رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 25/مرد/1401 (الثلاثاء: 18/محرم/1444)

اموال مربوط به اقامه عزا

49. اگر برای برپایی هیئت، بنا‌به‌فرض از مالی استفاده شود كه صاحب آن راضی نیست، اقامه و شركت در آن مجلس چگونه است؟ و در صورت عدم اطلاع از رضایت صاحب مال، حكم مسئله چیست؟

اگر عین مالی كه صاحبش راضی نیست مورد استفاده قرار گیرد تصرف در آن حرام است و ضمان دارد.

50. آیا وجوهی را كه برای منظوری خاص در عزاداری هدیه شده است می‌توان در موارد دیگری غیر از آن، در عزاداری مصرف نمود؟ (مثل پولی كه برای غذا و اطعام داده شده ولی به مصرف خرید لوازم برسد).

صرف وجوهی كه مصرفشان مورد خاص است در‌ غیر آن مورد جائز نیست و موجب ضمان است.

51. حكم استفاده شخصی از وسایل و لوازمی كه بدون خواندن صیغه وقف، فقط به­منظور استفاده در عزاداری سیدالشهدا(علیه السلام)  تهیه شده است چگونه است؟ و در­صورتی­كه كسی چندین بار جاهلاً این كار را می‌كرده، وظیفه‌اش چیست؟

استفادة شخصی از وسایل مذكور جائز نیست و كسی كه استفادة شخصی نموده باید توبه كند و در برخی موارد، موجب ضمان است.

 

52. آیا اطعام و نذری را كه برای ظهر عاشورا در ‌نظر گرفته شده می‌توان در روزهای دیگر محرّم، انجام داد؟

در فرض سؤال نمی‌توان اطعام و نذر مذكور را در غیر روز عاشورا انجام داد.

53. گاهی پیشنهاد می‌شود هدایا و نذورات مربوط به عزاداری كه برای روضه‌خوانی حضرت سید‌الشهدا(علیه السلام)  تعیین می‌شود در قالب عزاداری‌های نمایشی و تئاتری مصرف شود، آیا این امر جایز است؟

هدایا و نذورات باید در مواردی كه مورد نظر هدیه‌دهنده و نذر‌كننده است مصرف شود و به همان روش معمول سابق نه به‌صورت نمایش و تئاتر.

نويسنده: