وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحيم الحمدلله الذي جعلنا من المتمسکين بولاية اميرالمؤمنين و الائمة المعصومين عليهم‌السلام لاسيما مولانا بقية الله المهدي عجّل الله تعالى فرجه الشريف و رزقنا الفوز بلقائه.   با تبريک ایام مبارک ماه شریف ذی الحجة به...
پنجشنبه: 14/مرد/1400 (الخميس: 26/ذو الحجة/1442)

خانه كعبه

﴿إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكًا وَهُدًى لِّلْعَالَمِينَ *  فِيهِ آيَاتٌ بَيِّـنَاتٌ مَّقَامُ إِبْرَاهِيمَ﴾؛[1]

«اولين خانه‌اي که براي (بندگي و خداپرستي) مردم ايجاد شد، خانة فرخندة مکه (کعبه) که راهنماي همگان (به خداپرستي، قبله) مي‌باشد و در آن نشانه‌هاي روشني (از خداپرستي) از قبيل مقام ابراهيم است».

 

كعبه، اوّلين خانه‌اي است كه به‌منظور پرستش خداي يگانه و براي عموم بشر، از سياه و سفيد، عرب و عجم، زن و مرد، عالم و جاهل، فقير و غني و همه اصناف و طبقات و رنگ‌ها و نژادها ساخته شده تا در آنجا همه در عالي‌ترين مظاهر برادري و برابري، خدا را بپرستند و امتيازات قبيله‌اي و نژادي و جغرافيايي را كنار گذارده، جامه‌هاي كبر و نخوتِ امپراطوري و سلطنتي و گردنكشي و استثمار خلق خدا را از خود خلع كنند.

اين خانه با همه شرافت و عظمت، به‌ مرور زمان به‌ صورت بزرگترين نمايشگاه بت‌پرستي و نيايش در برابر پيكره‌ها درآمده بود؛ ازاين‌رو رسول خدا‌(ص) وقتي به مكّه رسيد و از مركب فرود آمد، پيش از هر كار به شكستن اَصنام و اَوثان پرداخت.

سيصد و شصت بت در اطراف خانه كعبه نصب بود كه از ميان آنها «بُت هبل» را بزرگتر مي‌دانستند.

بت‌ها را در زمين محكم و استوار كرده بودند. پيامبر اكرم‌(ص)  با چوبي به آنها اشاره مي‌كرد، يا گوشه كمان در چشم آنها مي‌خلانيد، و اين آيه را قرائت مي‌فرمود:

﴿وَقُلْ جآءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْباطِلُ إِنَّ الْباطِلَ كانَ زَهُوقاً﴾؛[2]

 

«و بگو که حق آمد و باطل نابود شد؛ به‌درستی‌که باطل، نابود شدني است».

بت‌ها با آن اشاره بر روي زمين سرنگون مي‌شدند. برحسب روايتِ الارشاد، اين سيصد و شصت بت را با رصاص به‌هم بسته بودند.[3]

پيامبر‌(ص) از علي‌‌(علیه‌السلام) مشتي سنگ‌ريزه گرفته و بر آنها زد و آيه ﴿قُلْ جاءَ الْحَقُّ ... ﴾ را قرائت نمود، همه بت‌ها به رو افتادند؛ سپس همه را از مسجد بيرون بردند و شكستند.

 

[1] آل عمران، 96 ـ 97.

[2]. اسراء، 81.

[3]. مفيد، الارشاد، ج1، ‌ص138.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: