وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحيم الحمدلله الذي جعلنا من المتمسکين بولاية اميرالمؤمنين و الائمة المعصومين عليهم‌السلام لاسيما مولانا بقية الله المهدي عجّل الله تعالى فرجه الشريف و رزقنا الفوز بلقائه.   با تبريک ایام مبارک ماه شریف ذی الحجة به...
پنجشنبه: 14/مرد/1400 (الخميس: 26/ذو الحجة/1442)

جامعه سالم در پرتو عمل به قرآن و عترت

حضرت آيت‌الله العظمي صافي گلپایگانی مدظله‌الوارف با اشاره به اينكه حضرت علي(ع) از همه افراد بيشتر نسبت به قرآن احساس مسئوليت داشتند، افزودند: «عمل و مسئوليت داشتن نسبت به قرآن در جامعه و زندگي فردي بايد جدي گرفته شود و هرچه به قرآن بيشتر عمل شود، جامعه نيز پاك‌تر و سالم‌تر خواهد شد».

ايشان با بيان بعضي از مصاديق اجتماعي عمل به قرآن، افزودند: «در يك جامعه قرآني مسائلي چون بدحجابي زنان، اختلاط زن و مرد، بي‌عدالتي و ... وجود ندارد».

 

مرجع تقليد شيعيان جهان افزودند: «جامعه شيعي بايد ولايتي و پيرو قرآن و عترت باشد و تمام جامعه به‌ويژه شيعيان بايد فضيلت تمسك به قرآن و معارف قرآن را داشته باشند».

معظم‌له با اشاره به اينكه عمل به قرآن نبايد سليقه‌اي باشد، تصريح كردند: «ما بايد امور مهمي چون توحيد و عرفان و معاد را از قرآن و كلام حضرات معصومين(علیهم السلام)  فرا بگيريم و نبايد به عرفان‌هاي دروغين و ساختگي دراين‌باره توجه كنيم».

ايشان همچنين يادآور شدند: «شيعه سرمايه‌هاي عظيمي همچون قرآن، نهج‌البلاغه، صحيفه سجاديه و ادعيه معتبر را در اختيار دارد كه هيچ امت و ملت ديگري آن را ندارد».

مرجع تقليد شيعيان اضافه كردند: «ما بايد اصول خود را در امور معنوي ، اخلاقي ، اجتماعي و سياسي و ... از قرآن فرا بگيريم و شرح و تفصيل آنها را در معارف اهل‌بيت(علیهم السلام)  جستجو كنيم».

ايشان ادامه دادند: «هر شخصي بايد در حد خودش با علوم مختلف قرآن و تفاسير قرآن آشنا باشد و امروز در جامعه توجه به موضوعات و مسائل مختلف قرآن به ‌خوبي ترويج و تبليغ مي‌شود و اين امر نعمتي الهي است».

ايشان با اشاره به اينكه در قرآن مطلبي وجود ندارد كه براي سعادت دنيا و آخرت نباشد، تصريح كردند: «ورود به رشته‌ها و علوم مختلف

 

قرآني نعمت الهي است و افتخاري بالاتر از خدمت به قرآن و اهل‌بيت‌(علیهم السلام)  وجود ندارد».

حضرت آيت‌الله العظمي صافي گلپایگانی مدظله‌الوارف با بيان اينكه قرآن دليل خاتميت پيامبر اسلام (ص) مي‌باشد، ابراز داشتند: «به ‌لطف الهي روزبه‌روز حقانيت قرآن در دنيا بيشتر به اثبات مي‌رسد و ما هم بايد قدردان اين نعمت بزرگ الهي باشيم».

معظم‌له با اشاره به برگزاري مسابقات قرآني سازمان استاندارد در سطح كشور بيان داشتند: «فوايد اجراي چنين مسابقاتي بسيار زياد و بااهميت است و اميدوارم در دستگاه‌هاي دولتي ديگر نيز چنين كارهايي انجام شود».

حضرت آيت‌الله العظمي صافي گلپایگانی مدظله‌الوارف در پايان اظهار داشتند: «در جامعه بايد همه‌ جنبه‌هاي قرآني زنده باشد و تأمل و تفكر بر قرآن صورت گيرد و قرآن هيچ زمان كهنه نمي‌شود و هميشه زنده است».

جمعه 5 آذرماه 1389

 

نويسنده: