وریز وجوهات
عید میلاد امام عسکری است آن که شمس آسمانِ سروری است   آن‌که بعد از حضرت هادی به حق متکی بر متّکای رهبری است   نام نیکویش حَسن، خُلقش حَسن پای تا سر حُسن و نیکو منظری است   الامام بن الامام بن الامام السریّ بن...
يكشنبه: 7/آذر/1400 (الأحد: 22/ربيع الثاني/1443)

جامعه سالم در پرتو عمل به قرآن و عترت

حضرت آيت‌الله العظمي صافي گلپایگانی مدظله‌الوارف با اشاره به اينكه حضرت علي(ع) از همه افراد بيشتر نسبت به قرآن احساس مسئوليت داشتند، افزودند: «عمل و مسئوليت داشتن نسبت به قرآن در جامعه و زندگي فردي بايد جدي گرفته شود و هرچه به قرآن بيشتر عمل شود، جامعه نيز پاك‌تر و سالم‌تر خواهد شد».

ايشان با بيان بعضي از مصاديق اجتماعي عمل به قرآن، افزودند: «در يك جامعه قرآني مسائلي چون بدحجابي زنان، اختلاط زن و مرد، بي‌عدالتي و ... وجود ندارد».

 

مرجع تقليد شيعيان جهان افزودند: «جامعه شيعي بايد ولايتي و پيرو قرآن و عترت باشد و تمام جامعه به‌ويژه شيعيان بايد فضيلت تمسك به قرآن و معارف قرآن را داشته باشند».

معظم‌له با اشاره به اينكه عمل به قرآن نبايد سليقه‌اي باشد، تصريح كردند: «ما بايد امور مهمي چون توحيد و عرفان و معاد را از قرآن و كلام حضرات معصومين(علیهم السلام)  فرا بگيريم و نبايد به عرفان‌هاي دروغين و ساختگي دراين‌باره توجه كنيم».

ايشان همچنين يادآور شدند: «شيعه سرمايه‌هاي عظيمي همچون قرآن، نهج‌البلاغه، صحيفه سجاديه و ادعيه معتبر را در اختيار دارد كه هيچ امت و ملت ديگري آن را ندارد».

مرجع تقليد شيعيان اضافه كردند: «ما بايد اصول خود را در امور معنوي ، اخلاقي ، اجتماعي و سياسي و ... از قرآن فرا بگيريم و شرح و تفصيل آنها را در معارف اهل‌بيت(علیهم السلام)  جستجو كنيم».

ايشان ادامه دادند: «هر شخصي بايد در حد خودش با علوم مختلف قرآن و تفاسير قرآن آشنا باشد و امروز در جامعه توجه به موضوعات و مسائل مختلف قرآن به ‌خوبي ترويج و تبليغ مي‌شود و اين امر نعمتي الهي است».

ايشان با اشاره به اينكه در قرآن مطلبي وجود ندارد كه براي سعادت دنيا و آخرت نباشد، تصريح كردند: «ورود به رشته‌ها و علوم مختلف

 

قرآني نعمت الهي است و افتخاري بالاتر از خدمت به قرآن و اهل‌بيت‌(علیهم السلام)  وجود ندارد».

حضرت آيت‌الله العظمي صافي گلپایگانی مدظله‌الوارف با بيان اينكه قرآن دليل خاتميت پيامبر اسلام (ص) مي‌باشد، ابراز داشتند: «به ‌لطف الهي روزبه‌روز حقانيت قرآن در دنيا بيشتر به اثبات مي‌رسد و ما هم بايد قدردان اين نعمت بزرگ الهي باشيم».

معظم‌له با اشاره به برگزاري مسابقات قرآني سازمان استاندارد در سطح كشور بيان داشتند: «فوايد اجراي چنين مسابقاتي بسيار زياد و بااهميت است و اميدوارم در دستگاه‌هاي دولتي ديگر نيز چنين كارهايي انجام شود».

حضرت آيت‌الله العظمي صافي گلپایگانی مدظله‌الوارف در پايان اظهار داشتند: «در جامعه بايد همه‌ جنبه‌هاي قرآني زنده باشد و تأمل و تفكر بر قرآن صورت گيرد و قرآن هيچ زمان كهنه نمي‌شود و هميشه زنده است».

جمعه 5 آذرماه 1389

 

نويسنده: