وریز وجوهات
عصر یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰، مسئول مؤسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری ره، با حضور در بیت مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیة‌الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته، با ایشان دیدار کرد. در ابتدای این دیدار، جناب آقای علی جعفری، فرزند مکرّم علّامه جعفری ره و...
يكشنبه: 7/آذر/1400 (الأحد: 22/ربيع الثاني/1443)

خانه كعبه

﴿إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكًا وَهُدًى لِّلْعَالَمِينَ *  فِيهِ آيَاتٌ بَيِّـنَاتٌ مَّقَامُ إِبْرَاهِيمَ﴾؛[1]

«اولين خانه‌اي که براي (بندگي و خداپرستي) مردم ايجاد شد، خانة فرخندة مکه (کعبه) که راهنماي همگان (به خداپرستي، قبله) مي‌باشد و در آن نشانه‌هاي روشني (از خداپرستي) از قبيل مقام ابراهيم است».

 

كعبه، اوّلين خانه‌اي است كه به‌منظور پرستش خداي يگانه و براي عموم بشر، از سياه و سفيد، عرب و عجم، زن و مرد، عالم و جاهل، فقير و غني و همه اصناف و طبقات و رنگ‌ها و نژادها ساخته شده تا در آنجا همه در عالي‌ترين مظاهر برادري و برابري، خدا را بپرستند و امتيازات قبيله‌اي و نژادي و جغرافيايي را كنار گذارده، جامه‌هاي كبر و نخوتِ امپراطوري و سلطنتي و گردنكشي و استثمار خلق خدا را از خود خلع كنند.

اين خانه با همه شرافت و عظمت، به‌ مرور زمان به‌ صورت بزرگترين نمايشگاه بت‌پرستي و نيايش در برابر پيكره‌ها درآمده بود؛ ازاين‌رو رسول خدا‌(ص) وقتي به مكّه رسيد و از مركب فرود آمد، پيش از هر كار به شكستن اَصنام و اَوثان پرداخت.

سيصد و شصت بت در اطراف خانه كعبه نصب بود كه از ميان آنها «بُت هبل» را بزرگتر مي‌دانستند.

بت‌ها را در زمين محكم و استوار كرده بودند. پيامبر اكرم‌(ص)  با چوبي به آنها اشاره مي‌كرد، يا گوشه كمان در چشم آنها مي‌خلانيد، و اين آيه را قرائت مي‌فرمود:

﴿وَقُلْ جآءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْباطِلُ إِنَّ الْباطِلَ كانَ زَهُوقاً﴾؛[2]

 

«و بگو که حق آمد و باطل نابود شد؛ به‌درستی‌که باطل، نابود شدني است».

بت‌ها با آن اشاره بر روي زمين سرنگون مي‌شدند. برحسب روايتِ الارشاد، اين سيصد و شصت بت را با رصاص به‌هم بسته بودند.[3]

پيامبر‌(ص) از علي‌‌(علیه‌السلام) مشتي سنگ‌ريزه گرفته و بر آنها زد و آيه ﴿قُلْ جاءَ الْحَقُّ ... ﴾ را قرائت نمود، همه بت‌ها به رو افتادند؛ سپس همه را از مسجد بيرون بردند و شكستند.

 

[1] آل عمران، 96 ـ 97.

[2]. اسراء، 81.

[3]. مفيد، الارشاد، ج1، ‌ص138.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: