رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
جمعه: 1401/05/28

اقسام دعا

دعاهایی كه مشتمل بر عرض حاجت‌ها و نیازهاست بر دو قسم‌اند:

قسم اول: مشتمل بر درخواست حاجت‌های مادّی و دنیوی است، مثل طول عمر، وسعت رزق، صحّت بدن، تندرستی و سلامتی در سفر، شفای بیمار، بركت كسب‌وكار، موفّقیت در شغل و امنیّت و امور دیگر.

چنان‌كه می‎دانیم بیشتر دعاهای عامّه مردم از این قسم است یعنی خدا را می‎خوانند برای این حوایج جسمی و مادّی كه دارند و

فارسی

فضیلت دعا

سخن‌گفتن از فضیلت دعا با تصریحات مؤكّد قرآن مجید و احادیث شریفه بر فضیلت آن، توضیحِ واضحات است. دعا، بخش مهمّی از برنامه‎های دینی اسلامی است كه متضمّن بخش‌های مهم دیگر مثل تعلیم، تربیت، تزكیه و تكامل در عقل، عقیده، ایمان و اخلاق است.

در هنگام دعا، اتّصال و ارتباط بنده با خدا محكم می‎شود و عالم غیب و وجود صاحب این جهان را كه همه به او محتاج و نیازمندند و خواه‌وناخواه به‌حكم:

 

فارسی

بحث كلى پیرامون دعا:

(وَقالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِینَ یَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبادَتِی سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرِینَ)؛[1]

«و خداى شما فرمود: مرا بخوانید تا دعاى شما را مستجاب كنم و آنان كه از دعا و عبادت من اعراض و سركشى كنند، به‌زودى با خوارى و ذلّت وارد دوزخ شوند».

فارسی

تفسیر دعا

خدایا خودت را به من بشناسان؛ كه اگر خودت را به من نشناسانى، پیغمبرت را نمى‌شناسم.

خدایا پیغمبرت را به من بشناسان؛ كه اگر پیغمبرت را به من نشناسانى، حجّت تو را نمى‌شناسم.

خدایا حجّت خودت را به من بشناسان؛ كه اگر حجّت خود را به من نشناسانى، از دینم گمراه مى‌گردم.

چون دعاى شریف متضمّن سه جمله است، هریك از این سه جمله را جداگانه تفسیر مى‌نماییم.

فارسی
اشتراک در RSS - دعا