وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحيم الحمدلله الذي جعلنا من المتمسکين بولاية اميرالمؤمنين و الائمة المعصومين عليهم‌السلام لاسيما مولانا بقية الله المهدي عجّل الله تعالى فرجه الشريف و رزقنا الفوز بلقائه.   با تبريک ایام مبارک ماه شریف ذی الحجة به...
پنجشنبه: 14/مرد/1400 (الخميس: 26/ذو الحجة/1442)

مهم‌ترين شرايط صلح

1. معاويه بايد به كتاب خدا و سنّت پيغمبر‌(ص) عمل نمايد.

2. بايد عموم مسلمانان از امنيّت برخوردار باشند و معاويه و دستگاه خلافت او، حقوق همه را محترم شمارند و با كينه و دشمني با كسي رفتار نكنند.

3. معاويه نبايد خود را اميرالمؤمنين بنامد.

4. در نزد معاويه اقامه شهود نشود.

(اين دو مادّه اخير بسيار پرمعنا و باارزش است و نشان مي‌دهد كه خلافت به معاويه واگذار نشده و او نبايد خود را خليفه مسلمين بداند و نبايد در امور قضايي دخالت كند).

5. معاويه نبايد براي خود وليعهد معيّن كند، امر خلافت با امام حسن‌‌(علیه‌السلام) و پس از آن حضرت با امام حسين‌‌(علیه‌السلام) است.

6. نبايد به اميرالمؤمنين‌‌(علیه‌السلام) ناسزايي گفته شود؛ و جز به نيكي از آن حضرت ياد نشود.

7. بايد حقّ هر صاحب‌حقّي ادا شود.

 

8. نبايد نسبت به حضرت امام حسن‌‌(علیه‌السلام) و حضرت امام حسين‌‌(علیه‌السلام) و اهل‌بيت ‌‌(علیهم‌السلام)  در آشكار يا نهان، نقشه سوئي اجرا شود.

9. بايد در بين ايتام كساني كه در جنگ جَمَل و صفّين، به سعادت شهادت در ركاب اميرالمؤمنين‌‌(علیه‌السلام) فايز شدند، همه‌ساله يك ميليون درهم از خراج «دارابجرد» (دارابگرد) توزيع شود.

10. شيعيان اميرالمؤمنين‌‌(علیه‌السلام) بايد امنيّت داشته باشند و كسي به آنها تعرّض نكند.[1]

چنانچه ملاحظه مي‌فرماييد، مقرّرات اين عهدنامه باتوجّه‌به اوضاع آينده و روش معاويه، تهيّه شده كه بر او تا روز قيامت حجّت باشد و اين عنصر خيانت را به دنيا معرّفي كند كه به عهد و قول رسمي خود وفا نكرد.[2]

ضمناً موادّ اين عهدنامه معاويه را، غاصب خلافت معرفي نموده و او را از اينکه اميرالمؤمنين و خليفة پيغمبر‌(ص) معرفي شود، به امضاي خودش خلع ساخت. و درعين‌حال اين عهدنامه، سندي به نفع شيعه و مستمسکي بود که اعمال خلاف معاويه تا حدّي با آن کنترل مي‌شد و زبان اعتراض مردم را به او باز نگه مي‌داشت.

 


[1]. ابوعلم، اهل‌البيت ‌‌(علیهم‌السلام) ، ص340; بسياري از مطالب اين فصل اقتباس از اين كتاب است.

[2]. براي شناختن شخصيّت كثيف معاويه به كتاب النصائح‌الكافية لمن يتولی معاويه و كتاب معاوية بن ابي سفيان في المیزان كه هر دو از تأليفات اهل‌سنّت است، مراجعه شود.

موضوع: 
نويسنده: