وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم جناب مستطاب آیت الله آقای حاج سید جعفر سیدان دامت برکاته سلام علیکم کتاب شریف "معارف وحیانی" که مجموعه ای از درس ها و مقالات حضرتعالی است را مطالعه نموده؛ استفاده کرده و لذت بردم. الحق این کتاب، مانند سایر آثار علمی...
دوشنبه: 31/خرد/1400 (الاثنين: 11/ذو القعدة/1442)

آيا عامل قيام كربلا منافع مادي بود؟

1. آيا مي‌توان عوامل سياسي،‌ منافع مادي، مصالح شخصي و يا اختلافات قبيله‌اي و خانوادگي را در قيام حسيني دخيل دانست و تصور كرد كه قيام امام‌حسين(علیه السلام)  مستند به اين‌گونه عوامل بوده است؟

حسين‏(علیه السلام) ‏ در اين قيام، نه حكومت و مقام ظاهري و دنيوي مي‏خواست و نه بسط نفوذ و مال وثروت. او، براي اطاعت خدا از بيعت يزيد خودداري كرد و براي اطاعت امر خدا از حرمين شريفين هجرت نمود و براي اطاعت خدا جهاد كرد؛ پس براي برانگيخته­شدن آن حضرت به اين قيام باعثي جز امر خدا و اداي تكليف نبود.

بهترين تعبيرات و واقعي‏ترين تفاسير در مورد علت قيام و نهضت حسين‏(علیه السلام) ‏، امر پروردگار بود و اين حقيقتي است كه تاريخ و دين و سوابق زندگي سيدالشهدا‏(علیه السلام) ‏ آن را تأييد و تصديق مي‌نمايد.

بر اين اساس، عوامل سياسي، منافع مادي، مصالح شخصي و يا اختلافات قبيله‌اي و خانوادگي نمي‌تواند در انگيزه‌هاي قيام حسيني دخالتي داشته باشد.

 

براي اثبات اين مدّعا و جهت پاسخ‌گويي به سؤال فوق مي‌توان اين قيام را از چند منظر مورد بررسي قرار داد.

موضوع: 
نويسنده: