رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
شنبه: 31/ارد/1401 (السبت: 19/شوال/1443)

ولادت امام حسن مجتبي‌‌‌(علیه‌السلام)

از آن خانه‌اي كه خدا رخصت داده تا برافراشته و بلندقدر باشد و در آن نام او برده شود،[1] پيغمبر گرامي اسلام‌(ص) ، سّيد جوانانِ اهل‌بهشت و نوزاد عزيز اهل‌بيت و سِبطِ‌اكبر خود را در شب نيمة ماه مبارك رمضان سال سوّم پذيرا شد. وقتي ولادت نوزاد را به پيغمبر‌(ص)  مژده دادند؛ امواج سرور و شادماني، دل آن حضرت را فرا گرفت؛ و مشتاقانه و باشتاب، به خانه دختر محبوبه‌اش، سيّدة زنان عالميان، و داماد گرامي‌اش، امام مسلمين آمد و فرمود: «يا أسماء! هاتيني ابني»؛ «اي اسماء! پسرم را به من بده».

پس از اينكه اسماء نوزاد عزيز خاندان نبوّت را به جدّ بزرگوارش داد، رسول خدا‌(ص) در گوش راستش اذان، و در گوش چپش اقامه را قرائت فرمود و بدين‌گونه نخستين صدايي كه گوش نوزاد با آن آشنا شد، صداي آشناي جدّش، خاتم‌الانبياء‌(ص) بود؛ صدايي كه ندادهندة توحيد، تكبير، تهليل و نبوّت بود:

«ألله أكبر، أشهد أَن لا إله إلّا الله».

 

با اين كلمات و جملات، گوش دل مولود، به نغمات روحاني آشنا شده و اعماق و نهاني‌هاي روان او پذيراي آن گشت؛ تا زندگي وي، از آن جملات نشاط‌بخش روح، و توان‌افزاي خرد، مُلهَم باشد.

پيامبر گرامي‌(ص)  به حضرت علي‌‌(علیه‌السلام) فرمود:

«آيا اين نوزاد مبارك را نام گذارده‌اي؟».

حضرت علي‌‌(علیه‌السلام) فرمود:

«من بر شما سبقت نمي‌گيرم!».

هنوز لحظاتي نگذشته بود كه بشيرِ وحي ـ جبرئيل ـ نازل شد و فرمان خدا را به پيغمبر‌(ص) رساند:

«سَمِّهِ الحَسَن»؛[2]

«او را حسن نام گذار».

پيغمبر‌(ص)  شخصاً براي حسن‌‌(علیه‌السلام) عقيقه كرد: و «بسم الله» گفت و دعا كرد.[3]

 


[1]. اشاره به آيه 36 سورة نور.

[2]. صدوق، الامالي، ص197 – 198؛ همو، ‌علل‌الشرايع، ج1، ص137 – 138؛ همو، معاني‌الاخبار، ص57؛ بحراني اصفهاني، عوالم العلوم، ص15 – 19؛ ابوعلم، اهل‌البيت ‌‌(علیهم‌السلام) ، ص263 ـ 264.

[3]. کلينی، الکافی، ج6، ص32 ـ 33؛ بحرانی اصفهانی، عوالم‌العلوم، ص20؛ حر عاملی، وسائل‌الشيعه، ج21، ص435؛ مجلسی، بحارالانوار، ج43، ص256 ـ 257.

موضوع: 
نويسنده: