رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 25/مرد/1401 (الثلاثاء: 18/محرم/1444)

آداب و اخلاق عزاداری

25. اگر شخصی در حین عزاداری برای خودنمایی بلند‌‌‌‌بلند گریه كند و یا خیلی سنگین زنجیر و یا سینه بزند، آیا ریا كرده و عزاداری او باطل است؟ اگر به قصد گریانیدن دیگران باشد، چگونه است؟

ریا در هیچ عملی صحیح نیست ولی تباكی به نحو عزاداری و به‌قصد تعظیم امر شعائر، ریا نیست.

26. گاهی در مجالس عزاداری سالار شهیدان(علیه السلام) ، كه پر‌جمعیت نیز می‌باشند، دیده شده كه خادمین و نوكران ابی­عبدالله(علیه السلام) ، رفتار ناشایستی با عزاداران دارند (مثل فریاد­زدن، هُل­دادن و ... ) این كارها از حیث شرعی چه حكمی دارد؟

باید با عزاداران و مستمعین با ادب رفتار و با احترام پذیرایی شود.

27. حكم شوخی و خنده در ماه محرم خصوصاً روز عاشورا چیست؟

صحیح نیست.

 

28. راه‌اندازی دسته‌های عزاداری در كوچه و خیابان كه باعث ترافیك می‌شود، چه حكمی دارد؟

در حد متعارف ایام عزاداری اشكال ندارد.

29. بعضی عزاداری‌ها و هیئات به­صورت چادر و خیمه در كوی و خیابان بر‌پا می‌شود و برخی از همسایگان به این كار، رضایت ندارند، اقامه مجلس به این شکل و شركت در آن چه حكمی دارد؟

این مراسم را به نحوی برگزار كنند كه موجب زحمت عابرین و همسایگان نشود.

30. ایجاد سر‌و‌صدا، كم یا زیاد، در هنگام عزاداری، درصورتی­كه از رضایت همسایگان بی‌اطلاع هستیم، چه حكمی دارد؟ آیا رضایت تك‌تك همسایه‌ها كافی است یا اغلب ایشان؟

عزّت و شأن این برنامه خود مقتضی است كه مزاحمت فراهم نشود.

31. عزاداری در نیمه‌شب كه موجب بر‌هم‌زدن آسایش و خواب مردم می‌شود از­نظر شرعی چه حكمی دارد؟

به‌طور­كلی مزاحمت و آزار اشخاص چه در خواب باشند، چه در بیداری جائز نیست؛ این مراسم باید در حدّ معمول و متعارف انجام شود و در بعضی موارد مثل شب عاشورا، صدق اذیت نمی‌كند.

 

32. آیا اینکه مؤسس یك مجلس عزای امام­حسین(علیه السلام)  بخواهد این مراسم، جمعیت بیشتری داشته باشد، صحیح است؟

مجالس مذكور هر‌چه باشكوه‌تر و پر‌جمعیت‌تر باشد اثرش در قلوب بیشتر و آثار مثبتش زیادتر است و اگر به این مسئله اهمیت داده نمی‌شد دشمنان دین و مسلمانان فریب‌خورده و ظاهربین و غرب‌زده اصل حادثه كربلا را انكار می‌كردند.

البته همگان متوجه باشند كه اجر و ثواب بسیار زیادی را كه بر اقامه عزای حضرت و شركت در مراسم آن بزرگوار است با وارد­نمودن محرّمات از بین نبرند و از هر چیزی كه موجب وهن مذهب و وهن مراسم سوگواری می‌گردد باید اجتناب شود.

33. گاهی ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین(علیه السلام)  با بعضی از مناسبت‌ها مثل نوروز تقارن پیدا می‌كند، نظر مباركتان را در مورد برگزاری مراسم این‌گونه مناسبت‌ها در زمان عزای حسینی بیان فرمایید.

واضح است كه مؤمنین و محبین اهل‌بیت^ در ایام محرم و صفر از برگزاری مراسم و تظاهر به اعمالی كه مناسب شأن محبّ اهل‌بیت^ نباشد، خودداری می‌نمایند و مراسم و سیره سوگواری را حفظ می‌نمایند.

 

نويسنده: