به دور پرچمي كه با اين شعار افراشته مي‎شد جمع مي‎شدند.

فارسی

6ـ محكوميت بنی‎اميه در افكار مسلمين و ساير ملل

بني‎اميه با كشتن حسين‌(علیه‌السلام)  گور خود را كندند، و پرده‎اي از روي شنايع اعمال و مقاصد شوم خود برداشته و خشم و غضب ملل اسلام را خريداري كردند.

چنانچه در فصل انعكاس شهادت نگاشتيم، مجامع اسلامي با تأثر و تأسف شديد و فوق‌العاده، با اين حادثه فجيعه برخورد نمودند، و عموم مسلمانان ناراحت و غرق در تألّم گشتند.

همه، عمل بني‎اميه را تقبيح كردند. همه، آنها را سرزنش نمودند و خطاكارشان شناختند.

فارسی

5ـ تأسيس مكتب عالی و همگانی تعليم‌وتربيت

يكي از نتايج شهادت سيدالشهدا‌(علیه‌السلام)  كه همواره مورد استفاده عموم و وسايل تعليم‌وتربيت و هدايت جامعه به اخلاق فاضله است برنامه‎هايي است كه به‌عنوان عزاداري و سوگواري و ذكر مصائب آن حضرت در عرض سال اجرا مي‎شود.[1]

 

فارسی

4ـ محبوبيّت اهل‌بيت(علیهم‌السلام) و عزّت بازماندگان

﴿إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدّاً﴾.[1]
فارسی

3ـ بيداری شعور دينی

در اثر تبليغات معاويه و روش او و همدستانش و دوري مردم از عهد رسالت و تعطيل اجراي برنامه‎هاي اسلام و توسعه ممالك اسلامي و ممنوع شدن تبليغات صحيح ديني و خانه‌نشين شدن شايستگان و دانشوران، شعور ديني مردم ضعيف گشت و افكار آنها انحطاط يافت، اكثريت مردم در برابر وضع موجود، خودباخته و شكسته‌خاطر و بي‌تفاوت شده بودند.

فارسی
سه شنبه / 2 تير / 1394

2ـ نجات اسلام

مهم‌ترين نتيجه قيام حسين‌(علیه‌السلام)  نجات اسلام از چنگال نقشه‎هاي بني‎اميه است.[1]

براي اينكه تأثير نهضت حسيني معلوم شود و بدانيم كه چگونه حيات اسلام و بقاي شريعت، و قرآن رهين فداكاري ابي‌عبدالله‌(علیه‌السلام)  است، توجّه به خطراتي كه از ناحيه بني‎اميه اسلام را صريحاً تهديد مي‎كرد، و مطالعه اجمالي سوابق پرونده بني‎اميه لازم است.

 

فارسی
سه شنبه / 2 تير / 1394

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - امام حسین(ع)