رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
پنجشنبه: 29/ارد/1401 (الخميس: 17/شوال/1443)

مقدّمه

﴿لَقَدْ كَانَ فِي قَصَصِهِمْ عِبْرَةٌ لاُولِي الأَلْبَابِ﴾ [1]

«به‌درستي‌که در داستان‌هاي آنها، عبرتي براي خردمندان است».

يکي از اعمال پرفيض و برکت که وسيلة ترقي و کمال بشر است و در آيات شريفة قرآن مجيد و روايات و احاديث، از آن مدح بسيار شده، تفکّر است.

تفکر در خلق آسمان و زمين و نظامات عالم خلقت و اسرار آفرينش؛ تفکر در حوادث، اتفاقات و تحولات روزگار؛ تفکر در گذشت عمر و پرونده اعمال و بالأخره تفکر در ماه مبارک رمضان، توأم با انجام وظايف و برنامه‌هاي ديگر، سبب قوّت ايمان و رشد شعور اسلامي و برداشت فوايد تربيتي، اخلاقي و اجتماعي بيشتر است.

تفکر در معاني آيات قرآن، و مضامين دعاها، تفکر در اوضاع

 

اجتماعي، سياسي و اقتصادي مسلمانان، و تحولات جهان اسلام از ماه رمضان گذشته تا حال براي تعيين برنامه کار تا ماه رمضان آينده، و ازجمله تفکر در حوادث تاريخي اين ماه براي عبرت و موعظه.

کتاب حاضر، شرح و تحليل و درس‌هايي از چند حادثه از حوادث تاريخي اين ماه مبارک است که به‌منظور تقويت درک مذهبي و رشد افکار و بيدار شدن احساسات اسلامي نوشته شده است.

اميد است مطالعه آن براي عموم، به‌خصوص نسل جوان، در اين ماهِ خدا سودمند واقع شود.

ان شاء الله تعالي

29 جمادي‌الاولي 1392 هجري قمري

لطف‌الله صافي گلپايگاني

 


[1]. يوسف، 111.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: